Industry Info  
Industry InfoSchneider ElectricФилкаб
Л-Клас
СПМ Инструмент България ЕООД
8 CELL
Последно от новини

09.09.2024   |   Спейскад представя високотехнологични решения за проектиране и производство на MachTech&InnoTech 2024


05.09.2024   |   Представят възможностите за участие в десетата тръжна процедура на ЕКА за България на събитие в София


05.09.2024   |   Уебинар представя възможности за финансиране на проекти за централизирано отопление


05.09.2024   |   Университетът в Маями ще използва геотермална енергия за постигане на целите за въглеродна неутралност


05.09.2024   |   Производството среща иновациите на Advanced Engineering 2024

CAD PointСПЕЙСКАДМеждународен панаир Пловдив 2024

Ново проучване разкрива доколко доволни от работата и заплащането са работещите хора по света

28.05.2024   |   Начало»Бизнес
Редактор
Мира Станкова
Мира Станкова
Мира Станкова Редактор
Мира Станкова

В световен мащаб две трети от работещите хора харесват работата си, но само около половината са доволни от заплащането, което получават, сочи ново проучване на Gallup International Association (GLA), проведено в периода октомври – декември 2023 г. сред общо 46 138 души в 45 държави.
 
Според проучването изкуственият интелект е повод за притеснения сред работещите. Хората по света не са единодушни по отношение на новата технология – 31% виждат повече възможности в изкуствения интелект, но 38% смятат, че той ще донесе още проблеми на света. Значителен дял от 24% не смятат, че са достатъчно информирани, за да оценят влиянието на изкуствения интелект върху човечеството.

Харесват ли хората работата си

Повечето от работещите хора по света изглеждат по-скоро доволни от работата си – 65%, а само 17% казват, че не са. Други 17% посочват, че нито са доволни, нито са недоволни. Малък дял не знаят как да отговорят на този въпрос. Резултатите са близки до тези от предходното проучване, проведено през 2018 г., което показва, че последните години на несигурност не са повлияли съществено на усещането на хората, отбелязват от GLA.
 
Актуалните нагласи показват, че това доколко човек харесва работата си, зависи до голяма степен от приходите и образованието – колкото по-високо образован или по-добре платен е човек, толкова е по-доволен от работата си. Други демографски характеристики като пол и възраст изглежда оказват слабо влияние върху отношението на хората към работата им.


 
В някои африкански страни хората, които казват, че са доволни от работата си, са малцинство – 31%, докато недоволни са близо половината от респондентите. В Индия делът на онези, които са доволни от работата си, е 49%, което е сравнително по-малък дял спрямо останалата част от света. Най-доволни от работата си са хората в Европа – и в Европейския съюз, и извън него, САЩ и Западна Азия, но и в Южна Америка, където делът на хората, които харесват работата си достига 70%.

Доволни ли са работещите от заплащането

Степента, в която човек е доволен от заплащането, което получава, не задължително е свързана с отношението към работата. Някои хора харесват работата си, но не са доволни от заплащането, което получават за нея, и обратното. Делът на доволните от заплащането традиционно е по-малък. Така близо половината от работещите по света – 47%, са доволни от заплащането, близо една трета – 31%, са частично доволни, а 19% категорично не са доволни. И тук резултатите са близки до тези от проучването, проведено през 2018 г., което според GLA показва, че годините на пандемия, военни конфликти и икономическа несигурност не са повлияли на показателя.
 
Новото проучване също така показва, че мъжете са малко по-доволни от заплащането, което получават, от жените. По-младите хора също са малко по-доволни от заплатите си от по-възрастните. Възрастта и полът обаче играят малка роля по отношение на задоволството от заплащането в сравнение с приходите и образованието, които отново се очертават като доминиращи фактори за отношението на хората.


