ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
05.12.2024 | Европейски проект с инициативи срещу замърсяването на водите с микропластмаси в Дунавския регион
05.12.2024 | Нова дигитална карта показва иновативни енергийни решения и проекти на Стария континент
05.12.2024 | Вятърният сектор в ЕС се нуждае от над 200 хил. нови работници до 2030 г.
05.12.2024 | По нова схема с 1,15 млн. лева държавна помощ ще бъдат финансирани съоръжения за съхранение на енергия у нас
05.12.2024 | Европейската банка за водород с втори търг с бюджет 1,2 млрд. евро
Българската търговско-промишлена палата (БТПП) публикува резултатите от ежегодното си проучване след членовете на палатата относно търсенето на кадри със средно и висше образование и уменията, които завършващите ученици и студенти трябва да притежават, за да намерят реализация в бизнеса.
Според резултатите от анкетата най-сериозна липса на професионални кадри и най-голяма необходимост от увеличаване на броя на обучаващите се в държавните висши училища има в специалностите в сферата на техническите науки. 86% от фирмите са заявили интерес към кадри именно с такава подготовка. Следват кадрите, завършили природни науки, математика и информатика с 22,35%, социални, стопански и правни науки с 21,18%, аграрни науки и ветеринарна медицина с 9,41%, здравеопазване и спорт с 9,41%, изкуства с 5,88%, сигурност и отбрана с 3,53%, педагогически науки с 2,35% и хуманитарни науки с 2,35%.
През 2024 г. се наблюдава значително увеличение на търсенето на квалифицирани кадри от областите на химическите науки и информатиката и компютърните науки, като процентът на компаниите, изразяващи нужда от такива специалисти, се увеличава съответно от 19% до 42% за химията в рамките на общото търсене на специалисти в сферата на природните науки.
Въпреки определени подобрения в сравнение с предходни години, анкетата разкрива сериозна липса на квалифицирани кадри със средно образование. През 2024 г. 62% от компаниите сигнализират за тази нужда, което подчертава необходимостта от системен подход за подготовка на младите професионалисти по отношение на умения и практически познания и обучение и мотивация на средни специалисти за запълване позициите, подходящи за такива кадри, коментира от БТПП.
По отношение на търсенето на специалисти със редно образование фирмите се сблъскват с най-сериозен недостиг на машинни техници – шлосери, фрезисти, леяри, технолози, заварчици, стругари, конструктори, оператори на машини и съоръжения, електротехници, HMI и PLC специалисти, земеделци, козметици, мебелисти, туроператори, оператори в химическата промишленост, лаборанти, спедитори логистика, шофьори, технолози в хранителната индустрия, оператори в шевното производство, продавачи и др.
Анкетата разкрива и липсата на ключови професионални умения сред завършващите ученици и студенти. През последните години се наблюдава все по-ниска степен на придобивани компетентности и липса на практически и комуникационни умения. Изпъква и необходимостта от повишаване на придобиваните базисни икономически познания, посочват от БТПП и допълват, че тези резултати са сигнал, че е необходимо подобряване на образователните програми и подготовката на учениците за успешен старт на професионалния им път, както и засилване на връзката между бизнеса и образователната система чрез различна форма на дуално обучение, стажове и други инициативи.
Фирмите констатират и предизвикателства като липса на трудови навици и мотивация, недостатъчни умения за работа в екип, недостатъчен интерес към професионалните ангажименти у завършващите средно и висше образование кадри.
Анкетата е проведена през февруари 2024 г. сред компании от различни сектори на българската икономика. Данните са изпратени до Министерството на образованието и науката (МОН) с цел да послужат при определяне и утвърждаване на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища у нас през учебната 2024/2025 г.
Източник: БТПП; Снимка: DreamstimeКлючови думи: БТПП образование пазар на труда
Област: Бизнес
Solar Academy получи отличие за принос на годишните награди на БТПП
Обявиха носителите на годишните награди за 2024 г. на БТПП
Вече знаем какво вдъхновява младежите да търсят реализация в електронната индустрия
ХТМУ с нова магистърска програма по CAD/CAE и 3D технологии
Факултетът по електротехника, електроника и автоматика на Русенския университет чества 50-годишен юбилей
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
04.12.2024 | Как се справят големите компании с оптимизацията на разходите
04.12.2024 | Обявиха носителите на годишните награди за 2024 г. на БТПП
04.12.2024 | ЕК и ЕИБ обявиха ново партньорство в подкрепа на производството на батерии в Европа
04.12.2024 | Signify е отличена с платинен медал от EcoVadis за пета поредна година
04.12.2024 | УНЛ Net-Zero Lab и Аурубис България ще си партнират за постигане на въглеродна неутралност в българската промишленост
04.12.2024 | Как се справят големите компании с оптимизацията на разходите
04.12.2024 | Обявиха носителите на годишните награди за 2024 г. на БТПП
04.12.2024 | ЕК и ЕИБ обявиха ново партньорство в подкрепа на производството на батерии в Европа
04.12.2024 | Signify е отличена с платинен медал от EcoVadis за пета поредна година
04.12.2024 | УНЛ Net-Zero Lab и Аурубис България ще си партнират за постигане на въглеродна неутралност в българската промишленост
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.