ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
01.06.2023 | УНСС създава видео обучителна програма за интернационализация на МСП
01.06.2023 | Глобалните инвестиции в чиста енергия се очаква да достигнат 1,7 трилиона долара до края на 2023 г.
01.06.2023 | Forward Green 2023 ще представи платформа за бизнес срещи с възможност за участие на български компании
01.06.2023 | Международната ядрена конференция на БУЛАТОМ ще се проведе от 7 до 9 юни във Варна
01.06.2023 | КАД Пойнт организира базов курс по Revit за ВиК
Институтът за пазарна икономика (ИПИ) публикува нов анализ на участието на жените в пазара на труда у нас. Според него заетостта при жените е по-висока отколкото при мъжете, но жените продължават да взимат по-ниски възнаграждения от мъжете. Все пак, разликата във възнагражденията се стопява през последните години, сочи анализът на ИПИ.
Най-съществена разлика между заплащането на жените и мъжете се наблюдава във финансовия сектор, здравеопазването, ИКТ сектора, преработващата промишленост и в сферата на културата, спорта и развлеченията, където надхвърля 30%.
Според данните за икономическата активност сред мъжете и жените през 2021 г. делът на заетите жени в работната сила в страната е 90,7% срещу 89,5% при мъжете. Безработните жени са 9,3%, а безработните мъже – 10,5%.
Най-висок е делът на работещите жени между 45- и 64-годишна възраст – 49,7%. Участието на пазара на труда на жените от най-ниската (15 – 24 години) и най-високата възрастова група (65+ години) е значително по-малко. Според авторите на анализа това означава, че делът на жените на пазара на труда е съсредоточен в най-активната възраст на трудовия живот, а участието им в работната сила започва по-късно и завършва по-рано спрямо това на мъжете.
Разбивката по региони показва, че най-голям дял от жените – 60% спрямо 68% при мъжете, участват в работната сила в София. На обратния полюс е Кърджали с 36% участие на жените спрямо 43% при мъжете. Областите с най-малка разлика в дела на работещите мъже и жени са Благоевград, Кюстендил и Перник, а с най-голяма – Добрич, Търговище и Шумен. Разликите при участието на мъжете и жените на трудовия пазар намаляват с нарастване на степента на образование.
Анализът на ИПИ разкрива, че изборът на професия все още е силно повлиян от традиционните роли на пола. Така най-голям брой жени са наети в сектори, свързани с работата с хора, като образованието, здравеопазването и социалните дейности (над 80%), докато в традиционно доминираните от мъжете сектори като строителството и добивната промишленост жените са под 20%.
През 2021 г. средната брутна годишна заплата при жените е 16 900 лв., а при мъжете – 20 500 лв. "През последното десетилетие се наблюдава стабилен и постоянен ръст на заплатите и при двата пола, а разликата намалява. Докато през 2000 г. възнаграждението на жените е с близо 25% по-ниско от това на мъжете, през 2021 г. разликата е под 18%", посочват от ИПИ.
Интересна разлика при жените и мъжете се отчита при влиянието на децата в семейството върху заетостта им. Според анализа на ИПИ докато при жените децата в семейството водят до загуба на формална заетост, то при мъжете те са фактор, които увеличава коефициента на заетост, независимо от образованието. "Очевидното обяснение за противоположния ефект на децата е в разпределението на ролите в семейството, тъй като жените по-често избират да се грижат за децата и домакинството, без да търсят формална заетост, и обратно – мъжете се нуждаят от работни места, за да могат да издържат домакинството. Разбира се, има и друго обяснение, а именно, че работещите мъже по-лесно намират партньор, с когото да създадат семейство и деца", коментират от ИПИ.
Източник: ИПИ; Снимка: DreamstimeКлючови думи: ИПИ Институт за пазарна икономика равенство между половете
Област: Бизнес
България е сред лидерите в Европа според дела на жените учени и инженери
Schneider Electric отново подобрява представянето си в Индекса за равенство между половете на Bloomberg
Жените в електронната индустрия получават все по-голяма подкрепа
B2N и Schneider Electric България подготвят онлайн събитие за 3D прототипирането
Производството на безалкохолни напитки и бутилирани води играе важна роля в икономиката на регионално ниво
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
31.05.2023 | Cummins представи нов дизелов генератор за морски приложения
30.05.2023 | База данни със стартиращи компании от цял свят помага на бизнеса в прехода към кръгова икономика
30.05.2023 | В Германия проучват как да популяризират професията на електроинженера сред младите хора
30.05.2023 | Кой притежава данните в индустрията?
30.05.2023 | Обявиха нова покана по проект RE-CENTRE за финансиране на МСП в секторите обзавеждане, ИТ и кръгова икономика
31.05.2023 | Cummins представи нов дизелов генератор за морски приложения
30.05.2023 | База данни със стартиращи компании от цял свят помага на бизнеса в прехода към кръгова икономика
30.05.2023 | В Германия проучват как да популяризират професията на електроинженера сред младите хора
30.05.2023 | Кой притежава данните в индустрията?
30.05.2023 | Обявиха нова покана по проект RE-CENTRE за финансиране на МСП в секторите обзавеждане, ИТ и кръгова икономика
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.