Industry Info  
Industry InfoSchneider ElectricЦИЕС
Български технически каталог
СПМ Инструмент България ЕООД
8CELL
Последно от новини

30.04.2025   |   Уебинар представя отличени европейски стратегии за декарбонизация на отоплителните мрежи


30.04.2025   |   Обявиха победителите в конкурса "Най-добър младежки стартъп в България 2025"


30.04.2025   |   ИАНМСП кани български високотехнологични МСП да се включат в B2B срещи в Малта


30.04.2025   |   МОН стартира изпълнението на програма "Домино 2" за развитие и надграждане на дуалното обучение


29.04.2025   |   Възможност за участие в проучване на ЕК относно изясняване на правилата за ИИ моделите с общо предназначение

CAD PointСПЕЙСКАДBulLingua

Едва 15% от европейските компании имат видимост в производството си в реално време

29.07.2024   |   Начало»Бизнес
Редактор
Мира Станкова
Мира Станкова
Мира Станкова Редактор
Мира Станкова

Британската консултантска компания Zebra Technologies публикува тазгодишното издание на доклада си за технологичното развитие на глобалния производствен сектор.

 

Според него 54% от производствените предприятия в Европа и 61% в световен мащаб очакват изкуственият интелект да генерира растеж през 2029 г., стартирайки от съответно 37% и 41% през 2024 г.

 

Този скок в навлизането на изкуствения интелект в комбинация с факта, че 92% от респондентите сочат като приоритет дигиталната трансформация, подчертава намерението на производствените предприятия да подобрят управлението на данните и да се възползват от новите технологии, които повишават видимостта и качеството в производствения процес.

 

При все че дигиталната трансформация е приоритет за производствените предприятия, постигането й е изпълнено с препятствия, включително цената на труда, широкото прилагане на технологични решения и конвергенцията между информационните и оперативните технологии (IT/OT).

 

Видимостта е първата стъпка към трансформацията и внедряването на изкуствен интелект и други нови технологии позволява на производителните предприятия да се възползват от данните по-ефективно, за да идентифицират, реагират и приоритизират проблемите и проектите така, че да постигнат по-висока ефективност на производствения процес.

 

"Производствените компании се затрудняват да използват данните си ефективно и разбират, че трябва да внедрят изкуствен интелект и други дигитални решения, за да създадат гъвкава, ефективна производствена среда", коментира Енрике Херера, анализатор в Zebra Technologies.

 

Изцяло свързаните фабрики все още са рядкост

 

Въпреки че производствените предприятия посочват дигиталната трансформация като стратегически приоритет, създаването на изцяло свързана фабрика все така им се изплъзва. Видимостта е ключът към оптимизирането на ефективността, производителността и качеството в завода, но все още има сериозни пропуски в тази сфера. Едва 15% от производителите в Европа и 16% в световен мащаб посочват, че използват мониторинг в реално време на целия производствен процес.

 

Докато 57% от производствените предприятия в световен мащаб и 49% в Европа очакват да повишат видимостта в производството и снабдителната верига до 2029 г., една трета казват, че да накарат IT и OT да постигнат съгласие за това къде да се инвестира е ключовата пречка пред дигиталната трансформация. Освен това 84% от производствените предприятия в Европа и 86% в световен мащаб признават, че се затрудняват да вървят в крак с технологичните иновации и безопасно да интегрират устройства, сензори и технологии в своите съоръжения и снабдителни вериги.

 

 

Анализът на Zebra Technologies сочи, че производителите променят стратегиите си за растеж, като предоставят на служителите си изкуствен интелект и други технологии, за да трансформират производството и да изградят квалифицирана работна ръка през следващите пет години.

 

Близо три четвърти от производителите (71% в Европа и 73% в световен мащаб) планират да преквалифицират работниците, за да подобрят уменията им да използват данни и технологии, а седем от десет (62% в Европа и 70% в световен мащаб) смятат да подсигурят служителите си с технологии, осигуряващи мобилност.

 

Технологичните инструменти, внедрявани от производителите, включват таблети (54% в Европа и 51% в глобален мащаб), преносими компютри (54% в Европа и 55% в световен мащаб) и софтуер за управление на персонала (57% в Европа и 56% в световен мащаб).

