ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
04.10.2023 | Universal Robots и Konica Minolta представят решения за Индустрия 5.0 на събитие в Пловдив
03.10.2023 | Водещият панаир в Анадола MAKTEK Konya събира лидерите от машиностроителния сектор
03.10.2023 | Започна приемът на кандидатури за наградите Нов европейски Баухаус за 2024 г.
03.10.2023 | Huawei Enterprise Roadshow 2023 представи устойчиви дигитални решения и в София
03.10.2023 | Проектирането на осветителни тела за плавателни съдове изисква специфичен подход
Българската стопанска камара (БСК) обяви резултатите от реализацията на проекта "Готови за дигитална трансформация", осъществяван в партньорство с Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). Проектът е финансиран по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2014 – 2020 г. и цели повишаване на дигиталните умения на работната сила в 16 икономически дейности и поддейности по КИД 2008.
В рамките на проекта за разработени 87 стандарта за дигитални умения и компетенции за ключови длъжности в предприятията в 16 сектора на икономиката.
Според изготвения анализ на потребностите от дигитални умения едва 19% от заетите покриват изискваното ниво на дигитални умения за заеманата от тях длъжност.
За целите на проекта дигиталните компетенции са разделени на общи и специфични. Сред общите най-голям дял касаят дигиталната грамотност, свързана с боравенето с информация и данни – 29,8%. Следват уменията, свързани с комуникация и сътрудничество – 25,7%, решаването на проблеми – 22,9%, безопасността – 20,2%, и създаване на дигитално съдържание – 11,4%.
При специфичните умения най-голям дял се отнасят до дигиталната грамотност, свързана с боравенето с информация и данни – 35,5%. Следват уменията за създаване на съдържание – 27,3%, уменията за решаване на проблеми – 21,5%, уменията, свързани с комуникация и сутрудничество – 11,7%, и безопасността – 4%.
Според проучвания, използвани от екипа, 53% от работодателите търсят служители с напреднало ниво на основните дигитални компетенции, а 14% – с високо специализирано ниво. По отношение на специфичните дигитални компетенции 59% от работодателите изискват напреднало ниво, 16% – високо специализирано ниво, 20% – средно ниво, а само 5% – основно ниво.
Данните ясно показват променящия се характер на труда и специфика на изпълняваните задачи на работното място, наред с динамичното нарастване на изискванията към дигиталните умения на служителите, посочват от БСК.
В този контекст проучванията показват, че 38% от заетите в изследваните икономически сектори у нас притежават само базово ниво на дигитална компетентност, т. е. минимални дигитални умения, свързани с ползването на по-широко приложими унифицирани софтуерни продукти и дигитални технологии. Това според БСК е ясен показател за качеството и резултатите от образованието и професионалното обучение.
Над 40% от изследваните лица имат в една или друга степен проблеми с дигиталните умения, което неизбежно рефлектира върху качеството на тяхната работа, върху пригодността им за заетост и способността им за успешен преход на пазара на труда. Около 15% от изследваните лица имат задълбочаващи се проблеми с дигиталните умения, което ги приближава към отпадане от пазара на труда, дигитална изолация, социално и цифрово неравенство.
Наблюдават се значителни различия (цифрово неравенство) в нивото на дигитална компетентност между различните икономически сектори, както и между отделните предприятия в рамките на един сектор. Нивата на дигитална компетентност са в пряка зависимост както от различията в степента на зрялост на използваните технологии, така и от политиките на предприятията в развитието на човешките ресурси, посочват от Камарата.
"За съжаление, няма достатъчно развита практика в предприятията да се оценява нивото на текущите дигитални умения на персонала. Обръща се повече внимание на технологиите, но не и на хората. В този контекст разработените инструменти за оценка са много полезни", споделя Томчо Томов, ръководител на Националния център за оценка на компетенциите към БСК, който е с основна роля за разработването на компетентностните профили.
Според експертите, ангажирани в проекта на БСК, изискванията към дигиталната компетентност все повече ще нарастват. Нивото на дигитални умения изостава от темпа и динамиката в нарастването на изискванията на пазара на труда. Масовото обучение по базови дигитални компетентности донякъде ще подобри състоянието, но няма да отговори на реалните потребности на предприятията и заетите лица.
Източник: БСК; Снимка: DreamstimeКлючови думи: БСК дигитални умения пазар на труда
Област: Бизнес
Бизнесът настоява за активни действия в сферата на управлението на отпадъците
МОН и работодателите ще си сътрудничат за осигуряване на необходимите на бизнеса кадри
Работодателите и МИИ договориха регулярни срещи по важните за бизнеса теми
Доколко готови са българските МСП да използват изкуствен интелект в бизнеса си
БСК представи резултати от проучване за използването на пластмасовите опаковки у нас
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
02.10.2023 | Weidmueller представи нова серия универсални релета с ултракомпактен дизайн
28.09.2023 | NXP Semiconductors разширява изследователската и развойната си дейност с нови инвестиции в Европа
28.09.2023 | Българският министър на иновациите и представители на Държавния университет на Аризона обсъдиха сътрудничество в микроелектрониката
28.09.2023 | Неизползван потенциал за около 40 GW инсталирани наземни вятърни мощности е налице у нас
28.09.2023 | Какви са тенденциите в европейския електроенергиен сектор през 2023 г.
02.10.2023 | Weidmueller представи нова серия универсални релета с ултракомпактен дизайн
28.09.2023 | NXP Semiconductors разширява изследователската и развойната си дейност с нови инвестиции в Европа
28.09.2023 | Българският министър на иновациите и представители на Държавния университет на Аризона обсъдиха сътрудничество в микроелектрониката
28.09.2023 | Неизползван потенциал за около 40 GW инсталирани наземни вятърни мощности е налице у нас
28.09.2023 | Какви са тенденциите в европейския електроенергиен сектор през 2023 г.
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.