ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
29.04.2025 | Възможност за участие в проучване на ЕК относно изясняване на правилата за ИИ моделите с общо предназначение
29.04.2025 | Advanced Factories 2025 събра Industry 4.0 визионери от Южна Европа и цял свят
29.04.2025 | Нова разработка проправя пътя за формоване на по-устойчиви стоманени детайли
29.04.2025 | ТУ-Варна приема докторанти в сферата на ИИ, автоматизацията и мехатрониката по проекта Смарт PHD Lab 5.0
29.04.2025 | От роботи и IoT устройства до реализации на квантови алгоритми впечатлиха посетителите на TUES Fest 2025
Поне 30% от проектите за генеративен изкуствен интелект (GenAI) ще бъдат изоставени след представянето им до края на 2025 г. заради лошо качество на данните, неадекватно управление на риска, растящи разходи или неясна бизнес полза, сочи прогноза на Gartner.
Според Рита Салъм, анализатор в Gartner, след миналогодишния ентусиазъм, сега изпълнителните директори искат да видят възвръщаемост на инвестициите в генеративен изкуствен интелект, но компаниите се затрудняват да докажат и извлекат нещо от тях. По нейните думи обсегът на инициативите се разширява и финансовата тежест от развитието и прилагането на GenAI модели става все по-осезаема.
Според Gartner голямо предизвикателство за компаниите е да оправдаят съществените инвестиции в генеративен изкуствен интелект за повишаване на производителността, което трудно може директно да се преведе във финансови ползи. Много компании използват генеративния изкуствен интелект, за да трансформират бизнес моделите си и да създадат нови бизнес възможности. Въпреки това, този подход е съпътстван от значителни разходи.
"За нещастие, едно GenAI решение не пасва за всичко и разходите не са предвидими както при други технологии", коментира Салъм. "Колко харчите, приложните сценарии, в които инвестирате, и подходите, които предприемате при внедряване, всичко определя разходите. Дали сте новатор и искате да вкарате изкуствен интелект навсякъде или имате по-консервативен фокус върху увеличаване на производителността или разширяване на съществуващите процеси, всеки има различни нива на разходи, рискове, променливи и стратегическо влияние."
Независимо от амбициите в сферата на изкуствения интелект, според проучването на Gartner се изисква по-висок толеранс към индиректните, бъдещите финансови инвестиционни критерии спрямо моменталната възвръщаемост на инвестициите. Исторически погледнато, много главни финансови директори не се чувстват удобно да инвестират днес за индиректни ползи в бъдеще. Това нежелание може да насочи разпределението на инвестициите към тактически, а не стратегически резултати.
Компаниите, приложили по-рано технологията в различни индустрии и бизнес процеси, отчитат редица подобрения, които варират в зависимост от приложните сценарии, типа на работата и нивото на умения на работника. Участниците в скорошно проучване на Gartner споделят за увеличение на приходите от средно 15,8%, икономии на разходи от 15,2% и повишение на производителността от 22,6%. Проучването обхваща 822 бизнес ръководители и е проведено между септември и ноември 2023 г.
"Тези данни служат като ценна отправна точка за оценка на бизнес стойността, получена от иновациите на бизнес модела с генеративен изкуствен интелект", отбеляза Салъм. "Важно е обаче да се признаят предизвикателствата при изчисляването на тази стойност, тъй като ползите са много специфични според компанията, приложния сценарий, ролята и работната сила. Често въздействието може да не е видно веднага и може да се материализира с течение на времето. Това забавяне обаче не намалява потенциалните ползи."
Според Gartner, като анализират бизнес ползите и общите разходи за иновациите на бизнес модела с генеративен изкуствен интелект, компаниите могат да определят директната възвръщаемост на инвестицията и бъдещото влияние на ползите. Това служи като важен инструмент за взимане на информирани инвестиционни решения за иновациите на бизнес модела с генеративен изкуствен интелект.
"Ако бизнес резултатите съответстват или надхвърлят очакванията, това е възможност да се разширят инвестициите, като се разшири обхватът на иновациите с генеративен изкуствен интелект и използването им до по-широка потребителска база или прилагайки я в допълнителни бизнес дивизии", коментира Салъм. "Въпреки това, ако не успеят, може да се наложи да проучват алтернативни сценарии за иновации."
Ключови думи: Gartner генеративен изкуствен интелект GenAI
Област: Бизнес
Тазгодишната награда Hermes отличава AI базираните индустриални копилоти на Siemens
Кои тенденции ще определят развитието на автомобилния сектор в САЩ и Европа през 2025 г.
Генеративният изкуствен интелект предизвика истинска сензация, но какво идва след него
Пазарът на решения за интелигентна автоматизация ще нарасне до 47 млрд. щатски долара до 2030 г.
Екип с българско ядро разработи първата рамка за оценка на съответствието на големите езикови модели с AI Act
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
28.04.2025 | Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании
28.04.2025 | Cummins Power Generation разширява портфолиото си с батерийни системи за съхранение на енергия
28.04.2025 | Lapp представи нов кабел от фамилията ÖLFLEX® за индустриални приложения с екстремно високи температури
28.04.2025 | Потребителите търсят все повече персонализирани осветителни решения, съчетаващи дизайн, функционалност и устойчивост
25.04.2025 | Festo официално откри новото разширение на Техническия инженерен център в София
28.04.2025 | Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании
28.04.2025 | Cummins Power Generation разширява портфолиото си с батерийни системи за съхранение на енергия
28.04.2025 | Lapp представи нов кабел от фамилията ÖLFLEX® за индустриални приложения с екстремно високи температури
28.04.2025 | Потребителите търсят все повече персонализирани осветителни решения, съчетаващи дизайн, функционалност и устойчивост
25.04.2025 | Festo официално откри новото разширение на Техническия инженерен център в София
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.