Industry Info  
Industry InfoSchneider ElectricФилкаб
СПМ Инструмент България ЕООД
Последно от новини

15.01.2025   |   Община Габрово изгражда зарядна инфраструктура за новите електробуси на обществения транспорт


15.01.2025   |   MECSPE 2025 показва решения за екологичния преход на производствените компании


15.01.2025   |   Изследователи от MIT предлагат нов начин за намаляване на екологичния отпечатък на добива на алуминий


15.01.2025   |   В сила влезе новият Регламент на ЕС за строителните продукти


15.01.2025   |   Обявиха за обществено обсъждане третата покана по процедурата за модернизиране на уличното осветление по НПВУ

CAD PointСПЕЙСКАД

Българският софтуерен сектор продължава да расте по-бързо от българската икономика като цяло

17.12.2024   |   Начало»Бизнес
Редактор
Мира Станкова
Мира Станкова
Мира Станкова Редактор
Мира Станкова

Ръстът на софтуерния сектор у нас продължава с по-бързи темпове от развитието на българската икономика, сочи тазгодишното издание на доклада "БАСКОМ Барометър". Резултатите от анализа бяха представени на среща на компаниите – членове на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), и партньорски организации. Специален гост на събитието бе Екатерина Захариева, европейски комисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации.

Според данните 16,5% е ръстът на приходите за миналата година, 451 нови софтуерни компании са създадени у нас, а новооткритите работни места в сектора са 2675. Софтуерната индустрия запазва водещата си роля по инвестиции в развойна дейност и челни позиции в експорта на услуги на България. Приносът на индустрията към държавния бюджет остава значим – софтуерните компании продължават за плащат над 3 пъти повече данъци и осигуровки от средното за страната. Изкуственият интелект е възприет в безпрецедентните 100% от софтуерните компании у нас.

Над 1,23 млрд. лв. е ръстът на софтуерния бизнес у нас през 2023 г., който достига 8,7 млрд. лв. За настоящата 2024 г. прогнозата е за ръст от 12,4%, което е впечатляващо на фона на прогнозите за слаб растеж и несигурна перспектива за икономиката на еврозоната и на България, посочват от БАСКОМ.

Инвеститори от 34 държави присъстват в софтуерния сектор в България, като най-големите от тях са изнесени изследователски развойни центрове на компании от САЩ, Великобритания, Германия, Франция и Нидерландия. Близо 1/3 (28%) от общия обем на износа на услуги у нас идва от софтуерни продукти и услуги, което оформя 85% от приходите в сектора.

Съотношението на оперативните приходи на софтуерния сектор спрямо БВП достига най-високата си стойност досега от 4,7% през 2023 г. Прогнозата за 2024 г. е, че ръстът на дела на софтуерния сектор в БВП ще продължи да се увеличава и ще достигне 4,9.

"Общият брой на заетите в софтуерния сектор е 60 000 души. Това е 1,9% от всички работещи в България. Един работещ в софтуерния бизнес в България генерира постъпления от данъци и такси в бюджета над 3 пъти повече от средното за страната. Общите данъчни постъпления от целия сектор за 2024 г. се очаква да надхвърлят 2,7 млрд. лв.", сподели Георги Янчев, член на УС на БАСКОМ.

Инициатива за нов европейски Акт за иновации

На събитието Екатерина Захариева обяви, че една от първите ѝ инициативи като еврокомисар ще бъде да представи нов европейски Акт за иновации. Неговата цел ще бъде да подобри рамката, в която функционират иновативните компании, като улесни привличането на капитал и таланти, както и по-ефективни и опростени правила за европейско финансиране. Захариева добави още, че в рамките на „Хоризонт Европа“ е създаден специален Европейски съвет за иновации, чиято цел е да подпомага финансирането на европейски иновативни компании във фазата им на растеж.

"За първите три години от действието на Европейския съвет за иновации, български иновативни компании са получили 12 млн. евро под формата на безвъзмездно финансиране и 22 млн. евро под формата на капиталови инвестиции. Радвам се да обявя, че от следващата година ще увеличим тавана за финансиране от 15 на 30 млн. евро, което ще подобри значително възможността на тези компании да останат в Европа", каза Захариева.

