ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
29.04.2025 | Възможност за участие в проучване на ЕК относно изясняване на правилата за ИИ моделите с общо предназначение
29.04.2025 | Advanced Factories 2025 събра Industry 4.0 визионери от Южна Европа и цял свят
29.04.2025 | Нова разработка проправя пътя за формоване на по-устойчиви стоманени детайли
29.04.2025 | ТУ-Варна приема докторанти в сферата на ИИ, автоматизацията и мехатрониката по проекта Смарт PHD Lab 5.0
29.04.2025 | От роботи и IoT устройства до реализации на квантови алгоритми впечатлиха посетителите на TUES Fest 2025
Европейската комисия обяви отворена покана за представяне на предложения за трансгранични проекти за енергийна инфраструктура в рамките на ЕС. Средствата по процедурата са на обща стойност до 600 млн. евро.
Инициирана от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA), поканата е насочена към включените в първия списък проекти от общ и взаимен интерес (PCI, PMI), приет съгласно преразгледания регламент за трансевропейската енергийна мрежа (TEN-E). Сред тях са проекти в областите: електроенергия, газ, интелигентни мрежи, водород и мрежи за CO₂. В списъка попада и проектът за междусистемен газопровод за водород между България и Гърция, който ще се осигури вътрешна водородна инфраструктура в двете държави.
Процедурата, обвързана с Механизма на ЕС за свързване на Европа в областта на енергетиката (CEF Energy, МСЕ "Еенергетика"), е ориентирана към предложения за финансиране на проучвания и строителни работи и ще бъде отворена до 16 септември т. г. Резултатите ще станат ясни в началото на 2026 г., посочват от ЕК.
На 22 май т. г. ще се проведе онлайн информационен ден на МСЕ "Енергетика", който ще представи по-подробно отворената покана, ще разясни политическия й контекст и ще осведоми желаещите относно процеса по кандидатстване и оценка на проектните предложения. За участие във виртуалното събитие можете да се регистрирате тук.
"Сега е по-важно от всякога да увеличим инвестициите си, за да гарантираме истински енергиен съюз. Това е от ключово значение за повишаване на конкурентоспособността ни, за обезпечаване на енергийната ни сигурност и за намаляване на разходите за енергия за всички. Изграждането на ключови липсващи връзки за безпрепятствени трансгранични енергийни потоци е от съществена значимост – и приносът на Механизма за свързване на Европа има основна роля в това отношение", коментира еврокомисарят по въпросите на енергетиката и жилищното настаняване Дан Йоргенсен.
Проектите от общ интерес (ПОИ, PCI) са ключови трансгранични инфраструктурни проекти, които свързват или оказват значително въздействие върху енергийните системи на две или повече държави от ЕС. Проектите от взаимен интерес (ПВИ, PMI) свързват енергийната инфраструктура на една или повече държави от ЕС със съседни държави, които не са членки на ЕС. Съсредоточавайки се върху трансграничните връзки, ПОИ и ПВИ са от ключово значение за постигането на целите на ЕС в областта на енергетиката и климата, за гарантиране на сигурността на енергийните доставки и за подобряване на пазарната интеграция, посочват от ЕК.
Проектите, избрани като ПОИ/ИМП, могат автоматично да се възползват от редица предимства, произтичащи от Регламента за трансевропейската енергийна мрежа (TEN-E), включително ускорено издаване на разрешения и подобрено регулаторно третиране. Организаторите на проекти също имат право да кандидатстват за финансова подкрепа за подготвителни проучвания и/или строителни работи по програмата "Енергетика" на МСЕ. CEF Energy разполага с общ бюджет от 5,88 милиарда евро за безвъзмездни средства за периода 2021 - 2027 г., обобщават от Комисията.
Източник: ЕК; снимки: ЕК, Dreamstime
Ключови думи: ЕК МСЕ енергетика трансгранични енергийни мрежи трансгранични проекти енергийна инфраструктура водород газ интелигентни мрежи мрежи за CO2
Област: Енергетика
Възможност за участие в проучване на ЕК относно изясняване на правилата за ИИ моделите с общо предназначение
Нова разработка проправя пътя за формоване на по-устойчиви стоманени детайли
ТУ-Варна приема докторанти в сферата на ИИ, автоматизацията и мехатрониката по проекта Смарт PHD Lab 5.0
Alstom доставя на България 35 електрически влака и осигурява поддръжката им за общо 600 млн. евро
Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.