ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
30.04.2025 | Уебинар представя отличени европейски стратегии за декарбонизация на отоплителните мрежи
30.04.2025 | Обявиха победителите в конкурса "Най-добър младежки стартъп в България 2025"
30.04.2025 | ИАНМСП кани български високотехнологични МСП да се включат в B2B срещи в Малта
30.04.2025 | МОН стартира изпълнението на програма "Домино 2" за развитие и надграждане на дуалното обучение
29.04.2025 | Възможност за участие в проучване на ЕК относно изясняване на правилата за ИИ моделите с общо предназначение
Британската консултантска компания Zebra Technologies публикува тазгодишното издание на доклада си за технологичното развитие на глобалния производствен сектор.
Според него 54% от производствените предприятия в Европа и 61% в световен мащаб очакват изкуственият интелект да генерира растеж през 2029 г., стартирайки от съответно 37% и 41% през 2024 г.
Този скок в навлизането на изкуствения интелект в комбинация с факта, че 92% от респондентите сочат като приоритет дигиталната трансформация, подчертава намерението на производствените предприятия да подобрят управлението на данните и да се възползват от новите технологии, които повишават видимостта и качеството в производствения процес.
При все че дигиталната трансформация е приоритет за производствените предприятия, постигането й е изпълнено с препятствия, включително цената на труда, широкото прилагане на технологични решения и конвергенцията между информационните и оперативните технологии (IT/OT).
Видимостта е първата стъпка към трансформацията и внедряването на изкуствен интелект и други нови технологии позволява на производителните предприятия да се възползват от данните по-ефективно, за да идентифицират, реагират и приоритизират проблемите и проектите така, че да постигнат по-висока ефективност на производствения процес.
"Производствените компании се затрудняват да използват данните си ефективно и разбират, че трябва да внедрят изкуствен интелект и други дигитални решения, за да създадат гъвкава, ефективна производствена среда", коментира Енрике Херера, анализатор в Zebra Technologies.
Въпреки че производствените предприятия посочват дигиталната трансформация като стратегически приоритет, създаването на изцяло свързана фабрика все така им се изплъзва. Видимостта е ключът към оптимизирането на ефективността, производителността и качеството в завода, но все още има сериозни пропуски в тази сфера. Едва 15% от производителите в Европа и 16% в световен мащаб посочват, че използват мониторинг в реално време на целия производствен процес.
Докато 57% от производствените предприятия в световен мащаб и 49% в Европа очакват да повишат видимостта в производството и снабдителната верига до 2029 г., една трета казват, че да накарат IT и OT да постигнат съгласие за това къде да се инвестира е ключовата пречка пред дигиталната трансформация. Освен това 84% от производствените предприятия в Европа и 86% в световен мащаб признават, че се затрудняват да вървят в крак с технологичните иновации и безопасно да интегрират устройства, сензори и технологии в своите съоръжения и снабдителни вериги.
Анализът на Zebra Technologies сочи, че производителите променят стратегиите си за растеж, като предоставят на служителите си изкуствен интелект и други технологии, за да трансформират производството и да изградят квалифицирана работна ръка през следващите пет години.
Близо три четвърти от производителите (71% в Европа и 73% в световен мащаб) планират да преквалифицират работниците, за да подобрят уменията им да използват данни и технологии, а седем от десет (62% в Европа и 70% в световен мащаб) смятат да подсигурят служителите си с технологии, осигуряващи мобилност.
Технологичните инструменти, внедрявани от производителите, включват таблети (54% в Европа и 51% в глобален мащаб), преносими компютри (54% в Европа и 55% в световен мащаб) и софтуер за управление на персонала (57% в Европа и 56% в световен мащаб).
Стремежът към качество се засилва, тъй като производителите във всички сегменти трябва да постигат повече с по-малко ресурси. Според проучването производителите смятат, че най-значимите в момента въпроси, свързани с управлението на качеството, са видимостта в реално време (28% в Европа, 33% в световен мащаб), съответствието с новите стандарти и разпоредби (28% в Европа, 29% в световен мащаб), интегрирането на данни (26% в Европа, 27% в световен мащаб) и осигуряването на проследимост (23% в Европа, 27% в световен мащаб).
Плановете за внедряване на технологии на производствените предприятия би трябвало да се справят с тези предизвикателства. През следващите пет години мнозина планират да внедрят роботика (63% в Европа, 65% в световен мащаб), машинно зрение (66% в Европа и в световен мащаб), радиочестотна идентификация (RFID) (62% в Европа, 66% в световен мащаб) и фиксирани индустриални скенери (53% в Европа, 57% в световен мащаб).
Източник: Zebra Technologies; Снимки: Dreamstime
Ключови думи: Zebra Technologies производствени предприятия
Област: Бизнес
Zebra Technologies придоби словашкия производител на индустриални решения за 3D машинно зрение Photoneo
Баркод Системи България представи новости при индустриалните RFID решения на семинар в София
На Industrial Tech Forum ще научим кои са най-актуалните решения на Zebra Technologies за производството
Уъркшоп помага на български производители успешно да продават продуктите си в Обединеното кралство
Zebra Technologies приключи придобиването на част от бизнеса на Motorola Solutions
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
29.04.2025 | Alstom доставя на България 35 електрически влака и осигурява поддръжката им за общо 600 млн. евро
28.04.2025 | Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании
28.04.2025 | Cummins Power Generation разширява портфолиото си с батерийни системи за съхранение на енергия
28.04.2025 | Lapp представи нов кабел от фамилията ÖLFLEX® за индустриални приложения с екстремно високи температури
28.04.2025 | Потребителите търсят все повече персонализирани осветителни решения, съчетаващи дизайн, функционалност и устойчивост
29.04.2025 | Alstom доставя на България 35 електрически влака и осигурява поддръжката им за общо 600 млн. евро
28.04.2025 | Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании
28.04.2025 | Cummins Power Generation разширява портфолиото си с батерийни системи за съхранение на енергия
28.04.2025 | Lapp представи нов кабел от фамилията ÖLFLEX® за индустриални приложения с екстремно високи температури
28.04.2025 | Потребителите търсят все повече персонализирани осветителни решения, съчетаващи дизайн, функционалност и устойчивост
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.