ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
14.03.2025 | 32 МСП получават над 6 млн. евро по програма за трансгранично сътрудничество между България и Турция
14.03.2025 | В Перник стартира изграждането на ново производствено съоръжение за етикети и опаковки
14.03.2025 | Започна регистрацията за участие в "Електроиндустрия 2025"
14.03.2025 | ФБТИК провежда проучване за професионалното развитие на жените в различни отрасли в България
14.03.2025 | Стара Загора ще бъде домакин на международна среща за финансирането на кръгови решения в текстилната индустрия
Ново проучване на Manpower България и Assert International България разкрива кои са ключовите тенденции на пазара на труда у нас през първата половина на 2025 г. Според доклада бизнесът в България продължава да се адаптира към динамиката на пазара на труда, поставяйки фокус върху конкурентоспособността на възнагражденията, задържането на служители и предлагането на атрактивни социални пакети.
Резултатите от проведеното проучване показват, че 65,4% от респондентите планират да увеличат заплатите през първата половина на 2025 г., основно в диапазона до 10%. Над 50% от работодателите възнамеряват увеличенията да обхванат почти всички техни служители. Основните причини за увеличението на възнагражденията са нуждата от задържане на кадри и поддържане на конкурентни условия на пазара на труда.
Около 15,9% от компаниите предвиждат промени в социалните пакети, като те най-често включват допълнително здравно осигуряване, повече дни платен отпуск, покриване на транспортните разходи (карта за градски транспорт, разходи за гориво). Въпреки тези усилия, бюджетните ограничения остават основна пречка.
През 2025 г. 27,5% от компаниите планират разширяване на екипите си, а други 44% не планират промени. Фокусът се запазва основно върху задържането на настоящите служители. Тази тенденция се запазва от последното тримесечие на миналата година и е в пряк отговор на високите нива на доброволно и недоброволно текучество. Основните причини за напускане през второто полугодие на 2024, са по-добри финансови условия в други компании (30,1%) и липса на възможности за развитие (12,6%). Недоброволното текучество е предизвикано от слабо представяне на служителите (36,1%) и нарушения на фирмените политики (20,3%).
Въпреки че бизнесът в страната показва известна стабилност, бюджетните ограничения и конкурентният натиск продължават да бъдат сериозни предизвикателства. Резултатите от проучването показват умерена, но устойчива стратегия на компаниите за управление на възнагражденията и социалните придобивки. Основният фокус се запазва върху конкурентоспособността, задържането на ключови служители и оптимизацията на ресурси.
Източник: Manpower България; Снимка: DreamstimeКлючови думи: Manpower пазар на труда
Област: Бизнес
БТПП представи резултатите от годишното проучване за нуждата от кадри и качеството на подготовката им
Доколко подготвено всъщност е поколението Z да използва отговорно изкуствения интелект
АИКБ се присъедини към Пакта за умения на ЕС
БАСЕЛ предлага четири мерки за решаване на проблема с недостига на кадри в електроиндустрията
Колко и какви кадри ще търси бизнесът в България през следващите 12 месеца
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
13.03.2025 | Northvolt започва процедура по обявяване на несъстоятелност в Швеция
13.03.2025 | МИР увеличава с 200 млн. лв. средствата за развитие на българския бизнес през 2025 г.
13.03.2025 | Hexonic с участие на Romtherm 2025 в Букурещ
12.03.2025 | АББ представя решения за сградна автоматизация, умен дом и енергийна ефективност на Green Enregy 2025
12.03.2025 | Какво показват последните данни за германския машиностроителен сектор
13.03.2025 | Northvolt започва процедура по обявяване на несъстоятелност в Швеция
13.03.2025 | МИР увеличава с 200 млн. лв. средствата за развитие на българския бизнес през 2025 г.
13.03.2025 | Hexonic с участие на Romtherm 2025 в Букурещ
12.03.2025 | АББ представя решения за сградна автоматизация, умен дом и енергийна ефективност на Green Enregy 2025
12.03.2025 | Какво показват последните данни за германския машиностроителен сектор
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.