ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
29.04.2025 | Възможност за участие в проучване на ЕК относно изясняване на правилата за ИИ моделите с общо предназначение
29.04.2025 | Advanced Factories 2025 събра Industry 4.0 визионери от Южна Европа и цял свят
29.04.2025 | Нова разработка проправя пътя за формоване на по-устойчиви стоманени детайли
29.04.2025 | ТУ-Варна приема докторанти в сферата на ИИ, автоматизацията и мехатрониката по проекта Смарт PHD Lab 5.0
29.04.2025 | От роботи и IoT устройства до реализации на квантови алгоритми впечатлиха посетителите на TUES Fest 2025
За да постигнат климатична неутралност до 2050 г., редица държави в Европа трябва да ускорят енергийния си преход, било то в енергетиката, отоплението или транспорта. Трайното съхранение на въглероден диоксид е друго голямо предизвикателство. В някои държави трябва да се намери постоянно решение за емисиите, които са трудни или невъзможни за избягване, като онези, генерирани при изгарянето на отпадъци. Изследователи от ETH Цюрих проведоха първото по рода си проучване, за да проверят къде в Швейцария може трайно да се съхранява въглероден диоксид под земята под формата на карбонатни скали и какви критерии трябва да се изпълнят, за да стане възможно това.
Като за начало изследователите от ETH Цюрих искат да разберат дали в Швейцария има много зони, в които може трайно да се съхранява въглероден диоксид в скалите под земята. Трайното съхранение на въглероден диоксид под земята изисква скалите да са богати на калций, магнезий и желязо, като при това да съдържат възможно най-малко количество силициев диоксид. Потенциалните кандидати включват базалт, перидотит и серпентинит. За да бъдат идеални за съхранение, скалната повърхност трябва да има определен обем и скалите да са на дълбочина от поне 350 м, за да може налягането да е достатъчно високо, за да държи въглеродния оксид във водата. Оптимална температура между 90°C и 185°C, наред с възрастта, състоянието на промяна, порьозността и пропускливостта на скалите също играят важна роля.
"Това са само някои от критериите, които трябва да бъдат изпълнени, преди на дадена зона дори да започне да се гледа като на резервоар", коментира Адриан Мартин от ETH Цюрих.
За да се съхранява въглероден диоксид под земята, той се разтваря във вода и изпомпва под земята като въглеродна киселина. Използваната вода първоначално е киселинна, т. е. е с ниско pH. Тя прониква и разтваря порьозната скала, освобождавайки железни, магнезиеви и калциеви йони. Това кара pH на инжектираната вода да се повиши и в определен момент настъпва обратната реакция – въглеродният диоксид се свързва с калция и магнезия и образува карбонатни скали, т. е. варовик.
Мартин анализира голямо количество научни данни, за да определи районите в Швейцария, където този процес може да се извършва. Той идентифицира като подходящи за целта три района, но в настоящия момент нито един от тях реално не е подходящ за трайно съхранение на въглероден диоксид под земята. "Въпреки че разполагаме с подходящи видове скали в Швейцария, се сблъскваме с големи технически предизвикателства", споделя Мартин. Геоложката структура в два от районите е много сложна в резултат на силно нагънатите скални пластове и тектонските разломи. В третия район пък има друг проблем – в миналото скалите са се трансформирали в резултат на високо налягане и температури и в тях вече се съдържат много карбонатни минерали, включително естествено абсорбиран въглероден диоксид. Освен това скалите в този район са твърде близко разположени под земята едни до други и има няколко отворени кухини или пукнатини, в които би могъл да проникне въглеродният диоксид.
Освен това, обемът на водата, изисквана за процеса, е огромен – близо 5 тона вода са необходими са съхраняването на 1 тон въглероден диоксид. "Освен всичко друго, има и икономически и социални пречки – кой ще поеме разходите? Как да се преодолее скептицизма на местните жители, които се опасяват от замърсяване на водата например? Какви ще са законовите регулации?"
Изследователите заключват, че трайното съхраняване на въглероден диоксид под земята в Швейцария не е възможно в краткосрочен план и изглежда неподходящо като решение в дългосрочен план. Те препоръчват проучването на алтернативни методи, като например инжектиране на въглероден диоксид на дълбочина от 2000 м без вода. Швейцария има и успешно реализирани проекти за съхраняване на въглероден диоксид под земята, но в други държави. Такъв проект е DemoUpCARMA, при който въглероден диоксид от Швейцария се транспортира до Исландия, където се съхранява под земята под формата на карбонатни скали.
Според изследователите е важно обществото да се информира за проблема и да се оборят митовете и слуховете. "Много хора мислят, че създаваме балони под земята и, че те дори могат в някакъв момент да избухнат", обясни Мартин. "Рисковете обаче за хората от съхраняването на въглероден диоксид под земята са минимални, а методите са научно доказани."
Ключови думи: ETH Цюрих съхраняване на въглероден диоксид декарбонизация
Област: Технологии
Енергийната сигурност беше във фокуса на конференцията Heat Pump Technologies в Милано
Уебинар дискутира потенциала на свързаното осветление за декарбонизацията на бизнес сградите
Термопомпена технология с отпадна топлина доставя чиста и евтина енергия за финландската индустрия
Уебинар запознава с приложението на големи термопомпи за централизирано отопление
Вижте номинациите в конкурса Пионери в декарбонизацията на отоплението
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
28.04.2025 | Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании
28.04.2025 | Cummins Power Generation разширява портфолиото си с батерийни системи за съхранение на енергия
28.04.2025 | Lapp представи нов кабел от фамилията ÖLFLEX® за индустриални приложения с екстремно високи температури
28.04.2025 | Потребителите търсят все повече персонализирани осветителни решения, съчетаващи дизайн, функционалност и устойчивост
25.04.2025 | Festo официално откри новото разширение на Техническия инженерен център в София
28.04.2025 | Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании
28.04.2025 | Cummins Power Generation разширява портфолиото си с батерийни системи за съхранение на енергия
28.04.2025 | Lapp представи нов кабел от фамилията ÖLFLEX® за индустриални приложения с екстремно високи температури
28.04.2025 | Потребителите търсят все повече персонализирани осветителни решения, съчетаващи дизайн, функционалност и устойчивост
25.04.2025 | Festo официално откри новото разширение на Техническия инженерен център в София
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.