

ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

16.07.2026 | Откриха новото разширение на Индустриална зона "Загоре" в с. Еленино
16.07.2026 | FIA беше домакин на първото специализирано изложение за доставчици в термоядрената индустрия
16.07.2026 | Новият проект EuroCZFactory ще укрепи европейския капацитет за производство на PV компоненти
16.07.2026 | В Австрия заработи един от най-големите хибридни ВЕИ комплекси в Европа
16.07.2026 | Търговията на ЕС с редкоземни елементи бележи ръст през 2025 г.



На 5 февруари 2026 г. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) публикува новия си доклад за България, в който констатира, че през последните години реформите в политиките, европейската интеграция и макроикономическата стабилност са допринесли за това икономическите резултати на страната последователно да се доближават до тези на икономиките от ОИСР. За да се запази този напредък обаче, е необходим цялостен пакет от реформи, подчертават от Организацията.
Според най-новия Икономически обзор на ОИСР за България растежът на БВП на страната ще се забави до 2,6% през 2026 г. и 2,4% през 2027 г., след 3,0% през 2025 г. Очаква се инфлацията да се понижи до 2,7% през 2026 г. и 2,4% през 2027 г.
"През последните години България последователно стесняваше различията в доходите спрямо страните от ОИСР. Реформите, приети в рамките на процеса на присъединяване на страната към ОИСР, ще позволят по-нататъшен напредък, като засилят конкуренцията и подкрепят борбата с корупцията", заяви генералният секретар на ОИСР Матиас Корман на представянето на доклада в София. "Публичният дълг е нисък, но сега е необходима предпазлива фискална политика, за да се запази дългосрочната фискална устойчивост и да се подпомогне понижаването на повишената инфлация. Повишаването на производителността в бизнеса – по-специално чрез намаляване на бариерите пред навлизането на пазара – и подобряването на училищната система следва да бъдат ключови структурни приоритети на политиките."
Според ОИСР са необходими още усилия, за да се овладее нарастващият натиск върху разходите, произтичащ от застаряването на населението и инвестиционните потребности, като същевременно се намалява недекларираната заетост и се подобрява данъчната дисциплина. Разширяването на изискването заплатите да се изплащат по банков път към по-широк кръг фирми би предотвратило загубата на данъчни приходи заради сивия сектор. Прегледите на публичните разходи биха помогнали да се приоритизират текущите разходи и да се създаде фискално пространство за разходи, които подкрепят растежа – за инвестиции, иновации и умения.
Реформите за насърчаване на научноизследователската и развойна дейност, конкуренцията и инвестициите – и в крайна сметка на растежа на производителността – биха повишили жизнения стандарт. Следва да се увеличат публичните разходи за научни изследвания, а връзките между университетите и бизнеса могат да бъдат засилени. Облекчаването на регулациите и укрепването на усилията за борба с корупцията, в съчетание с подобрен институционален капацитет, биха създали по-благоприятен инвестиционен климат, смятат от ОИСР.
От Организацията препоръчват на България да подобри училищната система, за да се повишат уменията на работната сила и България да стане по-привлекателно място за правене на бизнес. Резултатите на България в Програмата на ОИСР за международно оценяване на учениците (PISA) остават под средното ниво за ОИСР. Отлагането на ранното профилиране и осигуряването на обучение на работното място за всички ученици в професионалното образование би помогнало за подобряване на образователните резултати и за по-голямо равенство на възможностите, допълват от ОИСР.
България вече изпълнява целта на Европейския съюз за 2030 г. за 55% намаление на емисиите спрямо нивата от 1990 г., до голяма степен вследствие на структурни промени по време на прехода на страната към пазарна икономика. Въпреки това е необходим по-нататъшен напредък, за да се постигнат целите за нетни нулеви емисии до 2050 г., особено в производството на електроенергия и автомобилния транспорт.
Подробни планове за закриване на въглищни централи, реформи в данъчното облагане на горивата и превозните средства, както и по-високи инвестиции във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и електроенергийни мрежи според ОИСР биха намалили допълнително емисиите, без да се компрометира енергийната сигурност.
Пълният доклад на ОИСР за България можете да видите тук.
Източник: ОИСР; Снимка: DreamstimeКлючови думи: ОИСР образование производителност на труда
Област: Бизнес
Ученици от ЕГ "Проф.д-р Асен Златаров" посетиха ПСОВ Хасково
Нов STEM център в ПГМКР в Бургас осигурява обучение в близки до реалните условия на бъдещите капитани и моряци
С нови STEM центрове разполагат вече над 2000 училища в България
БАСЕЛ кани на кръгли маси за развитието на бизнеса и образованието в технологичния сектор в Шумен и Търговище
ТУ – София и ЕндуроСат разширяват сътрудничеството в подготовката и кариерното развитие на студентите
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
15.07.2026 | Hydrogenera ще си партнира с естонската Stargate Hydrogen за ускорено навлизане на водорода в европейската индустрия
15.07.2026 | Microchip предоставя безплатен достъп до компилаторите MPLAB XC и развойната среда MPLAB ML
15.07.2026 | Нов доклад на ABB показва как увеличение на ефективността на двигателите с 0,2% може да доведе до големи финансови ползи
15.07.2026 | Обединеното кралство води убедително в Европа по броя на стартъпите еднорози
14.07.2026 | WIPO представи ръководство за МСП с фокус върху пресечната точка между AI и интелектуалната собственост

15.07.2026 | Hydrogenera ще си партнира с естонската Stargate Hydrogen за ускорено навлизане на водорода в европейската индустрия
15.07.2026 | Microchip предоставя безплатен достъп до компилаторите MPLAB XC и развойната среда MPLAB ML
15.07.2026 | Нов доклад на ABB показва как увеличение на ефективността на двигателите с 0,2% може да доведе до големи финансови ползи
15.07.2026 | Обединеното кралство води убедително в Европа по броя на стартъпите еднорози
14.07.2026 | WIPO представи ръководство за МСП с фокус върху пресечната точка между AI и интелектуалната собственост
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2026 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.