ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
13.12.2024 | drinktec 2025 с акцент върху ефективното управление на ресурсите и данните в производството на напитки и течни храни
13.12.2024 | БЕА прогнозира двуцифрен ръст на електронната търговия у нас през 2025 г.
13.12.2024 | Жителите в кои региони на ЕС най-много пазаруват в интернет
13.12.2024 | Производител на строителни стъкла подобрява условията на труд с евросредства
13.12.2024 | Шест български иновативни компании ще получат инвестиции от Фонда на ЕСИ
Производството на чиста електроенергия в Европа бележи рекордни нива. През първата половина на 2024 г. електричеството, генерирано от възобновяеми източници, съставлява над 50% от общото количество, а ядрените мощности допринасят със стабилен дял в размер на 24% от микса. Това показват последните данни от информационната платформа ELDA на европейската електроенергийна асоциация Eurelectric.
Търсенето на електрическа енергия обаче остава сравнително ниско вследствие на мудния растеж на сектора, деиндустриализацията и мекото време, сочат още изводите на браншовата организация. В този контекст стимулирането на по-висок ръст в търсенето е от ключово значение за гарантирането на устойчиви инвестиции в зелена енергия и в бъдеще, обобщават пазарните анализатори.
Платформата ELDA (Electricity Data Platform) – инициатива на асоциацията, е специализиран онлайн инструмент за проследяване на развитието на сектора. Системата събира данни от над 16 милиона индивидуални точки всяка година, включително от огромен брой независими източници.
Сред тях са официалните статистики на ЕС, докладите на Европейската мрежа от оператори на преносни системи за електроенергия (ENTSO-E) и др. Информацията се обработва от специален екип в рамките на Eurelectric и се валидира от доказани индустриални експерти.
"Производството на електроенергия в Европа изживява декарбонизация при невиждани досега темпове. 74% от електричеството, генерирано в ЕС през първата половина на настоящата година, е от ВЕИ и нисковъглеродни източници. Това е значително увеличение в сравнение с дела от 68% през 2023 г. Основни фактори за тези високи резултати са безпрецедентният бум на съоръженията за добив на възобновяема енергия, присъединени към мрежата, и стабилизирането на ядрения сектор", коментират от Eurelectric.
Макар цифрите по отношение на производството на електричество към момента да са обещаващи, ситуацията не стои по същия начин, що се отнася до потреблението. През първите шест месеца на 2023 г. търсенето на електроенергия в ЕС е нараснало с над 5 на сто в сравнение със същия период предходната година, но остава ниско през 2024 г. – с 4,8% по-малко от първата половина на 2022 г.
Тази тенденция се дължи до голяма степен на изнасянето на индустриални производствени мощности извън континента, по-високите температури, стремежа към пестене на енергия и бавния икономически растеж в Европа, поясняват от асоциацията.
"Въпреки това темпът на промяната е впечатляващ. Данните от платформата ни документират важен извод – усилията по посока декарбонизация на електрическите компании са с години по-напред от тези във всеки друг сектор", посочва генералният секретар на Eurelectric Кристиан Руби.
Той допълва, че годините на стагнация в търсенето на електроенергия са се превърнали в траен спад. Според експертът е необходима спешна политическа подкрепа за по-широко електрифициране в Европа, за да се инициират достатъчно инвестиции в чиста енергия.
За тази цел асоциацията призовава новата Комисия да предложи план за действие в областта на електрификацията в рамките на първите 100 дни от своя мандат, с индикативна цел от 35% за 2030 г. и ясен индикатор за електрифициране, който да бъде въведен в националните енергийни и климатични планове (NECP) на страните от ЕС, за да се гарантира детайлен мониторинг на напредъка на локално ниво.
Специалистите от браншовата асоциация смятат, че бездействието в тази посока може да доведе до неспазване на целите на ЕС за климата, ограничаване на ВЕИ производството и забавяне на инвестициите в този водещ за енергийния преход сектор.
Източник: Eurelectric
Ключови думи: Eurelectric ELDA електроенергия електричество чиста енергия зелена енергия ВЕИ възобновяеми източници ядрена енергия нисковъглеродни източници
Област: Енергетика
Проекти на обща стойност близо 5 млрд. лева са кандидатствали за финансиране по процедурата RESTORE
Нова дигитална карта показва иновативни енергийни решения и проекти на Стария континент
По нова схема с 1,15 млн. лева държавна помощ ще бъдат финансирани съоръжения за съхранение на енергия у нас
ТУ – София кани на демонстрация на проектите, разработени в рамките на годишния конкурс за иновации
Каква част от пътя на Европа към декарбонизацията и енергийната сигурност минава през ядрената енергия
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
12.12.2024 | Нов консорциум ще работи за широкото навлизане на 3D принтирането в промишленото производство
12.12.2024 | АИКБ се присъедини към Пакта за умения на ЕС
12.12.2024 | ВКСВ с препоръки за ефективно използване на водните ресурси в секторите ВиК и напояване
11.12.2024 | Страните от ОЧИС приеха икономическа програма за развитие на МСП през 2025 г.
10.12.2024 | ЛогиСофт с първа награда за пазарно лидерство в конкурса "Иновативно предприятие на годината" 2024
12.12.2024 | Нов консорциум ще работи за широкото навлизане на 3D принтирането в промишленото производство
12.12.2024 | АИКБ се присъедини към Пакта за умения на ЕС
12.12.2024 | ВКСВ с препоръки за ефективно използване на водните ресурси в секторите ВиК и напояване
11.12.2024 | Страните от ОЧИС приеха икономическа програма за развитие на МСП през 2025 г.
10.12.2024 | ЛогиСофт с първа награда за пазарно лидерство в конкурса "Иновативно предприятие на годината" 2024
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.