ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
15.01.2025 | Община Габрово изгражда зарядна инфраструктура за новите електробуси на обществения транспорт
15.01.2025 | MECSPE 2025 показва решения за екологичния преход на производствените компании
15.01.2025 | Изследователи от MIT предлагат нов начин за намаляване на екологичния отпечатък на добива на алуминий
15.01.2025 | В сила влезе новият Регламент на ЕС за строителните продукти
15.01.2025 | Обявиха за обществено обсъждане третата покана по процедурата за модернизиране на уличното осветление по НПВУ
Образованието, квалификацията и уменията се превръщат в ключови фактори за успеха на Законодателния акт за промишленост с нулеви нетни емисии в ЕС. Според прогнозите заетостта в европейската ветроенергийна индустрия ще нарасне от 370 хил. до 600 хил. работни места до края на десетилетието. Това означава, че през следващите 6 години към сектора е необходимо да бъдат привлечени и обучени над 200 хил. нови работници, изчисляват от европейската асоциация за вятърна енергия Wind Europe.
Браншовата организация се ангажира с широк кръг от инициативи, чрез които да адресира критичната потребност от синхронизиране на образованието и системите за повишаване на квалификацията с изискванията към работната сила в контекста на зеления преход. В скорошна публикация на уебсайта си Wind Europe събира на едно място информация за различни програми, ресурси и възможности, насочени към децата, младите хора, преподавателите, организациите и институциите, които искат да повишат информираността си по отношение на вятърната енергия и да се запознаят с перспективите за кариерно развитие в сектора.
От асоциацията подчертават, че вятърната енергия допринася за преодоляването на трите основни предизвикателства пред Европа към момента – да декарбонизира икономиката си, да повиши енергийната сигурност, като същевременно намали зависимостта си от изкопаеми горива и да подсили конкурентоспособността на местната индустрия с по-евтини и локално разработени технологии за добив на ВЕИ енергия.
Според Wind Europe целта на ЕС да увеличи ветроенергийния си капацитет от 225 GW днес до 425 GW през 2030 г. носи със себе си значителни последици за цялата европейска верига на доставките. "Европа не само трябва да увеличи мощностите за производство на вятърна енергия, но да се справи и със сериозен недостиг на умения. Въпросът е как индустрията да привлича по-успешно младите хора и да ги мотивира да търсят кариерно развитие в областта на вятърната енергия", коментират от организацията.
Необходима е повече яснота върху това какви кариерни профили и специфични умения ще се изискват за професионално развитие във вятърния сектор в бъдеще, както и по-сериозни гаранции, че образователните планове и учебните програми ще произведат достатъчно на брой и достатъчно квалифицирани кадри, които да заемат тези повече от 200 хил. допълнителни позиции, които индустрията ще разкрие до края на десетилетието, считат от асоциацията.
Що се отнася до ангажимента на ЕС да постигне тези цели, бъдещият изпълнителен вицепрезидент и комисар по въпросите, свързани с уменията, хората и готовността Роксана Минзату в своята програма за следващите 5 години обяви План за действие на ЕС за професионално образование и обучение и Стратегически план за действие на ЕС в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM).
WindEurope реализира множество инициативи в тази посока, като скорошен пример за такава е експертната кръгла маса по въпросите за подготовката на качествена работна сила за ектора, която асоциацията организира като част от проекта си "Образование за зеления преход". Събитието събра представители на ЮНЕСКО, Европейската комисия, национални асоциации за вятърна енергия, академичния сектор, училищни мрежи и други заинтересовани страни, за да обсъдят как образователните програми и политики могат да се приведат в съответствие с нуждите на кадрите в рамкките на зеления преход.
Основна цел е интегриране на вятърната енергия в учебните програми и укрепване на преподавателския капацитет. Двойният подход на проекта ангажира международни организации, като ЮНЕСКО и Европейската комисия, с инициативи с училищни мрежи, общини и регионални асоциации за вятърна енергия, като насърчава и междусекторните партньорства за идентифициране и развитие на компетенциите, необходими за зеления преход, разкриват от Wind Europe.
Важна роля в процеса има глобалната инициатива на ЮНЕСКО Greening Education Partnership с участието на асоциацията, която включва издаването на сертификати "Green School Label" на "зелени" училища и учебни заведения, които отговарят на стандарта Green School Standard.
В партньорство с ЕК WindEurope развива и програма за Масивен отворен онлайн курс (MOOC), насочен към директори на училища и професионалисти в областта на образованието на общинско ниво. С пилотни проекти в Полша, Дания и Ирландия, платформата ще компилира образователни ресурси в сферата на вятърната енергия и ще дава примери за успешно сътрудничество между индустрията, бизнеса и образованието.
Други ключови инициативи на Wind Europe по посока подпомагане на изграждането на стабилен капацитет от квалифицирани кадри за европейския ветроенергиен сектор са:
Като важни инструменти в преодоляването на недостига на умения и подготвени кадри за сектора от браншовата организация посочват още проектите с европейско финансиране SKILLWIND и FLORES, както и инициативи в подкрепа на преквалификацията на работниците от въглищните региони.
Източник: Wind Europe; снимки: Wind Europe, Dreamstime
Ключови думи: Wind Europe квалифицирани кадри умения вятърен сектор вятърна енергия ЮНЕСКО ЕК
Област: Енергетика
Община Габрово изгражда зарядна инфраструктура за новите електробуси на обществения транспорт
В сила влезе новият Регламент на ЕС за строителните продукти
Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики
Стартира набирането на кандидатури за годишните награди на БАСЕЛ за 2024 г.
TTI пусна нова подкаст поредица в партньорство с TE Connectivity
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
14.01.2025 | Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики
14.01.2025 | Търсенето на SCADA системи продължава да расте, но киберсигурността остава предизвикателство
14.01.2025 | Френска фирма търси подизпълнители за производство на месингови детайли чрез горещо формоване
14.01.2025 | Тайванският търговски център с подкрепа за участие на български фирми на TIMTOS 2025
14.01.2025 | u-blox представи нов миниатюрен GNSS чип със свръхниско енергопотребление
14.01.2025 | Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики
14.01.2025 | Търсенето на SCADA системи продължава да расте, но киберсигурността остава предизвикателство
14.01.2025 | Френска фирма търси подизпълнители за производство на месингови детайли чрез горещо формоване
14.01.2025 | Тайванският търговски център с подкрепа за участие на български фирми на TIMTOS 2025
14.01.2025 | u-blox представи нов миниатюрен GNSS чип със свръхниско енергопотребление
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.