Тя сподели още, че специален фокус в нейната работа ще бъде и т. нар. единна европейска виза за привличане на висококвалифицирани специалисти. "Каквото и да направим като финансиране – а то в следващия програмен период със сигурност ще бъде повече за иновации, стартиращи предприятия и наука – без да обучаваме таланта, да го задържаме в Европа, без да привличаме талантливи хора от останалата част на света, ние няма да подобрим нашата конкурентоспособност", посочи Захариева.

Създаване на поне 10 технологични училища

Специален фокус на събитието бе представяне на каузата на БАСКОМ и Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) за реформиране на образованието и създаване на поне 10 технологични училища. "Тези училища няма да заместват математическите гимназии. Не чупим това, което работи. Профилираните гимназии са напълно необходими, но ни трябва екосистема от технологични училища. Те представляват училища, които по хоризонталата са технологични, тъй като технологията е във всяка една сфера, но по вертикала са икономически. Тази вертикала може да бъде ИТ, енергетика, мехатроника или космос. Реално там са професиите на бъдещето", коментира Доброслав Димитров, председател на УС на (БРАИТ). По неговите думи, за да работят тези училища, те трябва да са от кампусен тип, за да може целенасочено да се инвестира в таланта на децата.

Към момента в България има 5 такива училища в София, Правец, Стара Загора, Бургас и Варна. "Извън тях на нас ни се иска да има още поне 10", категоричен е Димитров и сподели още, че в напреднала фаза на развитие са новите технологични училища във Враца и Смолян.

Като председател на УС на БРАИТ Доброслав Димитров подчерта значимостта на асоциацията и единомислието, което е постигнато. "Голямото обединение БРАИТ представлява новата икономика на България. Това безпрецедентно обединение, което постигнахме последната година и половина, ни прави много горди. Над 30 организации членуват в него и надхвърляме 20% от икономиката. Тези 20% в момента не участват в националния диалог." Затова за БРАИТ е важно да влезе в Националния съвет за тристранно сътрудничество, където работодатели, държава и синдикати разговарят. В момента Съветът не разполага с огромна част от информацията, която реално е при членовете на БРАИТ. "Няма как с липса на информация да взимаш правилните решения. Трите стълба, на които се крепи иновативната икономика и за които ние от БРАИТ ще работим са достъп до талант – училища и достъп до кадри от трети страни, развитие на средата – данъчно осигурителната рамка, регулациите, създаване на добавена стойност, върховенство на закона", обяви Димитров.

     
Източник: БАСКОМ

Ключови думи: БАСКОМ   БРАИТ   софтуерна индустрия   образование  

Област: Събитията  

Fanuc
ABB Bulgaria
FANUC
Подобни статии

Делът на приетите в дуална форма на обучение ученици през тази учебна година достига пик от 9%


Над 40 000 студенти ще се обучават в реална работна среда по проект на МОН


Електрохолд оборудва учебен кабинет по електротехника в професионална гимназия в Плевен


Вече знаем какво вдъхновява младежите да търсят реализация в електронната индустрия


ХТМУ с нова магистърска програма по CAD/CAE и 3D технологии

Schneider Electric
ЦИЕС
СПМ Инструмент България ЕООД

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!


Automotive Cluster
Последно от Бизнес

14.01.2025   |   Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики


14.01.2025   |   Търсенето на SCADA системи продължава да расте, но киберсигурността остава предизвикателство


14.01.2025   |   Френска фирма търси подизпълнители за производство на месингови детайли чрез горещо формоване


14.01.2025   |   Тайванският търговски център с подкрепа за участие на български фирми на TIMTOS 2025


14.01.2025   |   u-blox представи нов миниатюрен GNSS чип със свръхниско енергопотребление

ABB Bulgaria
 
реклама
Automotive Cluster
Последно от Бизнес

14.01.2025   |   Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики


14.01.2025   |   Търсенето на SCADA системи продължава да расте, но киберсигурността остава предизвикателство


14.01.2025   |   Френска фирма търси подизпълнители за производство на месингови детайли чрез горещо формоване


14.01.2025   |   Тайванският търговски център с подкрепа за участие на български фирми на TIMTOS 2025


14.01.2025   |   u-blox представи нов миниатюрен GNSS чип със свръхниско енергопотребление

IndustryInfo

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯОНЛАЙН СЪБИТИЯБизнесИндустриално видеоПредстоящоОбяви за работаПроектиТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитияЕкспертноКариери
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...