Industry Info  

Екип от Университета в Глазгоу обяви напредък в създаването на процес за 3D принтиране в Космоса

27.02.2025   |   Начало»Технологии
Редактор
Мира Станкова
Мира Станкова
Мира Станкова Редактор
Мира Станкова

3D принтирането все по-уверено си проправя път към Космоса. Възможността с 3D принтери да се произвеждат различни компоненти и други изделия бързо и лесно в условия на безтегловност би била решение на някои от големите предизвикателства, свързани с провеждането на космически мисии. Същевременно обаче самото функциониране на 3D принтерите в Космоса поставя немалко предизвикателства. Основните са липсата на гравитация, която е необходима за работата на традиционните 3D принтери, и размерите на устройствата. Напредък по решаването на тези проблеми наскоро обяви екип от Constructor University Bremen. Обещаващи са резултатите и от работата на екипа от изследователи от Университета на Глазгоу, воден от д-р Жил Байле. Наскоро д-р Байле обяви, че е патентовал нова система, която преодолява предизвикателствата на 3D принтирането в условия на безтегловност.
 
Технологията на д-р Байле наскоро премина строги тестове по време на серия от пътувания с изследователски самолет. По думите на д-р Байле решаването на предизвикателствата при 3D принтиране на изделия в среди със слаба гравитация може да прокара пътя за създаването на невиждани досега фабрики в орбита, способни да произвеждат детайли и компоненти, които да се асемблират в ново оборудване в орбита.
 
Това оборудване може да включва слънчеви рефлектори за генериране на енергия с нулеви въглеродни емисии за предаване обратно на Земята, подобрени комуникационни антени или станции за изследване на лекарства, които могат да създават по-чисти и по-ефективни фармацевтични продукти.
 
Д-р Байле от няколко години работи по прототип на 3D принтер, който е подходящ за използване в открития Космос. Вместо филаментите, използвани в традиционните 3D принтери, той използва материал на гранули, разработен от екипа и проектиран да работи ефективно при микрогравитация и във вакуума на Космоса. Уникалните характеристики на материалите позволяват той да бъде изтеглен надеждно от тонера на прототипа и доставен до принтиращата глава по-бързо, отколкото при всеки друг метод.
 
Д-р Байле и екипът му също така проучват методи за вграждане на електроника в материалите като част от процеса на принтиране с цел създаването на функционални компоненти за използване в устройства, създадени в Космоса, както и рециклируеми космически системи.

По-амбициозни проекти с по-малко ресурси

"В момента всичко, което отива в околоземната орбита, е направено на Земята и изпратено в Космоса с ракети. Те са с ограничена маса и обем и могат да се разпаднат на парчета по време на изстрелването, когато механичните ограничения са нарушени, унищожавайки при това скъпия товар. Ако вместо това можехме да изпратим производителите в Космоса, за да правят структури по заявка, ще бъдем освободени от тези ограничения. В резултат това може да прокара пътя за създаването на много по-амбициозни проекти с по-малко ресурси със системи, които реално са оптимизирани за мисията им, а не за ограниченията на изстрелването на ракети", коментира д-р Байле.
 
Според него адитивното производство е в състояние да изработва впечатляващо сложни материали бързо и при ниски разходи. "Пращането на тази технология в Космоса и принтирането на каквото е необходимо за асемблиране в орбита, може да е изключително полезно", отбелязва д-р Байле.
 
"Това, което работи добре на Земята обаче, често не е толкова здраво във вакуума на Космоса, а 3D принтиране никога не е правено извън модулите с налягане на Международната космическа станция. Филаментите в конвенционалните принтери често се чупят или сплескват в условия на микрогравитация и вакуум, което е проблем, който трябва да се реши преди да могат надеждно да бъдат използвани в Космоса. Благодарение на това проучване вече разполагаме с технология, която ни приближава много по-близо до това, осигурявайки ползи за целия свят в следващите години."
 
През ноември 2024 г. демонстрационният прототип доказва ефективността си в условия на микрогравитация като част от 85-ата кампания за параболичен полет на Европейската космическа агенция в сътрудничество с Novespace в Бордо, Франция.
 
В момента д-р Байле и екипът му търсят финансиране, за да направят първата демонстрация на своята технология в Космоса.

     
Източник: University of Glasgow

Ключови думи: космически технологии   3D принтиране  

Област: Технологии  

Fanuc
ABB Bulgaria
FANUC
Подобни статии
Schneider Electric
ЦИЕС
СПМ Инструмент България ЕООД

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!


Automotive Cluster
Последно от Технологии
ABB Bulgaria
 
реклама
Automotive Cluster
8CELL
Последно от Технологии
IndustryInfo

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯОНЛАЙН СЪБИТИЯБизнесИндустриално видеоПредстоящоОбяви за работаПроектиТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитияЕкспертноКариери
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...