Industry Info  
Industry InfoSchneider ElectricФилкаб
СПМ Инструмент България ЕООД
Последно от новини

15.01.2025   |   Община Габрово изгражда зарядна инфраструктура за новите електробуси на обществения транспорт


15.01.2025   |   MECSPE 2025 показва решения за екологичния преход на производствените компании


15.01.2025   |   Изследователи от MIT предлагат нов начин за намаляване на екологичния отпечатък на добива на алуминий


15.01.2025   |   В сила влезе новият Регламент на ЕС за строителните продукти


15.01.2025   |   Обявиха за обществено обсъждане третата покана по процедурата за модернизиране на уличното осветление по НПВУ

CAD PointСПЕЙСКАД

Международна конференция очерта пътя към постигане на устойчиво бъдеще от бизнеса в България

14.11.2024   |   Начало»Събития
Редактор
Мира Станкова
Мира Станкова
Мира Станкова Редактор
Мира Станкова

На 8 ноември 2024 г. в София се състоя международната конференция "ESG на практика: управление за по-устойчив растеж". В събитието, организирано от Американската търговска камара в България (AmCham България) и Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), се включиха над 130 участници, които чуха от експерти от различни индустрии за начините на адаптиране и качествена ориентация в бързо развиващата се област на корпоративната устойчивост и съпътстващите регулации.

Събитието бе заедно открито от Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на AmCham България, и Соня Миклай, главен управител на ГБИТК, които посочиха, че конференцията е поредна съвместна инициатива на двете организации и подчертаха важната роля на ESG практиките за устойчивото бизнес бъдеще на България.

Конференцията стартира с бърз разговор (fireside chat) на тема "Какво прави компаниите наистина устойчиви?" с участието на Вилибалт Калтенбрунер, партньор, EY denkstatt, Западна Европа, и Теодор Радонов, ръководител на офиса на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) в България. Те споделиха прозрения за ефективното интегриране на ESG в бизнес стратегиите за укрепване на устойчивостта, конкурентоспособността и съответствието с регулаторните изисквания.

Калтенбрунер и Радонов споделиха ключови прозрения за ефективното интегриране на ESG в бизнес стратегиите за укрепване на устойчивостта, конкурентоспособността и съответствието с регулаторните изисквания. Модераторът Иван Паспалджиев, старши мениджър в EY denkstatt, подчерта необходимостта от ясни стратегии, които са ориентирани към бизнеса, за да се преведат изискванията на ESG в постижими цели, особено за българските компании, които се ориентират към регулациите на Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОСИР).

Панелът акцентира върху необходимостта от финансови решения и достъпни инструменти, които да помогнат на компаниите, особено на малките и средните предприятия (МСП), да приложат значими и устойчиви промени. Основното заключение бе, че ESG не е опционална инициатива, а стратегически път за компаниите да се подготвят за устойчиво бъдеще в конкурентна и ориентирана към устойчивостта среда.

Трансформационното пътешествие на бизнеса

Същностната дискусионна част на конференцията започна с първия й панел, който бе насочен към трансформационното пътешествие на компаниите към устойчивост, особено в енергийния и тежкия сектор. Мириам Робе, ръководител на устойчиво развитие, корпоративен сектор, ING EMEA, Хесус Кабайеро Пинто, главен изпълнителен директор на SOF Connect, Тодор Николов, директор проекти за енергиен преход в Solvay Sodi, Иван Цанков, управляващ директор в AES България, и Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), споделиха опита си в съчетаването на бизнес операциите с ESG цели, обсъждайки както напредъка, така и предизвикателствата в направлението за устойчивост. 

Панелът осветли критичната роля на стратегическите трансформации в постигането на устойчивост, особено в секторите с традиционно високо потребление на енергия. Участниците в дискусията подчертаха бизнес стойността на ESG, като отбелязаха, че устойчивите практики са съществени за дългосрочната устойчивост, регулаторното съответствие и конкурентоспособността. Дискусията завърши с призив за подкрепящи политики и финансови структури, които да дадат възможност на българските компании да преследват амбициозни екологични цели, като същевременно поддържат растежа си.

