ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
15.01.2025 | Община Габрово изгражда зарядна инфраструктура за новите електробуси на обществения транспорт
15.01.2025 | MECSPE 2025 показва решения за екологичния преход на производствените компании
15.01.2025 | Изследователи от MIT предлагат нов начин за намаляване на екологичния отпечатък на добива на алуминий
15.01.2025 | В сила влезе новият Регламент на ЕС за строителните продукти
15.01.2025 | Обявиха за обществено обсъждане третата покана по процедурата за модернизиране на уличното осветление по НПВУ
На 10 декември 2024 г. София бе домакин на юбилейния, 20-ти Национален иновационен форум, който отново събра на едно място водещи фигури от бизнеса, науката и публичния сектор. Организатори на събитието са Фондация "Приложни изследвания и комуникации" и Enterprise Europe Network – България в партньорство с Фондация "Конрад Аденауер" и с подкрепата на Европейската комисия. TLL Media и тази година е медиен партньор на събитието.
Форумът и тази година се превърна в платформа за споделяне на добри практики, стратегическо планиране и насърчаване на иновационния потенциал в страната, посочват организаторите.
По утвърдена през последните две десетилетия традиция събитието беше своеобразна кулминация на националния конкурс "Иновативно предприятие на годината", който отличава най-иновативните компании в България. Тази симбиоза между дискусионна платформа и конкурс превръща събитието в катализатор за споделяне на добри практики и насърчаване на конкурентоспособността на предприятията в страната.
Ключов момент от програмата беше представянето на доклада "Иновации.БГ 2024", изготвен от консултантското звено на Фондация "Приложни изследвания и комуникации" – АРК Консултинг. Докладът предоставя подробен анализ на състоянието на иновационната система в България, очертавайки както напредъка, така и съществуващите предизвикателства.
Според изследването България остава в групата на "скромните иноватори" с иновационен индекс от 50,6. Въпреки увеличението на разходите за научноизследователска и развойна дейност през 2023 г., които достигат 0,79% от БВП, страната все още е далеч от националната цел от 1,5% и от средното за Европейския съюз от 3%.
Една от положителните тенденции, изведени в анализа, е ръстът на патентната активност, който се увеличава с 15% през 2023 г., както и нарастващият брой новосъздадени компании. България обаче продължава да изостава в областта на корпоративното предприемачество и инвестициите в иновации от малките и средни предприятия.
"България има несъмнено предимство в областта на информационните и комуникационните технологии и държи първото място в Европа по предприемачески нагласи сред младите. Необходимо е българското правителство да развие устойчива национална иновационна политика с дългосрочен хоризонт на планиране и финансиране", коментира Руслан Стефанов, управител на АРК Консултинг, който представи резултатите от анализа.
В своето изказване в рамките на последвалата дискусия, Светослава Георгиева, председател на Управителния съвет на Фонда на Европейския съвет по иновациите, подчерта, че "Европейският иновационен съвет е уникален инструмент, с който Европейската комисия цели по-бързото развитие на екосистемата за частни рискови инвестиции за иновации в бизнеса. Той е допълнение към отличното представяне на ЕС в науката и технологиите и мост към по-нататъшната интеграция и развитие на единен капиталов пазар".
Кметът на София Васил Терзиев отбеляза значението на иновациите за позиционирането на столицата като технологичен център в региона, като заяви, че е необходима единна визия за успех в България, с която страната да се представя пред потенциални инвеститори. "Нужна е ежедневна работа и сътрудничество в иновационната екосистема, за да осигурим просперитет. А Общината ще се погрижи за непрекъснатото покачване на качеството на живот".
Участниците в дискусията подчертаха значението на публично-частното партньорство за постигане на по-висока ефективност на иновационните програми. Специално внимание беше обърнато на нуждата от инвестиции в кадри, дигитализация и интернационализация на българските предприятия.
Форумът достигна своята кулминация с церемонията по награждаване на победителите в Националния конкурс "Иновативно предприятие на годината". Отличените компании демонстрират, че иновациите могат да бъдат водеща сила за постигането на устойчив икономически растеж в България и региона, отбелязват организаторите на конкурса.
Победителите:
Ключови думи: Национален иновационен форум Иновативно предприятие на годината
Област: Събитията
ЛогиСофт с първа награда за пазарно лидерство в конкурса "Иновативно предприятие на годината" 2024
20-ото издание на Националния иновационен форум ще се състои на 10 декември в София
Остават броени дни до края на срока за подаване на кандидатури в конкурса Иновативно предприятие на годината 2024
Все още има време да се включите в конкурса "Иновативно предприятие на годината 2024"
Започна набирането на кандидатури в 20-ото издание на конкурса Иновативно предприятие на годината
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
14.01.2025 | Стартира набирането на кандидатури за годишните награди на БАСЕЛ за 2024 г.
14.01.2025 | TTI пусна нова подкаст поредица в партньорство с TE Connectivity
13.01.2025 | През февруари IFAM отбелязва две десетилетия на събитийната сцена в региона на ЦИЕ
13.01.2025 | Набират се кандидатури за наградите Design Europa 2025
13.01.2025 | "Електроиндустрия 2025" събира представители на бранша от цялата страна през април в София
14.01.2025 | Стартира набирането на кандидатури за годишните награди на БАСЕЛ за 2024 г.
14.01.2025 | TTI пусна нова подкаст поредица в партньорство с TE Connectivity
13.01.2025 | През февруари IFAM отбелязва две десетилетия на събитийната сцена в региона на ЦИЕ
13.01.2025 | Набират се кандидатури за наградите Design Europa 2025
13.01.2025 | "Електроиндустрия 2025" събира представители на бранша от цялата страна през април в София
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.