ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
23.05.2022 | КАД Пойнт организира Electronics & PCB Design Conference 2022 през юни в София
23.05.2022 | "Наука за бизнес" представи нови разработки на БАН с потенциал да се превърнат в успешен бизнес
23.05.2022 | Power Summit 2022 г. ще се проведе на 15 и 16 юни в Брюксел
23.05.2022 | Американска компания планира инвестиция от 80 млн. лв. във високотехнологично производство в България
23.05.2022 | Пазарът на системи за централно отопление и охлаждане нараства с над 5% CAGR до 2028 г.
Боян Пехливанов, основател на B2N, пред IndustryInfo.bg
McKinsey наскоро публикува проучване, в което набелязва основните притеснения на производствените компании по отношение на преминаването към адитивно производство, което спира широкото навлизане на технологията. Като доставчик на оборудване и услуги за 3D принтиране, как смятате – на какъв етап от развитието си е адитивното производство?
Адитивното производство към днешна дата е в "тийнейджърските си години". При производителите на 3D оборудване през изминалите години наблюдавахме бурен растеж, постоянни новини за нови методи на адитивно производство, постоянно излизащи нови материали, софтуери и концепции за работа. В момента виждаме едно консолидиране и стабилизиране на определени методи за производство. Много производители ясно са поели определени посоки и постепенно стабилизират все повече и повече машините си, материалите и цялата екосистема покрай тях, вкл. машини за дообработка, за да затворят производствения цикъл.
При потребителите пък наблюдаваме многократно покачващ се тренд на "adoption" всяка година. Не само, че повече производствени компании внедряват адитивно производство в своя работен поток, но и го правят по-бързо от преди, защото вече са запознати с предимствата, които технологията им предлага.
Как ще коментирате опасенията на производствените компании, че 3D принтерите са скъпи, а в същото време не са достатъчно бързи и имат ограничен производствен обем, което не е в полза на бизнеса им?
3D принтирането не заменя съществуващите производствени технологии, но то е все повече и повече неразделна част от всяко производство или дори малко студио. То позволява на едно производство да бъде гъвкаво и автономно и да реагира бързо спрямо променящия се пазар. Подпомага и съпътства традиционните методи на производство, което улеснява и прави по-бърз целия производствен процес. Главните приложения на 3D принтерите са буквално да спестяват пари и време.
За да бъде икономически изгодно, е важно да се намери правилният случай, в който да се приложи технологията на 3D печат като по-ефективна спрямо алтернативите. Потребителите все повече и повече искат персонализирани продукти. Има хиляди детайли, които се произвеждат в малки серии или се търсят специфични качества. Именно там е добавената стойност на адитивното производство. При такива случаи цената на произведения детайл, цената на машината и материалите и необходимото време всъщност са в пъти по-ниски в сравнение с алтернативни методи. Ключът е правилното приложение!
Какви са възможните решения на проблема със специфичния софтуер, използван от различните производители?
Действително всяка марка 3D оборудване работи със свой софтуер. Производителите на оборудване, които представляваме за България и на Балканите, непрекъснато усъвършенстват и надграждат своите операционни системи да отговарят на корпоративните нужди – безопасен достъп, интегрирана система с вече действащата информационна и техническа инфраструктура в конкретното производство. Съществуват и софтуери за контрол и автоматизация на процеса по 3D принтиране като този на Print & Go, чиито данни се агрегират и могат да се ползват за анализи и подобрения в производствените процеси.
Склонни ли са компаниите от бранша да предлагат повече услуги отвъд доставка, монтаж и пускане в експлоатация? Готови ли са да предложат и съвети за подобряване на дизайна на компонентите, оптимизация на процеса, подобряване на качеството, например?
Нашата практика също ни научи, че производствените предприятия се затрудняват да разберат как могат да се възползват от адитивното производство. Проектантите обикновено имат ограничени познания за възможностите на системите за адитивно производство или как да изготвят проекти за този тип производство.
За дизайна на всеки детайл е важен методът, по който ще се произвежда. Ако е по-изгодно икономически да се принтира, то тогава дизайнът трябва да се оптимизира за 3D принтиране. Чрез формата можем да подобрим много функцията, здравината, използвания материал и ефикасността на целия процес.
Преди да предложим продукт, екипът на B2N консултира и анализира потенциала на 3D принтирането като допълнителен метод на производство в съответния бизнес. За нас основната цел зад всяка доставена машина е тя да спестява време и ресурс на партньорите ни, като по този начин да подобрява производствените процеси и да придвижва едно производство към въглеродно неутрална индустрия.
Могат ли доставчиците на оборудване и услуги да помогнат на проектантите по-бързо да навлязат в тънкостите на адитивното производство?
Да, чрез следпродажбена поддръжка и обслужване, както и с непрекъснати обучения. Ние самите развиваме собствена академия – B2N Academy. Стартирахме това направление тази година, но самата идея узрява от няколко години.
Ключови думи: B2N 3D принтиране 3D принтери адитивно производство
3D печатът е достъпно и гъвкаво решение за производство с малък обем
Иновативни 3D решения от B2N на Булмедика/Булдентал/Дерма & Естетика 2022
Нов продукт на Ultimaker улеснява постобработката на 3D модели
B2N представя тенденциите в професионалното 3D принтиране на живо в София
3D сканирането с впечатляващи резултати и в медицината, криминалистиката, изкуството и дизайна
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
06.12.2021 | Проблемът с успешната смяна на поколенията в бизнеса у нас е масов
12.11.2019 | Инж. Ваньо Палазов, ИНХОМ-98 ООД: ФАНУК България е наш дългогодишен доверен партньор
21.10.2019 | Hoval: Ефективната енергийна инсталация с газов кондензен котел е резултат от отлично планиране
18.09.2019 | Стил Лазер България, Деница Менгова: Аз съм първата и единствена жена, на която е поверено официално търговско представителство на лазерни системи Mazak
18.07.2019 | СисТех България: IP камерите Dahua намират приложение в мърчандайзинга и анализа на поведението на клиентите
06.12.2021 | Проблемът с успешната смяна на поколенията в бизнеса у нас е масов
12.11.2019 | Инж. Ваньо Палазов, ИНХОМ-98 ООД: ФАНУК България е наш дългогодишен доверен партньор
21.10.2019 | Hoval: Ефективната енергийна инсталация с газов кондензен котел е резултат от отлично планиране
18.09.2019 | Стил Лазер България, Деница Менгова: Аз съм първата и единствена жена, на която е поверено официално търговско представителство на лазерни системи Mazak
18.07.2019 | СисТех България: IP камерите Dahua намират приложение в мърчандайзинга и анализа на поведението на клиентите
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
© Copyright 2010 - 2022 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.