ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
23.01.2025 | ABB обяви ново поколение задвижвания за по-висока ефективност и надеждност
23.01.2025 | Броят на търговските полети в ЕС продължава да расте
23.01.2025 | Асоциацията на организациите на българските работодатели представи приоритетите за 2025 г.
23.01.2025 | CCRE-CEMR подготвя уебинар за прилагането на схемите за разширена отговорност на производителите на текстил
22.01.2025 | ЕС с най-чистия енергиен микс досега, но електрификацията на индустрията се забавя
Докато световната икономика се опитва да се нагоди към продължаващите икономически и геополитически натиск и смущения, познатите пътища на световната търговска карта започват да се пренареждат и да се засилва ролята на регионалните връзки в световната търговия.
Променящата се картина в търговията показва, че световната търговия расте с по-бавни темпове от световната икономика – фундаментална промяна спрямо основаващия се на търговията глобализъм, на който светът се радваше през повечето години след края на Студената война. Световната търговия на стоки се очаква да расте средно с 2,8% на година до 2032 г. в сравнение с очаквания среден годишен ръст от 3,1% на световния БВП през същия период, сочи нов анализ на Boston Consulting Group (BCG).
Възникването и растящото значение на регионалните търговски коридори води до отслабване на традиционно установените и бързо растящи търговски пътища като Китай – САЩ и Китай – Европейски съюз.
"Световната търговия се променя и познатата някога карта е прекроена", коментира Николаус Ланг, управляващ директор и старши партньор в BCG и съавтор на анализа. "След като веригите на доставките са ребалансирани и съседните държави са затвърдили регионалните си търговски връзки, очакваме да видим трайни промени в движението на стоки по света."
Проучването откроява пет тенденции в световната търговия, които ще имат важно влияние в световен мащаб през следващото десетилетие:
"В година, в която предстоят много важни избори и близо половината свят ще гласува, очакваме постоянен фокус на индустриалната политика върху националната икономическа сигурност, създаването на работни места и зелената енергия. Последица от това ще бъде засилването на регионалните търговски групирания, особено в Северна Америка, ЕС и Югоизточна Азия", коментира Марк Гилбърт, управляващ директор и старши партньор в BCG.
Китай е най-големият износител на производствени стоки, но се подхлъзва в относителната конкурентоспособност на разходите и вътрешната му икономика се забавя. В резултат некитайските компании преосмислят веригата на доставките си и търговията, която спира да тече между Китай и Запада, се насочва все по-често в друга посока. Очаквано от това ще се възползват страните от Югоизточна Азия и Индия, тъй като много компании преместват производството си в тези икономики, за да намалят рисковете в световните вериги на доставки и за да получат достъп до нови пазари. В резултат търговията между Югоизточна Азия и Китай ще нарасне с впечатляващите 616 млрд. щатски долара през предстоящото десетилетие, а търговията между страните от Югоизточна Азия и САЩ и Япония също ще нарасне с над 200 млрд. щатски долара.
"Тези промени в търговските модели променят световната икономика. Компаниите трябва да са внимателни и решителни или рискуват да бъдат провалени от бързопроменящи се фактори извън техния контрол", коментира Майкъл МакАду, патньор в BCG. Според него онези, които изпреварват събитията, вече инвестират в укрепване на устойчивостта на веригите за доставки, реагирайки на нестабилността и изграждайки правилния капацитет за справяне с рискове и киберзаплахи.
Ключови думи: BCG търговия
Област: Бизнес
БЕА прогнозира двуцифрен ръст на електронната търговия у нас през 2025 г.
Жителите в кои региони на ЕС най-много пазаруват в интернет
ЛогиСофт с първа награда за пазарно лидерство в конкурса "Иновативно предприятие на годината" 2024
Как се справят големите компании с оптимизацията на разходите
Близо 40% от европейските купувачи от висок клас обмислят покупката на електромобил през следващите 12 месеца
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
22.01.2025 | Фонд на фондовете ще управлява близо 40 млн. лв. в подкрепа на ВиК сектора
22.01.2025 | ЕБВР отчете рекордни инвестиции от 16,6 млрд. евро през 2024 г.
21.01.2025 | Quectel представи свръхкомпактен GNSS модул с ниско енергопотребление
21.01.2025 | МИР започва информационна кампания за процедурата за иновативни грантове за МСП
21.01.2025 | Schneider Electric обяви партньорство с One Click LCA за по-голяма прозрачност в екологичните оценки на сградите
22.01.2025 | Фонд на фондовете ще управлява близо 40 млн. лв. в подкрепа на ВиК сектора
22.01.2025 | ЕБВР отчете рекордни инвестиции от 16,6 млрд. евро през 2024 г.
21.01.2025 | Quectel представи свръхкомпактен GNSS модул с ниско енергопотребление
21.01.2025 | МИР започва информационна кампания за процедурата за иновативни грантове за МСП
21.01.2025 | Schneider Electric обяви партньорство с One Click LCA за по-голяма прозрачност в екологичните оценки на сградите
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.