ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
09.10.2024 | Wilo с отличие за устойчивост и платинен медал на EcoVadis
08.10.2024 | Японското правителство ще финансира обучението на японски студенти в сферата на микроелектрониката в ЕС
08.10.2024 | GNSS модул на u-blox подобрява работата на велосипедни компютри
08.10.2024 | Murata обяви най-малкия многослоен керамичен кондензатор в света
08.10.2024 | Правителството одобри инвестиция от близо 4 млн. лв. в публична инфраструктура по ЗНИ в община Марица
Ново проучване на Schneider Electric разкрива, че според близо половината (45%) от промишлените компании в резултат на дигитализацията ще бъдат създадени нов тип работни места в сферата на оперативните технологии (ОТ) през следващите три години.
Изследването, поръчано от Schneider Electric на Omdia, е проведено сред представители на 407 промишлени компании – от малки и средни предприятия до големи компании в Западна Европа (Великобритания, Германия, Франция, Италия, Испания, Дания и Швеция), САЩ, Китай, Индия и Югоизточна Азия (Виетнам, Тайланд и Филипините). Проучването подчертава мащаба на глобалната криза на индустриалните умения, като придобиването на таланти става ключово предизвикателство за повече от половината от анкетираните (52%).
В същото време обаче то посочва и справянето с този проблем. Наред със създаването на работни места, над две трети (70%) от участниците са съгласни, че дигитализацията ще помогне за справяне с недостига на таланти с оглед на потенциала на дигиталните инструменти да доставят много повече от само производителност и ефективност.
Докато бушува кризата с уменията, работното място в промишлеността търпи бързи промени. Целите за устойчивост и напредналите технологии, като изкуствения интелект (ИИ) и цифровите двойници, стават все по-интегрирани в работната сила. Проучването установява, че съответно 45% и 47% считат, че нарастващите изисквания пред промишлените компании за постигане на целите за екологична и социална устойчивост ще изискват значително разширяване на съществуващите ползи и компетенции на заводските работни места.
"Дигитализацията е от полза не само за производителността и цялостната ефективност. Тя е от жизненоважно значение за решаването на някои от предизвикателствата, свързани с хората, пред които е изправен промишленият бизнес", коментира Али Хай Фрадж, старши вицепрезидент по дигитализация на производството и индустриалната автоматизация в Schneider Electric. "Съществува реална възможност за промишлените предприятия да оптимизират и подобрят ролите по отношение на ОТ. Чрез намаляване на времето за административни задачи и предоставяне на възможност на хората да разгърнат по-добре своя потенциал можем да разрешим много от ключовите предизвикателства, пред които са изправени тези предприятия, и да помогнем за изграждането на по-устойчиво бъдеще."
Проучването установява, че над половината от анкетираните (52%) считат придобиването и задържането на таланти за предизвикателство, но такова, което може да бъде преодоляно, а това показва, че представителите на промишлените предприятия споделят определено равнище на оптимизъм във връзка с преодоляването на проблемите с работната ръка.
Трима от петима (60%) считат, че ролите на ОТ ще се променят през следващите три години в умерена степен (41%) или значително (19%). Освен това голямото мнозинство (73%) са съгласни, че дигитализацията ще промени съществено естеството на работата през следващите три години. Трима от всеки десет (31%) считат, че ролите за контрол на качеството са в най-голяма степен разгърнати или подобрени чрез цифровизацията.
Проучването също така установява, че през следващите три години промишлените компании очакват да се изискват нови умения в области като програмиране и интеграция на роботиката (49% от анкетираните заявяват, че нямат или имат недостатъчни умения в тази област), както и в обработката, визуализацията и анализа на данни (средно повече от 30% нямат или имат недостатъчни умения в тези области). Докато респондентите казват, че отдават приоритет на инвестициите в обработката на данни, визуализацията и анализа, програмирането и интеграцията на роботиката са посочени като среден по важност приоритет само от около половината от анкетираните. Така ключова препоръка от изследването към промишлените компании е да работят с партньори в цялата индустриална екосистема, които могат да помогнат за посрещане на дефицита на технологични умения чрез решения, обучение и други възможности, за да подготвят работната си ръка за бъдещето.
"Променящият се характер на промишлената работна сила все повече ще изисква инвестиции в дигитализацията, за да се подготви персоналът за новите роли и да се подобри производителността и ефективността", коментира Алекс Уест, старши главен анализатор за промишления интернет на нещата и устойчивостта в Omdia. "Ако предприятията не пристъпят към тези инвестиции, те ще изпитат по-широкото и по-сериозно дългосрочно въздействие на забавянето на иновациите и неспособността да се компенсира недостигът на таланти."
Пълният доклад, озаглавен "Бъдещето на работата в промишлеността", можете да прочетете тук.
Ключови думи: Schneider Elekctric Шнайдер Електрик дигитализация
Област: Бизнес
Уебинар на A3 дава насоки за по-успешна интелигентна трансформация
Необходими са повече инвестиции в дигитализация, автоматизация и електрификация
Schneider Electric добави специален модул за устойчивост към новите поколения системи за управление на сгради
Schneider Electric си партнира с GR3N за автоматизация на рециклирането на пластмаси
Пътят към дигитална деглобализация и защо автоматизацията изпълнява ключовa роля
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
04.10.2024 | Близо 40% от европейските купувачи от висок клас обмислят покупката на електромобил през следващите 12 месеца
03.10.2024 | Производителността на ядрените реактори по света остава висока, независимо от тяхната възраст
03.10.2024 | Стартира онлайн платформа за сътрудничество в сферата на отпадъчните води
03.10.2024 | Проучване в рамките на инициативата Metaverse Academy за използването на потапящи технологии от бизнеса
03.10.2024 | Полша и Чехия са първите вложители в ръководения от ЕИФ фонд за иновации в рамките на инициативата "Три морета"
04.10.2024 | Близо 40% от европейските купувачи от висок клас обмислят покупката на електромобил през следващите 12 месеца
03.10.2024 | Производителността на ядрените реактори по света остава висока, независимо от тяхната възраст
03.10.2024 | Стартира онлайн платформа за сътрудничество в сферата на отпадъчните води
03.10.2024 | Проучване в рамките на инициативата Metaverse Academy за използването на потапящи технологии от бизнеса
03.10.2024 | Полша и Чехия са първите вложители в ръководения от ЕИФ фонд за иновации в рамките на инициативата "Три морета"
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.