ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
09.09.2024 | Спейскад представя високотехнологични решения за проектиране и производство на MachTech&InnoTech 2024
05.09.2024 | Представят възможностите за участие в десетата тръжна процедура на ЕКА за България на събитие в София
05.09.2024 | Уебинар представя възможности за финансиране на проекти за централизирано отопление
05.09.2024 | Университетът в Маями ще използва геотермална енергия за постигане на целите за въглеродна неутралност
05.09.2024 | Производството среща иновациите на Advanced Engineering 2024
До края на 2024 г. светът ще разполага с 5697 центъра за данни – 5186 колокационни и 511 хиперскейл. Най-голямо съсредоточаване на центрове за данни има в Азиатско-тихоокеанския регион. Следват Европа и Северна Америка. До 2030 г. броят на центровете за данни по света ще достигне 8410, сочи прогноза на ABI Research.
Компаниите по света продължават да инвестират в дигитална трансформация и модерни технологии и търсенето на облачни услуги и големи центрове за данни достига своя пик. Въпреки че броят на центровете за данни расте в световен мащаб, налице са регионални различия в резултат на фактори като различни регулации, законови изисквания и налично пространство. Северна Америка и Европа са вече добре развити пазари за строеж на центрове за данни, което оставя възможност за по-голям растеж в други региони.
До края на 2024 г. в света ще има 5186 колокационни центъра за данни. При очакван среден годишен темп на растеж от 6,6% техният брой ще достигне 7640 до 2030 г.
В момента Азиатско-тихоокеанският регион разполага с най-много центрове за данни – 1811. Следват Европа с 1558 и Северна Америка с 1357. Сред държавите с най-голям брой центрове за данни са Китай, САЩ, Германия, Обединеното кралство, Япония, Австрия, Канада и Франция. До края на десетилетието промени в позициите не се очакват, като Азиатско-тихоокеанският регион ще запази първата позиция с 2126 центъра. Европа остава втора с 2108, а Северна Америка – трета с 1803 съоръжения.
Размерът на центровете за данни расте в резултат на все по-голямото навлизане на генеративния изкуствен интелект и други технологии, използващи голямо количество данни. Броят на микро- и малките центрове за данни ще намалява до края на десетилетието, докато строителството на големи и мегацентрове ще бележи стабилен ръст.
В момента големите и мегаколокационните центровете за данни са едва 28% от всички центрове за данни по света. Делът им обаче ще се увеличи на 43% до 2030 г., тъй като компаниите строят по-големи центрове за данни, които могат да се справят с приложения с изкуствен интелект и генеративен изкуствен интелект и други използващи много данни приложения.
До 2030 г. енергопотреблението на големите и мегацентровете за данни ще достигне съответно 142 682 MW и 289 259 MW.
Хиперскейл центровете за данни са големи, отдалечени съоръжения с по-голям облачен изчислителен капацитет от корпоративните центрове за данни. Доставчиците на облачни услуги Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure, Google Cloud Platform (GCP), IBM, Alibaba и Oracle инвестират милиарди долари в изграждането на центрове за данни по целия свят. Това ще доведе до увеличаване на броя на този тип съоръжения от сегашните 511 на 770 през 2030 г.
AWS разполага с най-голям брой хиперскейл центрове за данни в света – 126. До 2030 г. техният брой ще достигне 185. Съответно пазарният дял на компанията е 25%. Microsoft Azure и GCP ще се приближат до AWS до 2030 г. по брой построени центрове за данни.
Северна Америка и Европа запазват позицията си на иновативни хъбове за хиперскейл центрове за данни, докато Азиатско-тихоокеанският регион е регионът, отбелязващ най-голям ръст. AWS и Google Cloud обявиха планове да построят центрове за данни в Малайзия, Тайланд и Нова Зеландия в последните няколко години. Microsoft в момента управлява център за данни в Индия и планира да отвори съоръжения в Тайван и Индонезия.
Хиперскейл центровете за данни в облака привличат интерес и в Южна Америка и Близкия Изток и Африка. Въпреки че в тези региони има доста по-малко центрове за данни в сравнение с други, те се очаква да отчетат сериозен ръст в строителството на съоръжения през това десетилетие. Саудитска Арабия, която има амбициите да стане технологичен хъб в Близкия Изток, привлича вниманието на хиперскейл технологичните компании. Така например, плановете на Саудитска Арабия да се превърне в производствен хъб ще изискват увеличаване на облачните ресурси. Растящият глад за базирани в облака решения е огромна възможност за собствениците на центрове за данни и строителните компании, се посочва още в анализа на ABI Research.
Ключови думи: ABI Research центрове за данни
Област: Бизнес
Производствените предприятия ще генерират до 2030 г. почти толкова данни, колкото всички онлайн потребители
Rittal обяви мегаватово охлаждане за центрове за данни с изкуствен интелект
Дейта центрове на TELUS International в осем държави са с единно технологично управление от България
Schneider Electric въвежда пет нови сертификата за центрове за данни в рамките на партньорската си програма EcoXpert
Schneider Electric представи обновената гама решения за центрове за данни за приложения с изкуствен интелект и висока плътност
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
04.09.2024 | Германските машиностроители се насочват към Малайзия като алтернатива на китайския пазар
04.09.2024 | ЕнергоСервиз изпрати поздравителен адрес по повод 50 години от откриването на АЕЦ Козлодуй
04.09.2024 | URACA разработи високонапорни помпи с нулеви емисии
03.09.2024 | Ивелина Николова е първият гост в новата рубрика на БАСЕЛ
03.09.2024 | Murata представи авангардно решение за справяне с антенните смущения в смартфони и носима електроника
04.09.2024 | Германските машиностроители се насочват към Малайзия като алтернатива на китайския пазар
04.09.2024 | ЕнергоСервиз изпрати поздравителен адрес по повод 50 години от откриването на АЕЦ Козлодуй
04.09.2024 | URACA разработи високонапорни помпи с нулеви емисии
03.09.2024 | Ивелина Николова е първият гост в новата рубрика на БАСЕЛ
03.09.2024 | Murata представи авангардно решение за справяне с антенните смущения в смартфони и носима електроника
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.