ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
21.03.2025 | Schneider Electric назначи нов старши вицепрезидент за енергийна сигурност и центрове за данни в Европа
21.03.2025 | МС удължи срока на концесионния договор за находище "Елаците" с още 10 години
21.03.2025 | ЕК представи план за действие за развитие на европейската стоманодобивна и металургична промишленост
21.03.2025 | Турски производител на земеделска техника започна строителството на нов завод в област Стара Загора
20.03.2025 | ТУ – Варна организира кариерен форум на 8 и 9 април
PwC обяви резултатите от годишното си глобално проучване за надеждите и страховете на работещите по света. В изданието за 2024 г. взимат участие над 56 000 работещи в 50 държави и територии, като мнозинството от тях казват, че залагат на дългосрочното развитие на уменията си, за да напреднат в кариера на фона на растящото натоварване и несигурност на работното място.
През последните 12 месеца работещите се сблъскват с увеличаващо се натоварване – 45%, и все по-чести промени на работното място. Близо две трети или 62% казват, че на работното им място е имало повече промени през последната година отколкото през предходните 12 месеца, а две пети или 40% споделят, че ежедневните им задължения са се променили в голяма или значителна степен. Близо половината или 44% не разбират целта на промените.
На фона на нарастващия натиск върху тях, служителите следят за възможности другаде и са силно фокусирани върху развитието на уменията и възприемането на изкуствения интелект.
Над една четвърт или 28% от работещите казват, че са склонни да сменят работодателя си в следващите 12 месеца. Този дял е далеч по-голям в сравнение с периода на т. нар. "голямото напускане" през 2022 г., когато той е 19%. Две трети или 67% от онези, които смятат да сменят работата, казват, че уменията са важен фактор за решението им да останат при настоящия си работодател или да го сменят с друг.
Резултатите от проучването показват, че задоволството от работата вече не е достатъчно, коментира Карол Стъбингс, ръководител Глобални пазари и данъчни и юридически услуги в PwC UK. По нейните думи служителите наблягат на развитието на уменията в условия на постоянни технологични промени и работодателите трябва да се уверят, че инвестират в своите служители и технологични платформи, за да ограничат натиска върху служителите и да задържат най-изявените таланти.
На фона на растящия натиск на работното място служителите се обръщат за помощ към нови технологии като генеративния изкуствен интелект. Сред онези от тях, които използват генеративен изкуствен интелект всеки ден, 82% очакват той да им помогне да повишат производителността си през следващите 12 месеца.
Служителите са оптимисти и по отношение на възможностите на технологията да подкрепи израстването им. Половината (49%) от всички потребители очакват използването на генеративен изкуствен интелект да доведе до увеличение на заплатите им – очакване, което е още по-голямо (76%) сред служителите, които използват технологията ежедневно. Над 70% от потребителите са съгласни, че инструментите с генеративен изкуствен интелект ще им позволят да бъдат по-креативни в работата си – 73%, и да подобрят качеството на работата си – 72%.
Работещите отдават все по-голямо значение на развитието на уменията си, за да намалят тревогите и да напреднат в кариерата. Служителите, които биха сменили работното си място в следващите 12 месеца, са два пъти по-склонни да надграждат уменията си, отколкото онези, които не смятат да сменят работното място – 67% срещу 36%. Същевременно по-малко от половината или 46% от всички служители смятат, че работодателят им предлага адекватни възможности за придобиване на нови умения, които биха били полезни за кариерата им.
Служителите, които е вероятно да напуснат в следващата година, са приспособяват по-лесно към промените в уменията отколкото останалите, като 51% са съгласни, че уменията, които работата им изисква, ще се променят в следващите пет години.
Налице е подчертан интерес към влиянието на изкуствения интелект върху развитието на уменията, като 76% от всички потребители очакват той да създаде възможности за придобиването на нови умения. Все пак, работодателите ще трябва да инвестират сериозно в обучения и достъп до нови и развиващи се технологии. Сред служителите, които не са използвали генеративен изкуствен интелект в работата си през последните 12 месеца, една трета – 33%, не смятат, че има възможност за използване на технологията в работата им, 24% нямат достъп до такива инструменти на работното място, а 23% не знаят как да ги използват.
Въпреки скоростта на промените са налице и признаци на оптимизъм. 60% от работещите изразяват умерено задоволство от работата си в сравнение с 56% през 2023 г., докато повече от половината или 57% смятат, че получават справедливо заплащане за труда си. През тази година напрежението, свързано с цената на живота леко се понижава спрямо 2023 г., но над половината служители или 52% казват, че все още имат финансови тревоги.
"Технологиите променят из основи начина, по който се работи, и типа умения, които работодателите търсят. Служителите все повече предпочитат организации, които инвестират в развитието на уменията им така, че да остават релевантни и конкурентни в дигиталния свят. В замяна бизнесите трябва да са проактивни в програмите си за надграждане на уменията, приоритизирайки опита на служителите и бидейки прозрачни. Защото когато ангажираш адекватно работната си сила, тя става ускорител за успешна трансформация", коментира Пийт Браун, ръководител глобална работна сила в PwC UK.
Ключови думи: PwC човешки ресурси генеративен изкуствен интелект
Област: Бизнес
Започна кандидатстването по мярка "Нови умения" за обучение и преквалификация на заетите
Обявиха победителите в конкурса ESG Awards 2024
Екип с българско ядро разработи първата рамка за оценка на съответствието на големите езикови модели с AI Act
Най-малко 30% от GenAI проектите ще бъдат изоставени до края на 2025 г.
Близо половината работещи по света се борят с прегаряне
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
19.03.2025 | EK разшири списъка с вещества за наблюдение в повърхностните води
19.03.2025 | Как с помощта на осветителния дизайн може да се създадат по-приобщаващи публични пространства
19.03.2025 | Texas Instruments представи най-малкия микроконтролер в света
18.03.2025 | Zebra Technologies придоби словашкия производител на индустриални решения за 3D машинно зрение Photoneo
18.03.2025 | Община Варна обмисля разширяване на обхвата на интелигентната система за улично осветление
19.03.2025 | EK разшири списъка с вещества за наблюдение в повърхностните води
19.03.2025 | Как с помощта на осветителния дизайн може да се създадат по-приобщаващи публични пространства
19.03.2025 | Texas Instruments представи най-малкия микроконтролер в света
18.03.2025 | Zebra Technologies придоби словашкия производител на индустриални решения за 3D машинно зрение Photoneo
18.03.2025 | Община Варна обмисля разширяване на обхвата на интелигентната система за улично осветление
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.