ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
15.01.2025 | Община Габрово изгражда зарядна инфраструктура за новите електробуси на обществения транспорт
15.01.2025 | MECSPE 2025 показва решения за екологичния преход на производствените компании
15.01.2025 | Изследователи от MIT предлагат нов начин за намаляване на екологичния отпечатък на добива на алуминий
15.01.2025 | В сила влезе новият Регламент на ЕС за строителните продукти
15.01.2025 | Обявиха за обществено обсъждане третата покана по процедурата за модернизиране на уличното осветление по НПВУ
Европейската партньорска инициатива за отказ от изкопаемите горива Beyond Fossil Fuels (BFF) стартира уебсайт с интерактивна дигитална карта на Стария континент, показваща местни иновативни енергийни решения и проекти в различни държави, които да послужат за пример и вдъхновение на компании, предприемачи и общности по пътя към зеления преход.
Платформата "Local Energy Solutions Map", която предстои да се разширява и обогатява, дава цялостен поглед върху процесите на енергийната трансформация в Европа, като откроява нови енергийни модели, новаторски решения и креативни подходи към чистата енергия на локално ниво и показва концентрацията на съоръжения за зелена енергия на територията на континента.
В картата понастоящем са включени около 250 проекта, базирани на разнообразни технологии, включително соларни покриви, вятърни централи, системи за добив на ВЕИ енергия за транспортни обекти, паркинги, индустриални обекти, жилищни и обществени сгради и т. н.
Инструментът позволява както директно избиране на даден проект или регион, така и филтриране на резултатите по четири основни критерия: технология (вятърна, слънчева енергия, електроенергийни мрежи, съхранение, отопление, енергийна ефективност и др.), тип на местоположението (сграда, инфраструктурен обект, индустриален обект, поземлен имот, воден обект), инициатор (публичен или частен субект, общност, асоциация или кооператив и др.), както и отличителен принос (за повишаване на енергийната сигурност, в борба срещу енергийната бедност, в подкрепа на местната икономика, с екосъобразен дизайн, за трансформиране на обект за добив на изкопаеми горива и т. н.)
Онлайн ресурсът дава поглед в цялост не само върху наситеността на отделни държави или региони с иновативни енергийни проекти, но и върху тенденциите при технологиите и мотивите, които тласкат местните бизнеси и общности към иницииране и реализиране на инициативи за зелена енергия.
"Крайбрежните и селските райони например често се фокусират върху вятърната енергия (както на сушата, така и в морето), докато градските райони дават приоритет на покривните соларни инсталации, PV решенията за жилищни, обществени и индустриални сгради, както и за транспортни обекти. Нараства тенденцията към трансформиране на бивши промишлени обекти и площадки за добив на изкопаеми горива в проекти за производство възобновяема енергия", поясняват от BFF.
От инициативата допълват, че е логично не всяко решение да може да се прилага еднакво добре навсякъде, като се има предвид разнообразната топография и климатичните вариации на континента. "В Европа обаче цари не само географско разнообразие, но и социално-икономическо такова, което трябва да се вземе предвид при планирането и изпълнението на енергийни инициативи", допълват от BFF.
Проекти, които наблягат на общностната собственост и моделите за споделяне на ползите, се оказват успешни, като осигуряват местна подкрепа и максимизират социалното въздействие, категорични са експертите. Тези решения са ефективни, защото се справят с множество предизвикателства едновременно, като намаляване на разходите за енергия, повишаване на енергийната сигурност, създаване на работни места и подобряване на качеството на околната среда.
"Енергийният преход означава промяна на парадигмата, към която хората в крайна сметка ще се адаптират, но междувременно ще имат нужда от подкрепа и добри, надеждни източници на информация", обобщават от инициативата, като приканват бизнесите, предприемачите и общностите на местно ниво да се включат активно в процеса по обогатяване на картата, като изпращат конкретна информация за своите проекти.
Форма за регистриране и споделяне на добри локални примери и иновативни енергийни решения е поместена в долната част на уебстраницата с дигиталната карта, като заявки за включване в платформата могат да бъдат изпращани и директно към BFF на имейл адрес duygu@bff.earth.
Източник: BFF
Ключови думи: BFF енергийна карта дигитална карта ВЕИ проекти ВЕИ енергия зелена енергия зелен преход енергийна трансформация
Област: Енергетика
Успешно приключи рехабилитацията на хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ Чаира
Проекти на обща стойност близо 5 млрд. лева са кандидатствали за финансиране по процедурата RESTORE
ГБИТК кани на разговори за енергийната трансформация в Перник
С над половин милион лева финансират 249 проекта по двете процедури за нови мощности за ВЕИ енергия
БФС ще си партнира с АПСТЕ в интегрирането на зелени енергийни технологии във футболната инфраструктура у нас
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
14.01.2025 | Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики
14.01.2025 | Търсенето на SCADA системи продължава да расте, но киберсигурността остава предизвикателство
14.01.2025 | Френска фирма търси подизпълнители за производство на месингови детайли чрез горещо формоване
14.01.2025 | Тайванският търговски център с подкрепа за участие на български фирми на TIMTOS 2025
14.01.2025 | u-blox представи нов миниатюрен GNSS чип със свръхниско енергопотребление
14.01.2025 | Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики
14.01.2025 | Търсенето на SCADA системи продължава да расте, но киберсигурността остава предизвикателство
14.01.2025 | Френска фирма търси подизпълнители за производство на месингови детайли чрез горещо формоване
14.01.2025 | Тайванският търговски център с подкрепа за участие на български фирми на TIMTOS 2025
14.01.2025 | u-blox представи нов миниатюрен GNSS чип със свръхниско енергопотребление
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.