ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
13.09.2024 | Недшрьоф България получи сертификат за инвестиция клас Б
13.09.2024 | Закриват завода за кабелни комплекти в Мездра
13.09.2024 | Отворена е покана за финансиране на участие на МСП в обучителни експедиции в Барселона и Атина
13.09.2024 | Международната конференция Морски науки и технологии 2024 ще се проведе през октомври във Варна
13.09.2024 | Инвестициите в нисковъглеродни горива и нови технологии са ключът към декорабонизацията на морския транспорт
На 5 юни т. г. в София се проведе шестото издание на Европейския минен бизнес форум (ЕМБФ 2024), организиран от Българската минно-геоложка камара (БМГК) в партньорство с българското Министерство на енергетиката и Европейската асоциация на минните индустрии (ЕВРОМИН).
За първи път в България водещи европейски и световни експерти, министри, политици и представители на бизнеса обсъдиха стратегиите за развитие на минния сектор в контекста на Законодателния акт за суровини от критично значение на Европейския съюз.
По отношение на много от суровините от критично значение ЕС разчита почти изцяло на внос и често доставчиците са силно концентрирани в малко на брой трети държави. Тази концентрация излага ЕС на значителни рискове, свързани със сигурността и стойността на доставките. От друга страна, с прехода към енергия от възобновяеми източници и с дигитализацията, през следващите десетилетия се очаква бързо нарастване на търсенето на някои от тези суровини в ЕС. Очакванията са търсенето да се увеличи до 6 пъти през 2030 г. и до 15 пъти през 2050 г. над настоящото потребление. От приоритетно значение за индустрията все повече е нуждата от диверсификация по веригата на доставките на суровини от критична важност, осигуряването на суровинна независимост и повишена конкурентоспособност на Съюза, съгласиха се участниците във форума.
Те очертаха стъпки в тази посока, които бяха записани в манифест на Европейската минна асоциация. Сред тях основните са:
Сред приоритетите пред минерално-суровинната индустрия е постигането на баланс между целите и опазването на околната среда. "Не бива да се допуска прекомерно рестриктивната регулаторна рамка в ЕС да постави европейските добивни компании в неравностойно положение спрямо компаниите от останалите части на света, което би ги направило неконкурентоспособни", посочи председателят на БМГК инж. Драгомир Драганов. По думите му правителствата и държавните институции трябва да осигурят и предвидима инвестиционна среда, необходимата политическа и законодателна сигурност за компаниите, за да имат те увереността да инвестират и развиват минни проекти, нужни за зеления преход.
Приемането на Законовия акт за критични суровини изпраща силен сигнал, но сам по себе си не е достатъчен. Все още липсват жизненоважни елементи, за да се осигури енергийната трансформация и нуждите от суровини за нашето общество, коментира генералният директор на ЕВРОМИН Ролф Куби. По думите му е необходимо да се осигури съгласуваност, да се работи по отношение на ESG и устойчивостта, да има стремеж към съвършенство, инвестиции и отговорен добив, като същевременно се насърчава и вторичното извличане на суровини.
Д-р Мартин Лендж от Главна дирекция "Енергоинтензивна индустрия" на Европейската комисия заяви, че добивният бизнес ще внедрява стандартите за екологична, социална и управленска политика. Той акцентира върху важността на европейския добив на критични суровини, за да се намали зависимостта от китайския внос, която се отразява върху устойчивостта във веригата на стойността на европейските компании.
За необходимостта от това да има европейски комисар, който да се съсредоточи върху достъпа до суровини говори главният изпълнителен директор на Шведската индустриална асоциация SVEMIN и член на Изпълнителния комитет на ЕВРОМИН Мария Сунер. По нейните думи освен изработването на ново законодателство, трябва да се прегледа и подобри съществуващото, за да няма противоречия, които да създават проблеми пред добива на суровини.
Провеждането на Европейския минен бизнес форум отново подчертава водещата роля на минния бранш у нас и в Европа, посочи заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов. Той акцентира върху важността на устойчивите вериги на стойност, особено в контекста на стратегическата рамка на критичните суровини, и призова за продължаване на открития диалог между правителствата, науката и бизнеса. Според него, подобен подход ще създаде подходящ инвестиционен климат, който ще задържи съществуващите инвеститори и ще привлече нови.
От особена важност е фактът, че на европейско ниво се поставя въпросът за индустриалната политика, която да е ориентирана към бъдещето и да декарбонизира индустрията с чисти технологии по конкурентен начин, каза зам.-министърът на икономиката Николай Павлов, който също взе участие във форума. По думите му Законодателният акт за промишленост с нулеви емисии и Законодателният акт за суровините от критично значение са стълбовете в новия подход на европейската индустриална политика.
От бранша очакват въпросите, предмет на дискусия по време на ЕМБФ 2024, да станат част от дневния ред не само на представителите на минерално-суровинната индустрия, но и на всички институции, отговорни за развитието на отрасъла.
Източник: БМГККлючови думи: БМГК Европейски минен бизнес форум минерално-суровинна индустрия добивна промишленост
Област: Събитията
Mинната общност в България отбеляза професионалния си празник с национален форум в София
Изтъкнати индустриалци получиха високи държавни отличия
Европейски минен бизнес форум 2024 ще се проведе през юни в София
Добри практики в миннодобивния сектор представиха на национална научно-техническа конференция в Етрополе
Асарел-Медет набира кандидати за тазгодишното издание на стажантската си програма
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
12.09.2024 | Последните достижения в PV сектора – на фокус в 41-ото европейско изложение PVSEC
12.09.2024 | Хибридно събитие на Water Europe представя иновации в управлението на водите
12.09.2024 | Годишна среща на сдруженията в индустрията предстои в рамките на Industrial Tech Forum – София 2024
12.09.2024 | Cleanzone 2024 показва стратегически подходи за повишаване на енергийната ефективност в чистите помещения
11.09.2024 | Започна набирането на кандидатури в 20-ото издание на конкурса Иновативно предприятие на годината
12.09.2024 | Последните достижения в PV сектора – на фокус в 41-ото европейско изложение PVSEC
12.09.2024 | Хибридно събитие на Water Europe представя иновации в управлението на водите
12.09.2024 | Годишна среща на сдруженията в индустрията предстои в рамките на Industrial Tech Forum – София 2024
12.09.2024 | Cleanzone 2024 показва стратегически подходи за повишаване на енергийната ефективност в чистите помещения
11.09.2024 | Започна набирането на кандидатури в 20-ото издание на конкурса Иновативно предприятие на годината
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.