 

Повече с по-малко ресурси

 

Стремежът към качество се засилва, тъй като производителите във всички сегменти трябва да постигат повече с по-малко ресурси. Според проучването производителите смятат, че най-значимите в момента въпроси, свързани с управлението на качеството, са видимостта в реално време (28% в Европа, 33% в световен мащаб), съответствието с новите стандарти и разпоредби (28% в Европа, 29% в световен мащаб), интегрирането на данни (26% в Европа, 27% в световен мащаб) и осигуряването на проследимост (23% в Европа, 27% в световен мащаб).

 

Плановете за внедряване на технологии на производствените предприятия би трябвало да се справят с тези предизвикателства. През следващите пет години мнозина планират да внедрят роботика (63% в Европа, 65% в световен мащаб), машинно зрение (66% в Европа и в световен мащаб), радиочестотна идентификация (RFID) (62% в Европа, 66% в световен мащаб) и фиксирани индустриални скенери (53% в Европа, 57% в световен мащаб).

 

 

На регионално ниво проучването откроява следните резултати:

 

  • В Азиатско-тихоокеанския регион само 30% от производствените предприятия използват машинно зрение в заводите, като 67% внедряват или планират да внедрят тази технология в следващите пет години;
  • В Европа преквалифицирането на работната ръка с цел повишаването на уменията й да използва данни и технологии се сочи като най-важният елемент в стратегиите за постигане на растеж днес (46%) и в следващите пет години (71%);
  • Само 24% от производствените предприятия в Южна Америка разчитат на технологии за проследяване, като 74% внедряват или планират да внедрят технологията в следващите пет години;
  • В Северна Америка 68% от производствените предприятия посочват реализирането на програми за развитие на персонала като най-важната им инициатива по отношение на работната сила.

 

     
Източник: Zebra Technologies; Снимки: Dreamstime

Ключови думи: Zebra Technologies   производствени предприятия  

Област: Бизнес  

Fanuc
ABB Bulgaria
FANUC
Подобни статии

Zebra Technologies придоби словашкия производител на индустриални решения за 3D машинно зрение Photoneo


Баркод Системи България представи новости при индустриалните RFID решения на семинар в София


На Industrial Tech Forum ще научим кои са най-актуалните решения на Zebra Technologies за производството


Уъркшоп помага на български производители успешно да продават продуктите си в Обединеното кралство


Zebra Technologies приключи придобиването на част от бизнеса на Motorola Solutions

Schneider Electric
ЦИЕС
Български технически каталог
СПМ Инструмент България ЕООД

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!


Тайвански Търговски Център ТП
Automotive Cluster
Последно от Бизнес

29.04.2025   |   Alstom доставя на България 35 електрически влака и осигурява поддръжката им за общо 600 млн. евро


28.04.2025   |   Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании


28.04.2025   |   Cummins Power Generation разширява портфолиото си с батерийни системи за съхранение на енергия


28.04.2025   |   Lapp представи нов кабел от фамилията ÖLFLEX® за индустриални приложения с екстремно високи температури


28.04.2025   |   Потребителите търсят все повече персонализирани осветителни решения, съчетаващи дизайн, функционалност и устойчивост

ABB Bulgaria
 
реклама
Тайвански Търговски Център ТПAutomotive Cluster
8CELL
Последно от Бизнес

29.04.2025   |   Alstom доставя на България 35 електрически влака и осигурява поддръжката им за общо 600 млн. евро


28.04.2025   |   Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании


28.04.2025   |   Cummins Power Generation разширява портфолиото си с батерийни системи за съхранение на енергия


28.04.2025   |   Lapp представи нов кабел от фамилията ÖLFLEX® за индустриални приложения с екстремно високи температури


28.04.2025   |   Потребителите търсят все повече персонализирани осветителни решения, съчетаващи дизайн, функционалност и устойчивост

IndustryInfo

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯОНЛАЙН СЪБИТИЯБизнесИндустриално видеоПредстоящоОбяви за работаПроектиТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитияЕкспертноКариери
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...