

ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

17.04.2026 | ЕС налага антидъмпингови мита на вноса на стъклени влакна от Египет, Бахрейн и Тайланд
17.04.2026 | Тенденцията за намаляване на приема в профилирани паралелки се запазва и през следващата учебна година
17.04.2026 | Научният фестивал Ало, Космос | Говори България се завръща за шестото си издание в София Тех Парк през юни
17.04.2026 | БСК и EEN организират обучение за новата директива за киберсигурност на ЕС NIS2
17.04.2026 | JYSK инвестира 45 млн. евро в новото разширение на логистичната си база в Индустриален парк София – Божурище




Ново проучване на Boston Consulting Group (BCG) разкрива, че оптимизмът сред маркетинг директорите по отношение на генеративния изкуствен интелект расте с всяка година – от 74% през 2023 г. до 85% през 2025 г., докато опасенията бързо се разсейват. Въпреки икономическата нестабилност 71% от маркетинг директорите планират да инвестират над 10 млн. щатски долара на година в генеративен изкуствен интелект през следващите три години. Само преди година техният дял е бил 57%.
Докато повече от една трета от маркетинг директорите отчитат подобрения в потребителското изживяване, качеството на съдържанието и обема благодарение на генеративния изкуствен интелект, по-малко маркетинг директори спрямо миналата година посочват подобрение на ефективността в резултат на повишената производителност и елиминирането на ръчния труд. Все пак 60% от маркетинг директорите очакват генеративният изкуствен интелект да спомогне за увеличаване на приходите с 5% или повече в тяхната сфера на действие.
Това са някои от резултатите, обявени в доклада на BCG, озаглавен "Как маркетинг директорите прилагат генеративния изкуствен интелект в турбулентни времена". Докладът е базиран на проучване сред 200 маркетинг директори в Азия, Европа и Северна Америка, проведено през април и май 2025 г.
"Генеративният изкуствен интелект бързо се оказва вграден в маркетинг функцията", коментира Марк Абрахам, управляващ директор и глобален ръководител на бизнеса с услуги за персонализация в BCG. "Дори и в настоящата турбулентна макроикономическа среда виждаме маркетинг директори да инвестират в преминаването от изолирани пилотни проекти към мащабно прилагане на генеративен изкуствен интелект, повишавайки персонализацията и маркетинг операциите."
С проучването на нови приложения маркетинг директорите приоритизират инвестициите в пилотни области като създаване на съдържание, персонализация на базата на изкуствен интелект и агентен изкуствен интелект:
Запитани как разпределят средствата за подобряване на дигиталното потребителско изживяване, маркетинг директорите нареждат използването на генеративен изкуствен интелект за измерване на възвръщаемостта на инвестицията на последно място. Мнозина разчитат на предходни инвестиции в събиране на данни директно от клиентите и по-малко инвестират в измерване на възвръщаемостта на инвестицията в маркетинг.
Същевременно маркетинг директорите поддържат инвестициите в развитие на кадрите. При недостиг на запознати с генеративния интелект кадри много компании насърчават повишаването на квалификацията на екипите си с хакатони, инкубатори и практически демонстрации, вместо да назначават външни хора.
"В разговорите с маркетинг директорите става ясно, че генеративният изкуствен интелект е станал ключова част от начина на работа на съвременните маркетинг екипи", коментира Лорън Винер, управляващ директор и глобален ръководител за маркетинг направлението на BCG. "Това, което отличава победителите, е стремежът не само да разгърнат технологията, но и да подготвят хората, която я използват. Онези маркетинг директори, които инвестират в инструменти и кадри, са тези, които пренаписват правилата на играта."
Източник: BCG; снимка: Dreamstime
Ключови думи: BCG AI изкуствен интелект
Makina Hangar за втори път събира на едно място ключови иновации в процесната автоматизация
Капиталовите разходи в полупроводниковия сектор ще нараснат до 200 млрд. долара през 2026 г.
Спедиторите очакват по-широко използване на изкуствен интелект от логистичните компании
Български МСП могат да се включат в двуседмичен семинар за AI трансформация и устойчив растеж в Пекин
ROКtech Forum 2026 демонстрира прехода от автоматизация към автономност с иновации от Rockwell Automation
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
31.03.2026 | Китайска компания обяви пробив в производството на 14-инчови SiC пластини
13.03.2026 | Отличиха с награда GDECA иновативно решение за топлоснабдяване в Талин
13.03.2026 | Нов тип бетон позволява по-лесно и устойчиво подводно строителство с 3D принтиране
24.02.2026 | ООН подготвя глобална регулация за безопасното внедряване на автономни превозни средства по обществените пътища
20.02.2026 | Финландски стартъп пусна в индустриална експлоатация нов вид пясъчна термобатерия

31.03.2026 | Китайска компания обяви пробив в производството на 14-инчови SiC пластини
13.03.2026 | Отличиха с награда GDECA иновативно решение за топлоснабдяване в Талин
13.03.2026 | Нов тип бетон позволява по-лесно и устойчиво подводно строителство с 3D принтиране
24.02.2026 | ООН подготвя глобална регулация за безопасното внедряване на автономни превозни средства по обществените пътища
20.02.2026 | Финландски стартъп пусна в индустриална експлоатация нов вид пясъчна термобатерия
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2026 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.