ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
13.06.2025 | Стартира мащабен проект на община Русе за подмяна на стари отоплителни уреди с екологични
13.06.2025 | Liebherr планира ново производствено съоръжение в Пловдив
13.06.2025 | Агрополихим изгражда нов цех за производство на калциев нитрат
13.06.2025 | Шумен и Нови пазар заедно изграждат компостираща инсталация за биоргазградими отпадъци
13.06.2025 | Villeroy & Boch Group откри нова PVD производствена линия в Севлиево
На 14 май 2025 г. в София се проведе конференция, изцяло посветена на изграждането и въвеждането на депозитна система (Deposit Return System - DRS) за ефективно разделно събиране на опаковки от напитки в България. В събитието взеха участие представители на институциите, индустрията, неправителствения сектор и международни експерти, като дискусията се фокусира върху реалните стъпки за стартиране на системата у нас.
Партньори на конференцията са Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България (АПБНБ) и Съюзът на пивоварите в България (СБП), които са сред най-активните организации, ангажирани с изграждането на DRS модела, който цели да осигури висока степен на разделно събиране на опаковките и ангажираност на всички участници във веригата – от производители и търговци до крайните потребители.
"Изключително важно за нас е, че тази конференция демонстрира силното сътрудничество между задължената индустрия и неправителствения сектор, както и нашата прозрачност пред обществото. Целта ни е ясна – да приложим най-добрите европейски практики у нас и да работим обединено за опазването на околната среда и изпълнението на ангажиментите ни към ЕС по отношение на опаковките", заяви Владимир Иванов, председател на СПБ.
"България има уникалната възможност да изгради своя депозитна система, стъпвайки на доказано успешни европейски практики и върху деветте ключови принципа за ефективна DRS, които са в пълен синхрон с целите на ЕС. За да реализираме този модел, от решаващо значение е правителството и парламентът да гарантират ясна и стабилна нормативна рамка. Само така можем да изградим прозрачна и ефективна кръгова икономика за опаковките от напитки – с участието на всички заинтересовани страни и в полза на обществото и околната среда", отбеляза Жана Величкова, изпълнителен директор на АПБНБ.
По време на конференцията бе подчертано, че въвеждането на депозитна система е необходимо, за да бъдат постигнати ключовите цели, заложени в европейските регулации – до 2029 г. поне 90% от пуснатите на пазара пластмасови бутилки и метални кенчета да се събират разделно. Участниците се обединиха около разбирането, че DRS е най-добрият инструмент за изпълнение на тези ангажименти, тъй като този модел вече работи успешно в редица европейски държави, сред които Румъния и Словакия.
На конференцията бе представен опитът на Румъния – страна с различен мащаб, но със сходна икономическа и социална реалност с тази в България. Румъния въведе DRS за по-малко от две години чрез оператора RetuRO, като само няколко месеца след старта вече отчита високи резултати.
"Румънската система е втората по мащаб в Европа след Германия. Сложността ѝ идва не само от мащаба, но и от структурата на търговската мрежа и логистичните предизвикателства. Ключът беше в политическата воля и ясното законодателство", сподели министърът на околната среда, водите и горите на Румъния Мирча Фекет.
Системата се базира на ясен принцип – при покупка на напитка в пластмасова бутилка, метален кен за еднократна употреба или стъклена бутилка за многократна употреба с вместимост до три литра, потребителят заплаща малък депозит, който получава обратно при връщането им. Международният опит показва, че това действие финансово стимулира участието на гражданите, повишава събираемостта и насърчава отговорното потребление. Освен това е възможност хората да допринасят за опазването на околната среда и намаляването на отпадъците.
АПБНБ и СПБ, в партньорство с международни експерти и институции, активно участват в разработването на законодателната рамка и поемат отговорност за финансирането и реализацията на системата, като се основават на добрите практики от други европейски страни. Предлага се създаването на лицензирано от държавата юридическо лице, което не разпределя печалба и чиято единствена цел е да организира финансово и оперативно изпълнението на задълженията на DRS от името на производителите и вносителите на напитки.
"Системата не бива да се въвежда прибързано. Кратките срокове водят до по-високи разходи и грешки. Необходимо е време, ясни правила и постоянен диалог с правителството, за да работи устойчиво", коментира Алис Никита, президент на Националната асоциация на производителите на безалкохолни напитки в Румъния.
Целта е да се изгради система, която да гарантира постигане на целите за разделно събиране при пълна прозрачност, точна отчетност, ефективност и при най-ниска цена за потребителя.
"Сътрудничеството и доверието са критично важни. Всички заинтересовани страни трябва да работят заедно с обща цел. Изграждането на надеждна ИТ платформа е от огромно значение. Всяка опаковка в системата трябва да може да бъде проследена – в противен случай има риск от измами", допълни Джема Уеб, изпълнителен директор на оператора RetuRO.
Сред темите, разгледани детайлно по време на събитието, беше и новият ключов Регламент на ЕС за опаковките и отпадъците от опаковки, който има директно приложение в българското законодателство.
Участниците подчертаха, че националната законодателна рамка трябва да бъде напълно съобразена с изискванията на Регламента и да гарантира лесно и удобно участие на потребителите в системата, приоритетен достъп на производителите до събрания материал с цел постигане на модела "бутилка в бутилка" и ползи за околната среда и местните икономики.
"Важно е да се изгради стабилна логистична инфраструктура за търговците, особено за дребния бизнес. Само така ще гарантираме доверие и високи резултати. Темпът на работа трябва да се ускори – системата има нужда от политическа воля и институционално действие", коментира Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.
Конференцията подчерта необходимостта от въвеждане на депозитната система в България като стратегически отговор на завишените национални и европейски изисквания за устойчиво управление на опаковките.
"Изграждането на устойчив модел не е еднократен акт, а процес, който изисква визия, партньорство и отговорност от всички страни", заяви в заключение директорът на АПБНБ Жана Величкова.
Източник: АПБНБКлючови думи: АПБНБ СПБ производство на напитки депозитна система DRS
Област: Бизнес
Кои ще са водещите теми на drinktec 2025
СПБ отбеляза 20 години устойчивост, прозрачност и отговорност на тазгодишния Пролетен бирен салон
Стартира продажбата на билети за посещение на drinktec 2025
drinktec 2025 разкрива потенциала на данните и изкуствения интелект в производството на напитки и течни храни
drinktec 2025 представя иновациите и тенденциите, които оформят бъдещето на производството на напитки и течни храни
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
12.06.2025 | WindEurope представя хората зад вятърната енергия с глобална кампания по повод световния ден на вятъра
12.06.2025 | Индустриален парк Шумен отчита увеличение на печалбите през 2024 г.
11.06.2025 | ЕАОС разработи интерактивна карта на застрашени от суша територии
11.06.2025 | Renesas се отказва от плановете за навлизане на пазара на SiC компоненти
11.06.2025 | Ecobat продаде подразделението за дистрибуция на батерии в Европа
12.06.2025 | WindEurope представя хората зад вятърната енергия с глобална кампания по повод световния ден на вятъра
12.06.2025 | Индустриален парк Шумен отчита увеличение на печалбите през 2024 г.
11.06.2025 | ЕАОС разработи интерактивна карта на застрашени от суша територии
11.06.2025 | Renesas се отказва от плановете за навлизане на пазара на SiC компоненти
11.06.2025 | Ecobat продаде подразделението за дистрибуция на батерии в Европа
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.