ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.09.2024 | Иновация в задвижването на конвейерни системи от Lenze сред акцентите на Industrial Tech Forum 2024
17.09.2024 | Endrich Bauelemente Vertriebs представя възможностите на новите E-IoT решения на Industrial Tech Forum – София 2024
17.09.2024 | TTI Europe сключи споразумение за дистрибуция с Chemi-Con
17.09.2024 | Индия и Сингапур договориха сътрудничество за развитие на електронната индустрия
17.09.2024 | Next Consult представя на Industrial Tech Forum – София 2024 стратегии за стимулиране на иновациите в компаниите
Toyota Motor Corporation ще финансира научноизследователски разработки в българския институт INSAIT, съсредоточени в областта на изкуствения интелект (ИИ) и роботиката, след като двете организации обявиха, че влизат в стратегическо партньорство помежду си малко по-рано тази година.
Основна цел на сътрудничеството е създаването на иновативни AI базирани алгоритми за управление на роботи. На тяхна база азиатската компания и Институтът към Софийския университет съвместно ще работят по роботизирана система от нова генерация с интегриран изкуствен интелект, съобщават от Министерството на образованието и науката (МОН).
Платформата, която родните и азиатските изследователи екипно ще развиват, включва управление на емблематичната система на Toyota HSR (Human Support Robot) посредством аудио команди, инструкции на естествен език и компютърно зрение за идентифициране на обекти.
"Този изкуствен интелект ще направи робота функционален за различни задачи в ежедневието. Например, той ще има важна социална роля – да е в помощ на възрастни хора или такива в затруднено положение, които срещат трудности сами да извършват рутинни домашни задачи. Заедно с това в дългосрочен план подобен робот може да се превърне и в част от домакинства навсякъде по света", коментират от МОН.
От образователното ведомство допълват, че партньорството между INSAIT и Toyota търси пресечните точки между изкуствения интелект и роботиката и е уникално за страната ни, тъй като помага тя да се позиционира като дестинация, където се правят изследвания на световно ниво и се създават технологии от бъдещето.
Ръководител на екипа от българска страна ще бъде проф. Люк Ван Гул, преподавател в INSAIT. От Института разкриват, че той е сред най-известните и цитирани учени в света в областта на изкуствения интелект и компютърното зрение.
"INSAIT ще допринесе за инициативата на Toyota Human Support Robot, като разработи AI за по-продължителен и независим живот. Взаимодействието между компютърното зрение и обработката на естествен език е ключов елемент на проекта", коментира проф. Ван Гул. "INSAIT се гордее да си сътрудничи с Toyota и приветства импулса и синергията, които генерират подобни възможности", добавят от българското изследователско звено.
Очаква се сътрудничеството с японската корпорация да стартира с осигуряване на финансиране за докторантски стипендии. Те ще бъдат насочени към постигане на пионерски напредък в сферите на ИИ и роботиката и към проправяне на пътя за вълнуващи бъдещи технологични пробиви.
"Разработването на робота е само една част от това партньорство, което ще бъде разширено и надградено в следващите месеци и години. Планира се и отпускането на още стипендии за изследователи в INSAIT в областта на изкуствения интелект и роботиката, като целта е да се привлекат топ таланти в България, с помощта на които да се направят нови научни пробиви на световно ниво", подчертават от МОН.
"Гордеем се да създаваме оперативни изследователски връзки с организации от световна класа. Сътрудничеството с Toyota обхваща важна област в сферата на изкуствения интелект и ще предложи вълнуващи изследователски възможности на амбициозни докторанти", коментира създателят на INSAIT проф. Мартин Вечев.
Повече за роботизираната система HSR на Toyota вижте във видеото:
Източник: INSAIT, МОН
Ключови думи: INSAIT Toyota МОН изкуствен интелект роботика робот HSR
Област: Автоматизация
FANUC празнува 40 години от пускането на машините ROBOSHOT на Fakuma 2024
Международната конференция Морски науки и технологии 2024 ще се проведе през октомври във Варна
Westinghouse разработи иновативна платформа с генеративен изкуствен интелект за ядрената индустрия
Пътят към дигитална деглобализация и защо автоматизацията изпълнява ключовa роля
Scanautomatic превръща Скандинавския регион в световен център на индустриалната автоматизация през октомври
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА
на специализирания портал Automation-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
13.09.2024 | Закриват завода за кабелни комплекти в Мездра
13.09.2024 | Инвестициите в нисковъглеродни горива и нови технологии са ключът към декорабонизацията на морския транспорт
12.09.2024 | Световен производител на устойчиви опаковки ще изкупува зелена енергия от бъдещия ФЕЦ Св. Георги
12.09.2024 | Общините получават близо 868 млн. лв. за инвестиции във ВиК инфраструктура
10.09.2024 | Пътят към дигитална деглобализация и защо автоматизацията изпълнява ключовa роля
13.09.2024 | Закриват завода за кабелни комплекти в Мездра
13.09.2024 | Инвестициите в нисковъглеродни горива и нови технологии са ключът към декорабонизацията на морския транспорт
12.09.2024 | Световен производител на устойчиви опаковки ще изкупува зелена енергия от бъдещия ФЕЦ Св. Георги
12.09.2024 | Общините получават близо 868 млн. лв. за инвестиции във ВиК инфраструктура
10.09.2024 | Пътят към дигитална деглобализация и защо автоматизацията изпълнява ключовa роля
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.