Industry Info  

Нова анаеробна инсталация за преработка на отпадъци обслужва общините Бургас, Поморие и Несебър

24.11.2023   |   Начало»Проекти
Редактор
Мира Станкова
Мира Станкова
Мира Станкова Редактор
Мира Станкова

В Бургас откриха нова анаеробна инсталация за преработка на разделно събрани биоразградими отпадъци. Съоръжението е с капацитет за преработка на 30 000 т отпадъци годишно и ще обслужва общините Бургас, Поморие и Несебър, съобщиха от община Бургас.

На откриването на инсталацията присъстваха кметът на Бургас Димитър Николов, Галина Симеонова – ръководител на Управляващия орган на Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) 2021 - 2027 г. и главен директор на Главна дирекция "Оперативна програма Околна среда", Агнес Монфре – ръководител на отдел "България, Хърватия и Словения" в Генерална дирекция "Регионална и селищна политика" на Европейската комисия, зам.-кметът на Бургас Весна Балтина, заместник-кметове на общините Поморие и Несебър, председателят на Общински съвет – Бургас Михаил Хаджиянев, народният представител Жечо Станков, представители на ЕК, членове на Комитета за наблюдение на ОП "Околна среда" 2021 - 2027 г.

"Това е първата в България инсталация, която работи на принципа на суха метанизация. Това е технологията с най-висока ефективност и най-щадяща към околната среда", коментира кметът Димитър Николов при откриването на съоръжението.

"Изграждането на инсталацията е само една част от системата, която община Бургас разработва. Системата е цялостна, състои се от чисто нови контейнери и съответните моторни превозни средства, които ще обслужват тези контейнери. И най-важното – формирането на съзнание, че биоразградимите отпадъци следва да бъдат разделно събирани в мястото на тяхното генериране – в нашите домове и в офисите ни, в магазините и пазарите, които всеки ден посещаваме – това е първата стъпка, която всички трябва да направим, за да е успешен този проект", заяви Галина Симеонова.

Инсталацията разполага с едни от най-съвременните уреди и системи за извършването на процесите по преработка на отпадъците, като функционира на принципа на естествен процес, при който разграждането на отпадъците се извършва от специални бактерии при пълна липса на кислород. Вследствие на този процес ще се получава компост и метан, поясниха от община Бургас.

От полученият биогаз се очаква да бъде получавана годишно около 5 000 000 kWh електрическа енергия.

     
Източник: Община Бургас

Ключови думи: управление на отпадъците   преработка на отпадъци  

Област: Проекти  

Fanuc
ABB Bulgaria
FANUC
Подобни статии
Schneider Electric
ЦИЕС
СПМ Инструмент България ЕООД

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!


Automotive Cluster
Последно от Проекти
IndustryInfo

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯОНЛАЙН СЪБИТИЯБизнесИндустриално видеоПредстоящоОбяви за работаПроектиТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитияЕкспертноКариери
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...