ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
09.10.2024 | Wilo с отличие за устойчивост и платинен медал на EcoVadis
07.10.2024 | Защо си струва участието в Light + Intelligent Building Istanbul 2024
07.10.2024 | САЩ инвестира 3 млрд. щатски долара в производството и рециклирането на батерии
07.10.2024 | Кои тайвански производители на биотехнологии и храни ще посетят София за B2B срещи с български фирми
07.10.2024 | Първата Евразийска икономическа конференция на Американските търговски камари ще се проведе в Истанбул в края на октомври
Неизползваният все още потенциал на цифровите технологии е огромен и екологичната и дигитална икономика, се очаква да се удвои до 2028 г., сочи ново проучване на Capgemini и Digital Value Lab. Според него използването на дигитални технологии е позволило на компаниите да редуцират енергопотреблението си с почти една четвърт и да постигнат намаление с 21% на емисиите си на парникови газове през последните пет години. В тази нова ера на двоен преход към еко-дигитална икономика все по-широкото използване на цифровите технологии ще ускори икономическия растеж, без да се пренебрегва устойчивостта.
Основаваща се на по-голямо сътрудничество и платформи от всяка друга преди нея, тази еко-дигитална ера ражда нови бизнес модели и източници на приходи, както и повишаване на ефективността на разходите. Всичко това се постига с помощта на данни, облачни технологии, екосистеми за взаимодействие, свързани продукти и услуги. Според доклада на Capgemini седем от десет фирми са съгласни, че основаващите се на използването на дигитални технологии бизнес модели ще имат ключов принос за ръста на приходите в следващите три до пет години. Освен това, 60% очакват тези бизнес модели да генерират повече приходи от традиционните бизнес модели.
Инвестициите в дигитална трансформация – от масови технологии и мерки за киберсигурност до преквалифициране на работната ръка и автоматизация на бизнес процесите, се очаква да имат най-голямата възвръщаемост в следващите пет години – от 4% в момента до 14% през 2028 г.
Според доклада около половината от фирмите – 48%, или планират, или активно развиват стратегии за това как да се възползват от потенциала на зараждащи се технологии като периферните изчисления (edge computing) и генеративния изкуствен интелект. Масови технологии като анализ на данни и облак обаче са технологиите, за които фирмите вярват, че ще осигурят най-големи бизнес ползи през следващите пет години.
"Еко-дигиталната икономика не прилича на нищо, появявало се досега, и обществото се е възползвало само от малка част от потенциала на тези масови технологии като облак, изкуствен интелект и автоматизация", коментира Фернандо Алварез, главен директор стратегии и развитие в Capgemini. Според него фирмите ще трябва да се фокусират върху постигането на ефективност в основния си бизнес с помощта на дигиталните технологии, за да могат да освободят средства за инвестиции в двойния им преход. "В зората сме на нова ера на трансформация и имаме само бегла представа за това как дигиталните технологии могат да ни помогнат да ускорим постигането на значителни икономически, екологични и социални ползи."
Само през последните пет години внедряването на дигитални технологии е позволило на фирмите да редуцират енергопотреблението си с почти една четвърт – 24%, и емисиите на парникови газове с 21%. Докладът прогнозира, че редуцирането на световните емисии на парникови газове с помощта на дигитални технологии до 2028 г. ще надхвърли очакваното увеличение на емисиите, асоциирано с използването им.
Работната сила в световен мащаб ще трябва да се промени значително, за да бъде в крачка с напредъка на технологиите в различните индустрии. Тъй като 64% от фирмите инвестират в преквалификация на наличната си работна сила, налице е необходимост от гъвкави рамки, които позволяват бърза еволюция, се посочва още в доклада на Capgemini.
Ключови думи: Capgemini дигитална трансформация устойчивост
Област: Бизнес
Wilo с отличие за устойчивост и платинен медал на EcoVadis
Обсъждат бъдещето на геотермалните термопомпи на Geothermal Heat Pump Days 2024
Schneider Electric добави специален модул за устойчивост към новите поколения системи за управление на сгради
Мрежата на EDIH обяви безплатен инструмент за самооценка на дигиталната зрялост за МСП
МС отпусна 2,5 млн. лв. за проекти в сферата на стратегическите суровини за зелен преход
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
04.10.2024 | Близо 40% от европейските купувачи от висок клас обмислят покупката на електромобил през следващите 12 месеца
03.10.2024 | Производителността на ядрените реактори по света остава висока, независимо от тяхната възраст
03.10.2024 | Стартира онлайн платформа за сътрудничество в сферата на отпадъчните води
03.10.2024 | Проучване в рамките на инициативата Metaverse Academy за използването на потапящи технологии от бизнеса
03.10.2024 | Полша и Чехия са първите вложители в ръководения от ЕИФ фонд за иновации в рамките на инициативата "Три морета"
04.10.2024 | Близо 40% от европейските купувачи от висок клас обмислят покупката на електромобил през следващите 12 месеца
03.10.2024 | Производителността на ядрените реактори по света остава висока, независимо от тяхната възраст
03.10.2024 | Стартира онлайн платформа за сътрудничество в сферата на отпадъчните води
03.10.2024 | Проучване в рамките на инициативата Metaverse Academy за използването на потапящи технологии от бизнеса
03.10.2024 | Полша и Чехия са първите вложители в ръководения от ЕИФ фонд за иновации в рамките на инициативата "Три морета"
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.