Industry Info  

Нова алтернатива на RFID технологията би могла да намали екологичния отпечатък на електронните етикети

06.03.2025   |   Начало»Технологии
Редактор
Мира Станкова
Мира Станкова
Мира Станкова Редактор
Мира Станкова

Инженери от Университета на Глазгоу съобщиха, че са създали нова, по-устойчива форма на електронни етикети, с чиято помощ може да се намали екологичния отпечатък на RFID технологиите за еднократна употреба. Става дума за нова безжична система за идентификация, която не използва микрочипове. Вместо това се използват евтини намотки и сензорен материал, изработен от форма на силиконов каучук, наречена PDMS, и въглеродни нишки. Намотките, които са по-малки от онези, използвани в кредитните карти, поглъщат електромагнитните сигнали от ръчен четец с помощта на електромагнитни вълни.
 
Изследователите са уверени, че техните нови, по-екологични етикети могат да помогнат за намаляване на зависимостта на ритейл сектора от RFID чипове. В момента секторът използва над 10 млрд. RFID тага всяка година. Повечето се използват само веднъж и след това се озовават на сметището, без подходящо рециклиране на електрониката.
 
Новите тагове на екипа от Университета на Глазгоу могат да носят информация за идентификация както и да измерват температурата в реално време. Те могат да бъдат разчетени с безжични ръчни устройства, струващи под 100 британски лири.
 
Според създателите им таговете могат да помогнат за създаването на бъдещите поколения "интелигентни опаковки", които ще могат да измерват още pH или влажността, предупреждавайки търговците за това кога има риск храната да се развали или да пренася вредни бактерии. Гъвкавите и леки етикети биха могли да намерят приложение и в здравеопазването и интелигентното облекло, където биха могли ненатрапчиво да следят жизнените показатели на потребителите.
 
Екипът от Университета на Глазгоу тества новата технология в лабораторни условия. Тестовете показват, че сензорите могат да засичат изменения на температурата между +20°C и +110°C. Това би могло да направи бъдещите безжични сензори по-евтини и по-устойчиви, тъй като по-малко устройства от сега ще са необходими за покриването на същия температурен диапазон.
 
Таговете се справят особено добре в диапазона между +20°C и +60°C, който е особено важен за безопасността на храните и медицинските приложения. Те реагират бързо при промени в температурата, като регистрирането на значителни промени отнема секунди. Инженерите също така демонстрират, че множество тагове могат да бъдат разчитани наведнъж и че могат да работят еднакво добре на различно разстояние от четеца.

     
Източник: Университет на Глазгоу

Ключови думи: системи за идентификация   RFID  

Област: Технологии  

Fanuc
ABB Bulgaria
FANUC
Подобни статии

Баркод Системи България представи новости при индустриалните RFID решения на семинар в София


Balluff представя най-актуалните си решения за автоматизация в логистиката на LogiMAT в Щутгарт


Международен симпозиум по машинно самообучение в електрониката предстои през юни в Хърватия


Лекция на специалист от Фиджи в Технически университет – София


Balluff представи нов RFID четец

Schneider Electric
ЦИЕС
СПМ Инструмент България ЕООД

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!


Automotive Cluster
Последно от Технологии
ABB Bulgaria
 
реклама
Automotive Cluster
8CELL
Последно от Технологии
IndustryInfo

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯОНЛАЙН СЪБИТИЯБизнесИндустриално видеоПредстоящоОбяви за работаПроектиТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитияЕкспертноКариери
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...