ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
09.09.2024 | Спейскад представя високотехнологични решения за проектиране и производство на MachTech&InnoTech 2024
05.09.2024 | Представят възможностите за участие в десетата тръжна процедура на ЕКА за България на събитие в София
05.09.2024 | Уебинар представя възможности за финансиране на проекти за централизирано отопление
05.09.2024 | Университетът в Маями ще използва геотермална енергия за постигане на целите за въглеродна неутралност
05.09.2024 | Производството среща иновациите на Advanced Engineering 2024
На 25 април Aurubis направи първа копка за разширяването на рафинерията за катодна мед и изграждането на два допълнителни соларни парка в завода до Пирдоп и Златица. Официален гост на събитието бе служебният министър на икономиката и индустрията д-р Петко Николов.
Посредством разширяването на рафинерията Aurubis ще увеличени капацитета на завода с около 50% до 340 000 т годишно, а с двата нови соларни парка ще получава около 40 MWp соларна енергия годишно.
Церемонията по първа копка за двата проекта е внушителна демонстрация за това, че компанията систематично реализира стратегията си за устойчив растеж, коментира в изказването си Роланд Харингс, главен изпълнителен директор на Aurubis. По неговите думи инвестирането в разширяване на рафинерията ще помогне на компанията да посрещне растящото търсене на мед – елемент от енергийния преход, още по-добре. Целта на Aurubis е да разширява основния си бизнес, ставайки най-устойчивата медодобивна компания в света.
Министър Николов поздрави Aurubis и подчерта, че тя е един от най-големите инвеститори в България, като изрази благодарност към компанията, че има доверие в страната, модернизира производството и инвестира в зелени технологии. Aurubis развива дейност в България от 2008 г. и е най-голямата промишлена компания в страната.
В медодобива електролизата е финалната стъпка в производството на метала. С инвестиция от 120 млн. евро в разширяването на рафинерията Aurubis значително ще увеличи производствения капацитет в България със 110 000 т до общо 340 000 т годишно. Българският завод ще може да преработва цялата анодна мед, която добива, съкращавайки логистиката и намалявайки въглеродния си отпечатък от емисии от обхват 3. Медта е една от най-важните суровини за реализиране на енергийния преход и навлизане на дигитализацията. Увеличаването на производствения капацитет ще позволи на Aurubis да доставя още повече от метала, от който Европа изключително много се нуждае, посочват от компанията. Пускането в експлоатация на рафинерията се планира за втората половина на 2026 г.
От 2021 г. насам компанията инвестира в увеличаването на капацитета за добив на зелена енергия в България. Aurubis планира да изгради общо четири соларни парка. След като бъдат изградени, те ще покрият около 15% от нуждите от електроенергия на завода. Годишно парковете ще генерират 55 000 MWh – количество, достатъчно за захранването на град с население от 25 000 души за година. Това не само ще направи компанията по-малко зависима от ценовите флуктуации на енергийния пазар, но е и ключова стъпка към въглеродно неутрално производство – цел, която Aurubis иска да постигне доста преди 2050 г. като част от стратегията си за устойчивост. След изграждането на соларните централи Aurubis ще редуцира въглеродните си емисии с 25 000 т на година. Последният етап от разширяването на производството на зелена енергия се очаква да стартира през 2026 г.
Двата стратегически проекта са част от мащабна инвестиционна програма, която ще повиши ефективността на завода и ще гарантира дългосрочното му бъдеще. Aurubis инвестира в по-висока енергийна ефективност, включително въвеждайки 460 високоефективни двигателя в българския си завод, подменяйки трансформатори и инсталирайки модерно осветление. Положителният ефект от новите двигатели ще доведе до елиминирането на около 12 000 т въглеродни емисии.
Компанията също така инвестира в редица инфраструктурни проекти като цялостен ретрофит на производството по време на планирано, мащабно спиране на завода през 2025 г. и корпоративен парк от вагони за транспортиране на меден концентрат от пристанище Бургас до Пирдоп. Освен това Aurubis въвежда нови стандарти за опазване на околната среда в региона с проекти за третиране на отпадъчни води и преработка на шлака.
"През следващите пет години ще инвестираме над 400 млн. евро в увеличаване на капацитета, подобряване на устойчивостта и по-нататъшно разширяване на производството в Пирдоп", заяви главният изпълнителен директор на Аурубис България Тим Курт. Той посочи още, че това е най-голямата инвестиционна програма от придобиването на завода през 2008 г. и ясен сигнал за важността му като централен стълб в производствената мрежа на Aurubis.
Източник: AurubisКлючови думи: Aurubis Аурубис устойчивост медодобив декарбонизация
Област: Проекти
Университетът в Маями ще използва геотермална енергия за постигане на целите за въглеродна неутралност
Водородните иновации превземат Хамбургския панаир през октомври
Предстои трето издание на "Лаборатория за вятърни идеи" с фокус върху Североизточна България
Schneider Electric обяви постигнатия напредък по програмата за трансформация и устойчиво развитие
Спад в пазара на термопомпи може да затрудни изпълнението на заложените от ЕС цели за 2030 г.
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
04.09.2024 | Зоопаркът в Барселона ще използва иновативен метод за регенериране на вода
04.09.2024 | Възстановяват водното огледало в Павликени по европейски проект
04.09.2024 | Mitsubishi Chemical Group тества нов метод за рециклиране на стари автомобилни гуми
02.09.2024 | Електроразпределение Север търси доставчик на електронни електромери
29.08.2024 | Стартира процедурата RESTORE с бюджет от близо 1,2 млрд. лева за проекти за съхранение на ВЕИ енергия
04.09.2024 | Зоопаркът в Барселона ще използва иновативен метод за регенериране на вода
04.09.2024 | Възстановяват водното огледало в Павликени по европейски проект
04.09.2024 | Mitsubishi Chemical Group тества нов метод за рециклиране на стари автомобилни гуми
02.09.2024 | Електроразпределение Север търси доставчик на електронни електромери
29.08.2024 | Стартира процедурата RESTORE с бюджет от близо 1,2 млрд. лева за проекти за съхранение на ВЕИ енергия
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.