Industry Info  
Industry InfoSchneider ElectricЦИЕС
Л-Клас
СПМ Инструмент България ЕООД
8 CELL
Последно от новини

09.10.2024   |   Wilo с отличие за устойчивост и платинен медал на EcoVadis


08.10.2024   |   Японското правителство ще финансира обучението на японски студенти в сферата на микроелектрониката в ЕС


08.10.2024   |   GNSS модул на u-blox подобрява работата на велосипедни компютри


08.10.2024   |   Murata обяви най-малкия многослоен керамичен кондензатор в света


08.10.2024   |   Правителството одобри инвестиция от близо 4 млн. лв. в публична инфраструктура по ЗНИ в община Марица

CAD PointТЕКРАСПЕЙСКАД

Дигитализацията създава нов тип технологични работни места в промишлеността, сочи проучване на Schneider Electric

12.01.2024   |   Начало»Бизнес
Редактор
Мира Станкова
Мира Станкова
Мира Станкова Редактор
Мира Станкова

Ново проучване на Schneider Electric разкрива, че според близо половината (45%) от промишлените компании в резултат на дигитализацията ще бъдат създадени нов тип работни места в сферата на оперативните технологии (ОТ) през следващите три години.
 
Изследването, поръчано от Schneider Electric на Omdia, е проведено сред представители на 407 промишлени компании – от малки и средни предприятия до големи компании в Западна Европа (Великобритания, Германия, Франция, Италия, Испания, Дания и Швеция), САЩ, Китай, Индия и Югоизточна Азия (Виетнам, Тайланд и Филипините). Проучването подчертава мащаба на глобалната криза на индустриалните умения, като придобиването на таланти става ключово предизвикателство за повече от половината от анкетираните (52%).
 
В същото време обаче то посочва и справянето с този проблем. Наред със създаването на работни места, над две трети (70%) от участниците са съгласни, че дигитализацията ще помогне за справяне с недостига на таланти с оглед на потенциала на дигиталните инструменти да доставят много повече от само производителност и ефективност.
 
Докато бушува кризата с уменията, работното място в промишлеността търпи бързи промени. Целите за устойчивост и напредналите технологии, като изкуствения интелект (ИИ) и цифровите двойници, стават все по-интегрирани в работната сила. Проучването установява, че съответно 45% и 47% считат, че нарастващите изисквания пред промишлените компании за постигане на целите за екологична и социална устойчивост ще изискват значително разширяване на съществуващите ползи и компетенции на заводските работни места.
 
"Дигитализацията е от полза не само за производителността и цялостната ефективност. Тя е от жизненоважно значение за решаването на някои от предизвикателствата, свързани с хората, пред които е изправен промишленият бизнес", коментира Али Хай Фрадж, старши вицепрезидент по дигитализация на производството и индустриалната автоматизация в Schneider Electric. "Съществува реална възможност за промишлените предприятия да оптимизират и подобрят ролите по отношение на ОТ. Чрез намаляване на времето за административни задачи и предоставяне на възможност на хората да разгърнат по-добре своя потенциал можем да разрешим много от ключовите предизвикателства, пред които са изправени тези предприятия, и да помогнем за изграждането на по-устойчиво бъдеще."

Бъдещето на работата в оперативни роли

Проучването установява, че над половината от анкетираните (52%) считат придобиването и задържането на таланти за предизвикателство, но такова, което може да бъде преодоляно, а това показва, че представителите на промишлените предприятия споделят определено равнище на оптимизъм във връзка с преодоляването на проблемите с работната ръка.
 
Трима от петима (60%) считат, че ролите на ОТ ще се променят през следващите три години в умерена степен (41%) или значително (19%). Освен това голямото мнозинство (73%) са съгласни, че дигитализацията ще промени съществено естеството на работата през следващите три години. Трима от всеки десет (31%) считат, че ролите за контрол на качеството са в най-голяма степен разгърнати или подобрени чрез цифровизацията.
 
Проучването също така установява, че през следващите три години промишлените компании очакват да се изискват нови умения в области като програмиране и интеграция на роботиката (49% от анкетираните заявяват, че нямат или имат недостатъчни умения в тази област), както и в обработката, визуализацията и анализа на данни (средно повече от 30% нямат или имат недостатъчни умения в тези области). Докато респондентите казват, че отдават приоритет на инвестициите в обработката на данни, визуализацията и анализа, програмирането и интеграцията на роботиката са посочени като среден по важност приоритет само от около половината от анкетираните. Така ключова препоръка от изследването към промишлените компании е да работят с партньори в цялата индустриална екосистема, които могат да помогнат за посрещане на дефицита на технологични умения чрез решения, обучение и други възможности, за да подготвят работната си ръка за бъдещето.
 
"Променящият се характер на промишлената работна сила все повече ще изисква инвестиции в дигитализацията, за да се подготви персоналът за новите роли и да се подобри производителността и ефективността", коментира Алекс Уест, старши главен анализатор за промишления интернет на нещата и устойчивостта в Omdia. "Ако предприятията не пристъпят към тези инвестиции, те ще изпитат по-широкото и по-сериозно дългосрочно въздействие на забавянето на иновациите и неспособността да се компенсира недостигът на таланти."
 
Пълният доклад, озаглавен "Бъдещето на работата в промишлеността", можете да прочетете тук.

     
Източник: Schneider Electric

Ключови думи: Schneider Elekctric   Шнайдер Електрик   дигитализация  

Област: Бизнес  

Fanuc
ABB Bulgaria
FANUC
Подобни статии

Уебинар на A3 дава насоки за по-успешна интелигентна трансформация


Необходими са повече инвестиции в дигитализация, автоматизация и електрификация


Schneider Electric добави специален модул за устойчивост към новите поколения системи за управление на сгради


Schneider Electric си партнира с GR3N за автоматизация на рециклирането на пластмаси


Пътят към дигитална деглобализация и защо автоматизацията изпълнява ключовa роля

Schneider Electric
ЦИЕС
Л-Клас
СПМ Инструмент България ЕООД

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!


Taiwan Trade Mission
Automotive Cluster
Последно от Бизнес
IndustryInfo

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯОНЛАЙН СЪБИТИЯБизнесИндустриално видеоПредстоящоОбяви за работаПроектиТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитияЕкспертноКариери
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...