Вторият панел предложи прагматичен поглед върху прилагането на ESG практиките в променящата се бизнес среда в България. В него се включиха Добрин Далов, финансов директор на Каолин, Петър Николов, търговски директор за услугите за България, Албания, Северна Македония и Косово в Schneider Electric, Кремена Георгиева, ръководител на корпоративните комуникации и КСО в Kaufland България, Радослава Радева, мениджър продажби за страната в ABB България, и Рефие Садулова, експерт по екология, околна среда и ESG в Аресим Инженеринг. Те споделиха своите реални подходи към ESG, включително съответствието с правни изисквания, устойчивостта в снабдителната верига, въздействието върху околната среда и справянето с глобалните ESG стандарти.

Баланс между екологични и икономически цели

В рамките на дискусията бе подчертано, че правните регулации са основен двигател за приемането на ESG от компаниите. Проучване, представено на конференцията, показа, че 44% от бизнеса посочва регулаторните изисквания като основна причина за внедряване на ESG, последвани от очакванията на клиентите и традициите на компанията. Панелът също така заключи, че събирането на данни остава едно от най-големите предизвикателства, което е съществено за ефективното проследяване на ESG въздействието и съответствието. Панелистите призоваха за подкрепящи политики, които балансират екологичните и икономическите цели.

Последният панел се фокусира върху ролята на финансовите институции в подкрепата на компаниите при прехода им към устойчиви практики. Участниците – Мануела Несл, ръководител за България в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), и Стефан Иванов, мениджър стратегически, кредитни и интегрирани рискове в УниКредит Булбанк България – изследваха как финансовите институции напредват в устойчивото финансиране и насочват компаниите в прилагането на ESG принципи.

Според участниците в дискусията устойчивото финансиране е ключов двигател за приемането на ESG практики в България. Финансовите институции не само осигуряват необходимите средства, но също така действат като консултанти, които помагат на бизнеса да отговори на ESG критериите. Говорителите се съгласиха, че устойчивото финансиране е съществено за дългосрочната стабилност и, че балансът между печалба и отговорно кредитиране е от ключово значение. Сесията завърши с общото убеждение, че финансовите институции играят основна роля в улесняването на прехода към устойчива икономика, като предлагат както финансиране, така и експертиза за ориентиране в сложната ESG среда.

     
Източник: AmCham България

Ключови думи: AmCham   ГБИТК   ESG  

Област: Събитията  

Fanuc
ABB Bulgaria
FANUC
Подобни статии
Schneider Electric
ЦИЕС
СПМ Инструмент България ЕООД

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!


Automotive Cluster
Последно от Събития

14.01.2025   |   Стартира набирането на кандидатури за годишните награди на БАСЕЛ за 2024 г.


14.01.2025   |   TTI пусна нова подкаст поредица в партньорство с TE Connectivity


13.01.2025   |   През февруари IFAM отбелязва две десетилетия на събитийната сцена в региона на ЦИЕ


13.01.2025   |   Набират се кандидатури за наградите Design Europa 2025


13.01.2025   |   "Електроиндустрия 2025" събира представители на бранша от цялата страна през април в София

ABB Bulgaria
 
реклама
Automotive Cluster
Последно от Събития

14.01.2025   |   Стартира набирането на кандидатури за годишните награди на БАСЕЛ за 2024 г.


14.01.2025   |   TTI пусна нова подкаст поредица в партньорство с TE Connectivity


13.01.2025   |   През февруари IFAM отбелязва две десетилетия на събитийната сцена в региона на ЦИЕ


13.01.2025   |   Набират се кандидатури за наградите Design Europa 2025


13.01.2025   |   "Електроиндустрия 2025" събира представители на бранша от цялата страна през април в София

IndustryInfo

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯОНЛАЙН СЪБИТИЯБизнесИндустриално видеоПредстоящоОбяви за работаПроектиТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитияЕкспертноКариери
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...