ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
29.04.2025 | Възможност за участие в проучване на ЕК относно изясняване на правилата за ИИ моделите с общо предназначение
29.04.2025 | Advanced Factories 2025 събра Industry 4.0 визионери от Южна Европа и цял свят
29.04.2025 | Нова разработка проправя пътя за формоване на по-устойчиви стоманени детайли
29.04.2025 | ТУ-Варна приема докторанти в сферата на ИИ, автоматизацията и мехатрониката по проекта Смарт PHD Lab 5.0
29.04.2025 | От роботи и IoT устройства до реализации на квантови алгоритми впечатлиха посетителите на TUES Fest 2025
Събитията с глобален ефект от последните няколко години убедиха компаниите колко важно е управлението на човешките ресурси. Проблеми като пандемията и последиците от нея принудиха бизнеса ясно да дефинира приоритетите си и бързо да създаде необходимия капацитет в областта на здравето и безопасността на работното място и да въведе по-гъвкави модели на работа. Това, което предстои обаче, може да се окаже още по-голямо предизвикателство, тъй като е вероятно да се сблъскаме с още по-големи смущения, все по-голямо разминаване между наличните и търсените умения, по-малко гъвкави пазари на труда и растяща нужда от дигитална трансформация и иновации, особено във връзка с изкуствения интелект.
Необходимостта от дигиталните технологии няма да отпадне и умните, проактивни инвестиции в тази сфера са необходими, за да се предвидят и решат повечето големи бизнес предизвикателства. Въпреки това обаче едва 35% от специалистите по човешки ресурси вярват, че използват подходящите дигитални технологии в управлението на персонала. Освен това, само 30% посочват, че в сферата на човешките ресурси се използват данни и анализ, за да се предвидят трудности, свързани с човешките ресурси, а 72% смятат проблемите в тази сфера и разминаването между наличните и необходимите умения за най-големите проблеми, с които се сблъскват.
Това са някои от резултатите от ново, съвместно проучване на глобалната консултантска компания Boston Consulting Group (BCG) и Световната федерация на асоциациите в сферата на управлението на човешките ресурси (WFPMA). Проучването е проведено сред 6893 мениджъри (93,5% от които с функции, включващи управление на човешките ресурси) в 102 държави.
"Респондентите ясно разбират, че подобрението по приоритетните теми, като стратегическо планиране на човешките ресурси, подобряване на квалификацията и използване на изкуствен интелект, е важно за успеха на техните компании, но и че в настоящия момент капацитетът им в тези сфери е много малък", коментира Йенс Байер, управляващ директор и старши партньор в BCG и съавтор на проучването. "Приоритизирането на проактивни инвестиции в дигитални технологии и данни е от ключово значение за решаването на много от проблемите, които ограничават организационното влияние, което специалистите по човешки ресурси биха могли да осигурят."
Близо три четвърти от респондентите определят предизвикателствата, свързани с персонала и уменията като най-голямата пречка пред бизнеса им в настоящия момент, но стратегическото планиране на човешките ресурси е едва на 18 място в списъка с актуалните възможности на компаниите. Тъй като изискванията към работната ръка продължават да се променят в различните индустрии, невъзможността да се използва анализ на данни може да попречи на компаниите да решат проблема с разминаването между наличните и необходимите умения и да си осигурят висококачествени нови таланти, посочват от BCG.
Докато мениджърите по човешки ресурси се чудят как да привлекат таланти извън компанията, мнозина пропускат друга ценна възможност, а именно да приоритизират по-нататъшното развитие на вече наличните таланти. Въпреки широко разпространените притеснения, свързани с разминаването между наличните и необходимите умения, в списъка на респондентите повишаването на квалификацията и преквалификацията на служителите падат пет места тази година в сравнение с 2021 г. до 9-о място според това доколко важни са в бъдеще и до 17-о място по отношение на настоящите възможности.
"Компаниите трябва систематично да приоритизират развитието на талантите, които вече имат, и повишаването на квалификацията и преквалификацията им, в комбинация с ефективното придобиване на таланти, е от ключово значение за това", коментира Антъни Ариганело, президент на WFPMA. "За компаниите е важно да гледат на дигиталната трансформация не като на цел сама за себе си, а като основа за постигане на други цели като по-голяма ефективност, подобрено ниво на обслужване или по-добро изживяване на служителите. Тя е фундаментален елемент на много въпроси, свързани с ангажирането на хората."
Стратегическото планиране на човешките ресурси и процесите по наемане на нови служители са дългогодишно предизвикателство за повечето компании. С навлизането на изкуствения интелект и други дигитални технологии, тези сфери се превръщат във възможност да се постигне конкурентно предимство. Основните принципи не са нови, но спешните действия са все по-необходими. Ползите за онези, които подемат инициативата, са ясни: резултатите от първите широкомащабни изследвания за използването на изкуствен интелект от бизнеса показват, че са възможни подобрения в производителността от 20% до 30% в зависимост от задачата и началната точка.
Проучването предлага пет насоки за мениджърите по човешки ресурси, за да се подготвят за настъпващите трудни времена:
"Влиянието на пандемията доказа, че управлението на персонала реагира добре на резки стимули и може да се подобри, когато се фокусира върху пакет от ясно дефинирани теми. Така например, здравето и безопасността са тема номер едно в нашето проучване по отношение на настоящия капацитет, а гъвкавите работни графици скочиха с 15 места от 2021 г. в класацията на възможностите", коментира Филип Коло, партньор и асоцииран директор в BCG и съавтор на проучването.
Източник: BCG; Снимка: DreamstimeКлючови думи: BCG WFPMA управление на човешките ресурси изкуствен интелект
Област: Бизнес
Възможност за участие в проучване на ЕК относно изясняване на правилата за ИИ моделите с общо предназначение
ТУ-Варна приема докторанти в сферата на ИИ, автоматизацията и мехатрониката по проекта Смарт PHD Lab 5.0
Суперкомпютри и изкуствен интелект ще бъдат използвани при новите сондажи за нефт и природен газ в Черно море
Webit 2025 ще покаже как иновациите в Web3 и изкуствения интелект променят бъдещето на бизнеса
Уебинар проучва потенциала и приложенията на AI технологиите в системите за управление на движението
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
28.04.2025 | Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании
28.04.2025 | Cummins Power Generation разширява портфолиото си с батерийни системи за съхранение на енергия
28.04.2025 | Lapp представи нов кабел от фамилията ÖLFLEX® за индустриални приложения с екстремно високи температури
28.04.2025 | Потребителите търсят все повече персонализирани осветителни решения, съчетаващи дизайн, функционалност и устойчивост
25.04.2025 | Festo официално откри новото разширение на Техническия инженерен център в София
28.04.2025 | Как ще се отразят евентуални нови мита на американските технологични компании
28.04.2025 | Cummins Power Generation разширява портфолиото си с батерийни системи за съхранение на енергия
28.04.2025 | Lapp представи нов кабел от фамилията ÖLFLEX® за индустриални приложения с екстремно високи температури
28.04.2025 | Потребителите търсят все повече персонализирани осветителни решения, съчетаващи дизайн, функционалност и устойчивост
25.04.2025 | Festo официално откри новото разширение на Техническия инженерен център в София
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.