Industry Info  
Industry InfoSchneider ElectricЦИЕС
Л-Клас
СПМ Инструмент България ЕООД
8 CELL
Последно от новини

14.10.2024   |   СКФ Берингс България получи сертификат за инвестиция клас А


14.10.2024   |   ОБО Беттерманн добавя екологични продуктови декларации за кабелните канали и скари


14.10.2024   |   Кои са наградените проекти в конкурса Heat Pump Awards 2024


14.10.2024   |   Бизнесът събра финансиране от близо 14 млрд. щатски долара за развитието на зарядната инфраструктура по света


14.10.2024   |   Schneider Electric представи визията си за устойчиво бъдеще на Седмицата на климата в Ню Йорк

CAD PointТЕКРАСПЕЙСКАД

Cleanzone 2024 показва стратегически подходи за повишаване на енергийната ефективност в чистите помещения

12.09.2024   |   Начало»Събития
Редактор
Мира Станкова
Мира Станкова
Мира Станкова Редактор
Мира Станкова

Енергийната ефективност на чистите помещения се превърна в сериозен проблем през последните две десетилетия. Многобройни са факторите, върху които може да се въздейства, за да се подобри енергийната ефективност. Посетителите на изложението за решения и технологии за чисти помещения Cleanzone на 25 и 26 септември 2024 г. във Франкфурт ще научат повече за тях и какво може да се направи в тази сфера.
 
В контекста на войни и други кризи по света енергоснабдяването върви към едно несигурно и скъпо бъдеще. Налице е и необходимост да се редуцира въглеродният отпечатък и емисиите на парникови газове. Тези цели са заложени в европейската Зелена сделка, която призовава за постигане на климатична неутралност до 2050 г. Таксономията на Европейския съюз осигурява техническата рамка. Целта е да стане възможно измерването на степента, в която една инвестиция е екологично устойчива. Това се комбинира с изискването компаниите да обявяват своите "нефинансови" усилия по отношение на опазването на околната среда и устойчивостта.
 
Всички тези фактори принуждават компаниите да пестят енергия. Възможно ли е това и в чистите помещения е въпросът, на който обещава да предложи отговор Cleanzone 2024.

Идеи за енергийна ефективност с многостранен ефект

На първо място едно чисто помещение трябва да бъде точно това – чисто. Енергийната ефективност може да бъде само от второстепенно значение. Преди 2000-та година хората рядко се замислят за енергийните разходи, като вместо това се фокусират върху постигането на необходимото за процеса ниво на чистота. Климатизацията и пречистването на въздуха обаче е енергоемък процес, който става все по-скъп. В резултат през изминалите двадесет години този процес се променя от винаги наличен инструмент до критичен за разходите фактор.
 
В днешно време хората обръщат много по-голямо внимание на енергийната ефективност и една от причините е, че са по-наясно със значението й за крайния резултат. Така например, 60% от енергийните разходи на научноизследователската организация Fraunhofer се генерират от чистите й помещения. Хубавото в случая е, че мерките за енергийна ефективност могат да доведат до по-големи ефекти и Fraunhofer вече работи по реализирането на този потенциал.
 
Работна група на Асоциацията на германските инженери (VDI) в момента работи по нов пакет от насоки за енергийна ефективност. Всеки, който се интересува от този процес, може да се включи в него, особено онези, ангажирани в планирането, изграждането и управлението на чисти помещения, представители на изследователски и образователни институти и производители на измервателни и контролни технологии и компоненти за чисти помещения.

Прилагане на насоките и препоръките в практиката

Всеки, който е наясно с темата "енергийна ефективност в чисти помещения", бързо открива множество сфери, в които тя е приложима. Например, вместо една чиста стая да работи 24 часа на ден седем дни в седмицата на най-високата скорост на обмен на въздуха, тя трябва да работи само когато протича производствен процес. Има и различни начини, по които могат да бъдат постигнато конкретно качество и чистота на въздуха – начини, които изискват различни количества енергия. Отоплителните и вентилационните технологии винаги са първи в списъка. Като се има предвид правилото, че най-изгодното чисто помещение е това, което няма нужда да се изгражда, операторите трябва да си зададат следния въпрос, когато все пак планират изграждането на такава – нуждаят ли се от високо ниво чисто помещение или не толкова строго контролирана среда ще бъде достатъчна.
 
Оптимизирането на енергопотреблението на съществуващо чисто помещение изисква стратегически подход. Преди да започнат операторите трябва да си зададат следните въпроси:

  • Могат ли да подменят съществуващите филтри с по-добри;
  • Има ли чистото помещение възможност за възстановяване на топлина;
  • До каква степен може да се редуцира броят на въздухообмените за един час;
  • Какво може да се направи, за да се подобри ефективността на двигателите и/или задвижващите системи.

 
Когато си задават тези въпроси, операторите трябва да са готови да получат всякакъв отговор. Време е да се изоставят старите правила като например, че 20 обмена на въздуха за час и 30% външен въздух са абсолютният минимум, който се изисква.
 
Вентилацията е ключова сфера, в която могат да се правят промени. По-конкретно, въздухът, който е вкаран в чистото помещение и изцяло филтриран, в никакъв случай не бива да се отделя навън отново. Вместо това, целият въздух, който вече е третиран, трябва да остане в чистата стая и да циркулира. Има практични филтри за вентилатори (FFU) точно за тази цел. Те непрекъснато пречистват въздуха и подават богат на кислород въздух отвън. Като цяло концепциите за вентилация са най-важният фактор за оптимизиране на енергийната ефективност в чистите помещения.
 
Допустимите отклонения са друга сфера, промени в която могат да донесат ползи. Някои оператори на чисти помещения са определили допустимите отклонения при стартирането на дейността си, без да вземат предвид оптимизирането на енергийната ефективност. В случай че продуктът, който се произвежда, може да понесе нива на влажност между 20 и 80%, просто не е нужно строго да се определят допустимите отклонения. И ако е възможно да се променят изискванията за температурата от 21°C (± 1°C) на 21°C (± 3°C), това обещава да осигури допълнителни икономии на енергия. Ако външната и вътрешната температура са еднакви, то може да се премине на околно охлаждане и (поне временно) да се мине без цялата енергоемка охладителна система.
 
На 25 и 26 септември 2024 г. във Франкфурт Cleanzone ще покаже стратегически подходи за повишаване на енергийната ефективност в чистите помещения, наред с нови продукти за тази цел. Повече за изложението вижте тук.

     
Източник: Messe Frankfurt

Ключови думи: Messe Frankfurt   Cleanzone   чисти помещения   енергийна ефективност  

Област: Предстоящо  

Fanuc
ABB Bulgaria
FANUC
Подобни статии

Бъдещето на енергийните технологии в индустрията – все по-устойчиво и дигитализирано


Световният пазар на системи за енергийноефективно складово осветление ще продължи да расте с над 10% на година


Защо си струва участието в Light + Intelligent Building Istanbul 2024


Професионалният диалог бе във фокуса на Cleanzone 2024


Община Любимец започна обновяване на уличното осветление

Schneider Electric
ЦИЕС
Л-Клас
СПМ Инструмент България ЕООД

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!


Taiwan Trade Mission
Automotive Cluster
Последно от Събития
ABB Bulgaria
 
реклама
Taiwan Trade MissionAutomotive Cluster
8 CELL
Последно от Събития
IndustryInfo

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯОНЛАЙН СЪБИТИЯБизнесИндустриално видеоПредстоящоОбяви за работаПроектиТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитияЕкспертноКариери
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...