ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
29.04.2025 | Възможност за участие в проучване на ЕК относно изясняване на правилата за ИИ моделите с общо предназначение
29.04.2025 | Advanced Factories 2025 събра Industry 4.0 визионери от Южна Европа и цял свят
29.04.2025 | Нова разработка проправя пътя за формоване на по-устойчиви стоманени детайли
29.04.2025 | ТУ-Варна приема докторанти в сферата на ИИ, автоматизацията и мехатрониката по проекта Смарт PHD Lab 5.0
29.04.2025 | От роботи и IoT устройства до реализации на квантови алгоритми впечатлиха посетителите на TUES Fest 2025
Асоциациите, клъстерите и компаниите, представляващи високотехнологичната икономика в България, се обединиха в рамките на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ).
Новият формат на обединение бе представен на специална пресконференция в средата на юни т. г. от председателите на едни от най-големите организации, част от БРАИТ – Доброслав Димитров, председател на Управителния съвет на БРАИТ и член на Консултативния съвет на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Илия Кръстев, член на УС на БРАИТ и председател на УС на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), Светозар Георгиев, член на УС на БРАИТ и председател на УС на Българската предприемаческа асоциация (BESCO), и Светлана Боянова, член на УС на БРАИТ и председател на Института за агростратегии и иновации.
Те заявиха категоричното намерение на БРАИТ да кандидатства за участие в новия Национален съвет за тристранно сътрудничество, тъй като според тях икономическите реалности в Европа и света изискват високо ниво на информираност и детайлно познаване на спецификите на технологичните процеси – ноу-хау, с което БРАИТ разполага и е готова да споделя с обществото, държавата и бизнеса.
"Подаваме ръка на всички сектори и бизнеси, на държавата и институциите, на хората, за да преведем успешно България през това сериозно предизвикателство. Партньорството ни с другите работодателски организации в Тристранния съвет вече е активизирано с редица съвместни инициативи, но смятаме, че този диалог трябва да се формализира на най-високо ниво, за да е още по-ефективен. Нужен ни е качествен скок в продуктивността на всички индустрии. Технологичността е новата грамотност, което изправя и образованието пред съвсем нова парадигма", каза Доброслав Димитров.
"В политически нестабилната ситуация, в която оперираме като икономика и държава, се случват глобални промени със светкавична скорост и тази скорост ние дори не можем да си я представим. Моето очакване е, че след като минат изборите по цял свят, тази скорост ще се увеличава още повече. А ние като икономика и като политики продължаваме да сме фокусирани върху миналото. Много малко говорим за бъдеще и твърде много говорим за минало. Това колко бързо се адаптираме ще е от ключово значение за развитието на българската икономика", отбеляза Илия Кръстев.
Според него трябва да престанем да говорим за настигане, за догонване на другите и да започнем да говорим за лидерство, за това как можем да сме най-бързите. "Другите трябва да настигат нас. А този разговор всъщност отдавна отсъства както в политически, така и в икономически контекст. Смисълът на обединението БРАИТ е да бъдем лидери. Това е възможно! В България има страхотни хора, които могат да го направят и това как превеждаме какво се случва по света и го съотнасяме към българската действителност е една от трудните задачи, с които ние ще се нагърбим. Трябва превод в реално време, който да се изразява в политики за изпреварващо развитие", допълни Кръстев.
БРАИТ заявява намерението си да отстоява конкретни стратегически политики в областта на бизнес средата, образованието и върховенството на закона, които да гарантират качествен скок в продуктивността на българската икономика и ефективността на публичния сектор, така че България да бъде сред държавите – лидери в Европа.
Светозар Георгиев подчерта, че членовете на BESCO са от над 70 индустрии. "Всеки ден ние наблюдаваме колко е тежко да поставим България на картата на света като добро място да се прави бизнес. А през последните 10 години секторът на икономиката с висока добавена стойност доказа, че е възможно да покориш света от България: най-големият каргодрон в света е създаден от двама български братя, изпращаме наносателити в Космоса, Мишел Обама и Бионсе носят чанти и обувки, създадени от три момичета в гр. Пещера, 4% от всички сайтове в света използват хостинг на българска компания, вече имаме 4 компании с оценка от над 1 млрд. долара, а на път към това постижение са още не малко."
По думите на Георгиев предприемачите от сектора с висока добавена стойност вече знаят как България може да се превърне в най-доброто място за предприемачи в Европа. "Знаем пътя как нашите компании да избират да остават в България, да виждаме още повече напуснали българи да се връщат тук, да развиват тук своите идеи и да дават високоплатена работа за много наши сънародници. Искаме България да е притегателното място за инвеститори, бизнеси и талант от целия свят. Подаваме ръка на политиците, за да направим заедно така, че да заживеем по-добре и по-бързо в развитата държава със силна икономика, за която всички мечтаем."
Светлана Боянова поясни, че идеята на подобни обединения като БРАИТ не е просто да поощрява другите сектори в икономиката да следват актуалните технологични тенденции, а да бъдат истински полезни на тези сектори да решават проблемите си и да бъдат по-ефективни и конкурентоспособни.
Източник: БАСКОМКлючови думи: БАСКОМ БРАИТ AIBEST BESCO
Област: Бизнес
Българският софтуерен сектор продължава да расте по-бързо от българската икономика като цяло
ИАНМСП и BESCO организират бизнес форум "Алея на славата на българските предприемачи"
Растящото значение на софтуерната индустрия за българската икономика бе централна тема на есенната среща на БАСКОМ
Стартира кандидатстването по нова програма на София Тех Парк в подкрепа на иноватори и предприемачи
Конференция за ролята на ChatGPT и чатботовете в съвременния бизнес ще се проведе в рамките на WEBIT Summer Edtion 2023 в София
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
28.04.2025 | Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании
28.04.2025 | Cummins Power Generation разширява портфолиото си с батерийни системи за съхранение на енергия
28.04.2025 | Lapp представи нов кабел от фамилията ÖLFLEX® за индустриални приложения с екстремно високи температури
28.04.2025 | Потребителите търсят все повече персонализирани осветителни решения, съчетаващи дизайн, функционалност и устойчивост
25.04.2025 | Festo официално откри новото разширение на Техническия инженерен център в София
28.04.2025 | Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании
28.04.2025 | Cummins Power Generation разширява портфолиото си с батерийни системи за съхранение на енергия
28.04.2025 | Lapp представи нов кабел от фамилията ÖLFLEX® за индустриални приложения с екстремно високи температури
28.04.2025 | Потребителите търсят все повече персонализирани осветителни решения, съчетаващи дизайн, функционалност и устойчивост
25.04.2025 | Festo официално откри новото разширение на Техническия инженерен център в София
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.