Industry Info  

Нагласите на европейските потребители се променят под натиска на икономически и политически страхове

19.06.2025   |   Начало»Бизнес
Редактор
Мира Станкова
 Мира Станкова
 Мира Станкова Редактор
Мира Станкова

Европейските потребители навлизат в 2025 г. с нарастващо безпокойство, преоценявайки приоритетите си за харчене в резултат на притеснения, свързани с икономически, политически и екологични фактори. Според нов доклад на Boston Consulting Group (BCG) повече от половината от европейските потребители – 54%, са песимисти по отношение на състоянието на икономиката в страните им, отчитайки ръст от 7% спрямо юли 2024 г. Междувременно, 52% се притесняват за личните си финанси – с 9% повече в сравнение с миналата година.

Новият доклад за потребителските нагласи в Европа на BCG се базира на анкета сред над 16 000 потребители в девет държави – Дания, Франция, Германия, Италия, Норвегия, Румъния, Испания, Швеция и Обединеното кралство. Той разкрива широко разпространена промяна към финансова предпазливост и ръководено от качеството харчене.

Освен икономическите трудности, политическите притеснения също растат, като 57% от европейците са песимисти. Притесненията обаче не са еднакво големи навсякъде – над 73% от потребителите във Франция, 71% от тези в Румъния и 70% в Испания са песимистично настроени в сравнение със само 38% от потребителите в скандинавските страни. Влиянието на митата не предизвиква големи притеснения, като само 30% от потребителите ги определят като проблем, което е по-малко от дела на потребителите – 42%, които са притеснени заради устойчивостта и климатичните промени.

"Потребителите в Европа започват повече да подбират и да се ръководят от офертите", коментира Андреас Малби, ръководител на практиката за потребителски услуги на BCG в Европа, Близкия изток, Африка и Южна Америка и съавтор на доклада. "С потребителите, които внимателно обмислят всяка покупка, марките започват да се конкурират в сферата на доверието, етиката и съотношението цена/качество."

В търсене на най-добрите сделки

Доброто съотношение между цена и качество е най-важният фактор при взимането на решение за покупка във всички държави, като то е посочено от 59% от потребителите. Възможността да се спестява и ниските цени се нареждат на второ и трето място с гласовете на съответно 48% и 47% от анкетираните.

Потребителите намаляват разходите си за стоки, които не са им необходими, като облекло, където спадът е 22%, алкохол – 18%, и закуски – 15%. Разходите за стоки от първа необходимост обаче се увеличават, главно заради инфлацията, а не заради увеличен обем.

При луксозните модни марки обаче се наблюдава обратната тенденция. Потребителите с високи доходи и купувачите на луксозни стоки планират да увеличат разходите си в тази категория в следващите шест месеца.

Какво искат потребителите

С цел да се справят с икономическата несигурност потребителите коригират приоритетите си и очакванията си за харчене:

  • Физическите магазини няма да изчезнат скоро – в сравнение с 2024 г. потребителите отчитат умерен спад в онлайн пазаруването, тъй като ограничават разходите си за стоки, които не са им необходими. 72% от потребителите смятат физическите магазини за важни, демонстрирайки предпочитание към интегрирани потребителски изживявания в различни канали;
  • Доставките за два дни вече се приемат за стандарт – за категории като хранителни стоки и алкохол 83% и 71% от потребителите очакват доставките да отнемат два дни. Скандинавските потребители обаче са по-склонни да имат по-слаби очаквания за времето за доставка в сравнение с останалите европейски пазари;
  • С цел устойчивост потребителите купуват стоки втора употреба – 45% от потребителите взимат предвид устойчивостта, когато пазаруват – с 5% повече спрямо предходната година, но само 17% са готови да платят повече. Повечето потребители се насочват към стоките втора ръка заради притеснения, свързани с устойчивостта. Приблизително 20% от европейските потребители редовно купуват втора употреба облекло, играчки, луксозни модни стоки и мебели. Делът им е значително по-голям в скандинавските страни – от 25 до 35%, отколкото в Испания и Италия – от 10 до 15%;
  • Преди да купят, потребителите преценяват етичните последици – повече от една трета от потребителите казват, че бойкотират марки по етични и политически причини – с 6% повече спрямо миналата година. Тази промяна сигнализира, че марките трябва да се фокусират не само върху портфейлите на потребителите, но и върху ценностите им.

"Това е решаващ момент за потребителските компании", смята Малби. "Марките трябва да направят смели решения по отношение на портфолиото и цените, поставяйки основите за бъдещето. Въпреки че актуалният климат е тежък, растежът ще се върне – компаниите трябва да се справят както днес, така и в по-доброто бъдеще."

     
Източник: BCG; Снимка: Dreamstime

Ключови думи: BCG   потребителски стоки   търговия  

Област: Бизнес  

Fanuc
ABB Bulgaria
FANUC
Подобни статии
Schneider Electric
ЦИЕС
СПМ Инструмент България ЕООД

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!


Automotive Cluster
Последно от Бизнес
ABB Bulgaria
 
реклама
Automotive Cluster
Последно от Бизнес
IndustryInfo

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯОНЛАЙН СЪБИТИЯБизнесИндустриално видеоПредстоящоОбяви за работаПроектиТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитияЕкспертноКариери
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...