 
Делът на доволните от заплащането е по-голям в по-богатите държави. Огромни държави като Индия и региони като Африка отново са с най-малък дял от хората, които са доволни от заплащането – между 20 и 30%. Западните общества – Европа и САЩ, и Южна Америка оглавяват класацията с най-голям дял доволни от заплащането работещи.

Изкуственият интелект – между заплахата и възможността

Запитани за очакванията си от изкуствения интелект, по-младите хора са по-големи оптимисти и виждат повече възможности от развитието му, докато по-възрастните поколения са по-притеснени. Повечето образовани респонденти също са малко по-оптимистично настроени от онези с по-ниско образование.
 
Разбивката по региони показва видимо разделение между възгледите в Севера/Запада и тези в Юга/Изтока. В САЩ, Канада и Европа онези, които очакват новата технология да донесе проблеми, са около половината от респондентите, а тези, които очакват повече възможности – около 20 - 25%. В Русия само 19% виждат повече възможности в изкуствения интелект. Русия е страната и с най-големият дял на хората, които признават, че не знаят достатъчно, за да си формират мнение, а други 17% изобщо не знаят как да отговорят на този въпрос.


 
В Индия, Африка, Азия и Близкия Изток притесненията, свързани с изкуствения интелект, все още са налице, но повече хора са склонни да очакват възможности от развитието на технологията.
 
Като цяло, видно е, че държавите, които са по-развити икономически, са донякъде по-загрижени за последиците от изкуствения интелект за света. Останалата част от света вижда възможности, въпреки че страховете от новата технология все още са значими.
 
По целия свят делът на отговорите "Не се чувствам достатъчно информиран" е значителен – между 20 и 30%, което показва, че тепърва предстои да се разбере дали изкуственият интелект е заплаха или възможност, посочват от GLA.
 
"Докато изкуственият интелект трансформира самото значение на думата "работа" и експерименти с гарантиран минимален доход се правят на все повече места по света, традиционното заплащане остава ключов фактор за това доколкото доволни са работещите хора. Пропастта между т. нар. златен милиард и останалите седем милиарда вероятно ще се задълбочава с все по-широкото навлизане на изкуствения интелект", коментира Кънчо Стойчев, президент на GLA.

     
Източник: GLA; Снимка: Dreamstime

Ключови думи: GLA   Gallup International Association   изкуствен интелект   пазар на труда  

Област: Бизнес  

Fanuc
ABB Bulgaria
FANUC
Подобни статии
Schneider Electric
ЦИЕС
Л-Клас
СПМ Инструмент България ЕООД

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!


Форум 2024
Automotive Cluster
Последно от Бизнес

04.09.2024   |   Германските машиностроители се насочват към Малайзия като алтернатива на китайския пазар


04.09.2024   |   ЕнергоСервиз изпрати поздравителен адрес по повод 50 години от откриването на АЕЦ Козлодуй


04.09.2024   |   URACA разработи високонапорни помпи с нулеви емисии


03.09.2024   |   Ивелина Николова е първият гост в новата рубрика на БАСЕЛ


03.09.2024   |   Murata представи авангардно решение за справяне с антенните смущения в смартфони и носима електроника

ABB Bulgaria
 
реклама
Форум 2024Automotive Cluster
8 CELL
Последно от Бизнес

04.09.2024   |   Германските машиностроители се насочват към Малайзия като алтернатива на китайския пазар


04.09.2024   |   ЕнергоСервиз изпрати поздравителен адрес по повод 50 години от откриването на АЕЦ Козлодуй


04.09.2024   |   URACA разработи високонапорни помпи с нулеви емисии


03.09.2024   |   Ивелина Николова е първият гост в новата рубрика на БАСЕЛ


03.09.2024   |   Murata представи авангардно решение за справяне с антенните смущения в смартфони и носима електроника

IndustryInfo

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯОНЛАЙН СЪБИТИЯБизнесИндустриално видеоПредстоящоОбяви за работаПроектиТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитияЕкспертноКариери
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...