ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
14.03.2025 | 32 МСП получават над 6 млн. евро по програма за трансгранично сътрудничество между България и Турция
14.03.2025 | В Перник стартира изграждането на ново производствено съоръжение за етикети и опаковки
14.03.2025 | Започна регистрацията за участие в "Електроиндустрия 2025"
14.03.2025 | ФБТИК провежда проучване за професионалното развитие на жените в различни отрасли в България
14.03.2025 | Стара Загора ще бъде домакин на международна среща за финансирането на кръгови решения в текстилната индустрия
С приближаването на тазгодишното издание на Valve World Expo организаторите от Messe Duesseldorf споделят резултатите от ново проучване на института Fraunhofer IWM за някои от предизвикателствата, свързани с пер- и полифлуороалкилираните вещества (PFAS), които ще бъдат и сред водещите теми на изложението от 2 до 5 декември в Дюселдорф.
PFAS са все по-голям обект на критики. В САЩ от 2026 г. се въвежда изискването всички компании да обявяват информация за PFAS, а в Европа се очаква приемането на забрана на използването им в редица индустрии. Наскоро публикувано проучване на института Fraunhofer IWM изследва потенциалния ефект от подобна забрана.
От януари 2026 г. всички компании в САЩ, които произвеждат или внасят PFAS, заготовки или продукти, съдържащи PFAS, между 2011 и 2022 г., ще трябва задължително да обявят това. Освен това, отделните щати започват да ограничават използването на PFAS или да налагат изискване за обявяването му. Изискванията и сроковете варират в значителна степен от щат до щат.
Европейската агенция по химикали (ECHA) представи проекторешение за забрана на използването на PFAS през февруари 2023 г. Компаниите и организациите имаха време до края на септември 2023 г. да внесат становища за потенциалните научни и социално-икономически ефекти от новия закон. Над 4400 заинтересовани страни се възползваха от възможността и внесоха над 5600 предложения. Франция е първата страна в Европейския съюз, която прие бъдеща забрана на PFAS през април т. г.
Наскоро публикуваното проучване "Замяната на полимерни PFAS в индустриални приложения с тежки среди" илюстрира настоящата незаменимост на флуорополимерите в производството на уплътнения. Веществата се използват в множество приложения, включително компресори, двигатели, скоростни кутии, задвижващи системи, хидравлика и производството на храни и напитки.
Флуорополимерите са чест избор за материал, когато уплътнителите трябва да изпълняват няколко изисквания, като например висока степен на устойчивост на високи температури и съвместимост със смазки или изисквания за материал в контакт с храни, висока степен на издръжливост на агресивни почистващи процеси и ниска склонност да абсорбира и пренася миризми. Флуорополимерите обаче са и скъпи материали, които като цяло се използват само когато с други, по-евтини полимери, не могат да се постигнат същите резултати.
Авторите на проучването заключават, че пълната замяна на PFAS при уплътнителите на този етап е невъзможна без значителни загуби по отношение на свойствата на материала и експлоатационния живот. С оглед на разнообразието от над 10 000 различни PFAS съставки, те настояват за диференциран, базиран на факти подход към регулациите, касаещи този клас вещества.
"От наша гледна точка оценката на жизнения цикъл на флуорополимерите, смятани за "непредизвикващи сериозни притеснения полимери", е правдоподобен метод за постигане на реалистична оценка на потенциалния риск за хората и околната среда", коментира д-р Раймунд Йегер, ръководител Трибологичен бизнес във Fraunhofer IWM. "Всички заинтересовани страни, включени в изследването, са съгласни, че безопасното производство и обезвреждане на полимерните PFAS е от съществено значение. Доколкото са взети мерки за избягване на опасните последствия за околната среда, използването на флуорополимери в индустрията трябва да бъде възможно."
Обвързваща времева рамка за въвеждането на европейските регулации все още няма. Въпреки това индустрията вече се подготвя за възможните промени. Въпреки настоящата незаменимост на флуорополимерите, много производители на уплътнители работят по намирането на заместители.
Ключови думи: Messe Duesseldorf Fraunhofer IWM Valve World Expo PFAS уплътнители
Област: Бизнес
Над 3000 изложители от 61 държави показват новостите в производството на пластмаси на K 2025
Хенлих предлага богат избор от уплътнители за индустриални приложения на склад
Почти цялата изложбена площ за изложението за пластмаси и каучук K 2025 вече е резервирана
Schiebel с участие на Valve World Expo 2024 в Дюселдорф
Над 32 000 посетители видяха най-новите технологии за производство и обработка на стъкло на glasstec 2024
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
13.03.2025 | Northvolt започва процедура по обявяване на несъстоятелност в Швеция
13.03.2025 | МИР увеличава с 200 млн. лв. средствата за развитие на българския бизнес през 2025 г.
13.03.2025 | Hexonic с участие на Romtherm 2025 в Букурещ
12.03.2025 | АББ представя решения за сградна автоматизация, умен дом и енергийна ефективност на Green Enregy 2025
12.03.2025 | Кои са водещите тенденции на пазара на труда у нас през първата половина на 2025 г.
13.03.2025 | Northvolt започва процедура по обявяване на несъстоятелност в Швеция
13.03.2025 | МИР увеличава с 200 млн. лв. средствата за развитие на българския бизнес през 2025 г.
13.03.2025 | Hexonic с участие на Romtherm 2025 в Букурещ
12.03.2025 | АББ представя решения за сградна автоматизация, умен дом и енергийна ефективност на Green Enregy 2025
12.03.2025 | Кои са водещите тенденции на пазара на труда у нас през първата половина на 2025 г.
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.