Industry Info  
Industry InfoSchneider ElectricЦИЕС
СПМ Инструмент България ЕООД
8CELL
Последно от новини

27.03.2025   |   u-blox представи услуга за позициониране в реално време на сантиметрово ниво за геодезия, строителство, минно дело и селско стопанство


27.03.2025   |   Нови фотоволтаични проекти у нас


27.03.2025   |   Планира се изграждането на три нови ПАВЕЦ у нас с общ капацитет 3 GW


27.03.2025   |   ББР и ЕСО със съвместна програма за ускорено внедряване на ВЕИ върху обществени сгради


27.03.2025   |   Софийският университет беше приет за пълноправен член на Европейската ядрена образователна мрежа

CAD PointСПЕЙСКАДBulLingua

Откриха Център за дигитално предприемачество във Висшето училище по телекомуникации и пощи

10.05.2024   |   Начало»Кариери
Редактор
Мира Станкова
Мира Станкова
Мира Станкова Редактор
Мира Станкова

Във Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) бе открит Център по дигитално предприемачество. Официални гости на събитието бяха заместник-министърът на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов, ректорът на университета проф. д-р Миглена Темелкова, зам.-ректорът на ВУТП по финанси, международна дейност и административен капацитет доц. д-р Ради Димитров, деканът на Факултета по телекомуникации и мениджмънт проф. д-р инж. Пламен Павлов, главният секретар на висшето училище Нина Найденова, преподаватели, служители и студенти.

"Центърът по дигитално предприемачество е изграден със собствени средства на ВУТП и не е резултат от усвояване на средства по оперативни програми. Ние осъзнаваме, че ролята на образованието в днешната Индустрия 4.0 е точно тази – да инвестира в знания, умения и компетенции, които ще бъдат потребни на Индустрия 5.0. Това е мястото, от където ще стартират студентските стартъпи, провокирани от все по-дигитализиращата се индустрия", заяви проф. Темелкова.

"Това е идеята на иновацията. Нещо ново и модерно да бъде въведено в практиката", допълни проф. д-р Ангелов. Той подчерта, че изкуственият интелект е нещо много важно, но е автоматизираща и подпомагаща дейност, поради което студентите не бива да се подвеждат той да им върши работата. "Той трябва да е само Ваш помощник!", категоричен бе проф. д-р Ангелов.

Специфични дигитални умения и практически знания

Доц. д-р Ради Димитров представи пред присъстващите специално разработена от студент на университета програма, която улеснява управлението на бизнес процесите в предприятията и по-специално на производствените разходи. Той показа нагледно как в обучението си по дигитално предприемачество новото поколение инженери на ВУТП не само ще администрират конкретни процеси в дигитална среда, но и ще се учат да ги проектират, реорганизират и управляват.

В новия Център по дигитално предприемачество, оборудван изцяло за нуждите на специалностите от катедра "Общо инженерство", студентите ще имат възможност да придобиват специфични дигитални умения, да получават практически знания и да се срещат и обменят идеи с успешни представители на бизнеса в сферата на предприемачеството и иновациите. Предвижда се в него да се предлагат курсове и семинари по теми като дигитален маркетинг, електронна търговия, бизнес планиране, финансиране на стартиращи предприятия, които да подпомогнат студентите да създадат свой собствен дигитален бизнес, както и да се организират събития и срещи, където младите хора да могат да се свържат с потенциални инвеститори, ментори и работодатели, споделящи сходни интереси.

Центърът ще се ползва от всички студенти в специалностите от професионално направление "Общо инженерство":

  • "Дигитално предприемачество и изкуствен интелект";
  • "Дигитално предприемачество и високи технологии";
  • "Дигитална публична администрация";
  • "Алтернативни енергийни технологии";
  • "Дигитално лидерство";
  • "Smart управление на регенеративни технологии".

"Дигитално предприемачество и изкуствен интелект" е най-новата специалност в образователното портфолио на ВУТП. Изкуственият интелект вече е част от живота ни и навлиза все по-упорито в работните процеси, заменя човека на редица работни места. Инженерите по дигитално предприемачество и изкуствен интелект са новите разработчици и внедрители в работата на компаниите на дигитални управленски, производствени, финансови и маркетингови системи, интегриращи не само информация от реалната физическа среда, но и бази от данни на изкуствения интелект, посочват от висшето учебно заведение.

     
Източник: ВУТП

Ключови думи: ВУТП   Център по дигитално предприемачество   изкуствен интелект   образование  

Област: Образование  

Fanuc
ABB Bulgaria
FANUC
Подобни статии
Schneider Electric
ЦИЕС
СПМ Инструмент България ЕООД

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!


Automotive Cluster
Последно от Кариери
ABB Bulgaria
 
реклама
Automotive Cluster
8CELL
Последно от Кариери
IndustryInfo

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯОНЛАЙН СЪБИТИЯБизнесИндустриално видеоПредстоящоОбяви за работаПроектиТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитияЕкспертноКариери
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...