ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
09.09.2024 | Спейскад представя високотехнологични решения за проектиране и производство на MachTech&InnoTech 2024
05.09.2024 | Представят възможностите за участие в десетата тръжна процедура на ЕКА за България на събитие в София
05.09.2024 | Уебинар представя възможности за финансиране на проекти за централизирано отопление
05.09.2024 | Университетът в Маями ще използва геотермална енергия за постигане на целите за въглеродна неутралност
05.09.2024 | Производството среща иновациите на Advanced Engineering 2024
В началото на 2022 г. консултантската компания B+P Consultants предрече, че опаковъчната индустрия ще трябва да се справи с дълбоки и дългосрочни промени с трудно предвидими последици и назова десет тенденции, под влиянието на които пазарната ситуация става все по-сложна, объркваща и в същото време динамична. В края на миналата година експертите от B+P Consultants направиха преглед на тези тенденции и прогнози за влиянието им върху развитието на сектора през 2023 г.
Новото поколение има ново потребителско поведение и навици, свързани с устойчивостта. Това води до огромни промени в сферата на опаковките. Понастоящем 83% от потребителите са готови да плащат повече за продукт с устойчива опаковка, докато през 2010 г. делът на тези потребители бе под 16%.
Влиянието на тази тенденция ще продължи да расте и през 2023 г., въпреки че в светлината на намаляването на покупателната способност на потребителите заради растящите разходи и високата инфлация е възможно известно забавяне. Това обаче няма да промени средносрочното и дългосрочното значение на темата за устойчивостта.
Пандемията ускори процеси като дигитализацията и развитието на електронната търговия и според B+P Consultants опаковъчната индустрия трябва да продължи да се развива в тази посока. Ефектът от пандемията през 2023 г. ще бъде заменен от ефекта от войната в Украйна, като енергийната криза, растящата инфлация и рецесията ще са доминиращите нови теми.
Инфлацията оказва особено голямо влияние върху потребителското поведение. Според анализ на британската компания за пазарни проучвания Global Data потребителите или харчат по-малко, като купуват по-малко продукти, или пестят пари, като преминават към по-евтини алтернативи или купуват по-качествени продукти, за да получат повече за парите си. Тези диаметрално противоположни потребителски нагласи карат марките или да увеличават размера на опаковките, или да ги намаляват. Според Global Data ключът тук ще бъде съотношението цена/качество. Решения като по-големи размери на опаковките и възможност за повторната им употреба все повече ще преобладават.
В същото време рискът по-скъпите продукти да изчезнат от рафтовете в резултат на пренасочването на потребителите към марките на търговските вериги и по-евтини алтернативи, може да усложни ситуацията по отношение на дизайна и разходите за опаковки.
Суровините в опаковките са обикновено 50 - 70%. Заради големите вариации в цените на суровините, компаниите не могат да гарантират постоянни и сигурни доставки. Ситуацията значително се влоши през 2022 г. заради високата инфлация, комбинирана с растящите цени на енергията. Тази тенденция ще се запази и през 2023 г. Според прогнозите цената на електроенергията ще скочи с до 1200% в отделни случаи и средно с около 240%. Много компании очакват цените на газа почти да се удвоят, като прогнозите са за увеличение от над 1000% в отделни случаи. Средното увеличение през 2023 г. се очаква да бъде 250%.
Над 90% от инвеститорите включват мерките за постигане на устойчивост сред приоритетните теми при взимането на решения за инвестиции. Компаниите, които не са устойчиви, в бъдеще трудно ще привличат инвеститори. Това важи за всички сектори и особено за опаковъчната индустрия.
На базата на директивата на Европейския съюз за изготвяне на доклади за корпоративна социална отговорност (CSR) през 2024 г. ще бъдат публикувани първите такива доклади. В тази начална фаза изискването ще важи за компании с 250 и повече служители или с реализирани продажби за поне 40 млн. евро. Много компании не са достатъчно подготвени и трябва да инвестират още в своите правни екипи, за да се справят с новите изисквания.
Законодателните промени за постигане на устойчивост ще продължат, не само в посока на кръговата икономика, но и по посока на климатичната неутралност.
Фалшифицирането на стоки придобива все по-големи мащаби и достига все по-професионално ниво. Това налага проектирането и въвеждането на по-устойчиви на фалшифициране опаковки, за да се защитят и бизнесът, и потребителите.
Потреблението на опаковки на глава от населението на пазарите в Южна Америка, Африка и най-вече в Азия приближават това в развитите държави, като търсенето на опаковки в тези региони се очаква направо да се взриви. Тенденцията ще остане актуална и през 2023 г. и значението й ще расте. В същото време ще се наблюдават и обратни тенденции, които ще я забавят, като деглобализацията в смисъл на намалена зависимост и чертаене на разграничителни линии например по отношение на Русия и Китай.
Актуалните данни сочат особено голям ръст при първичните опаковки за потребителски стоки в Индия, Филипините, Индонезия, Перу и Египет през следващите години.
Опаковъчната индустрия е в центъра на кръговата икономика и съответно е изправена пред радикални промени. Влиянието на тази тенденция ще става все по-голямо. Климатът е все по-важна тема, свързана с устойчивостта. Компаниите все повече се фокусират върху темите за климатичната неутралност и се опитват респективно да намалят въглеродния отпечатък на своите опаковки. Въглеродните емисии придобиват собствена стойност във връзка с продуктите.
Пандемията от COVID-19 ускори темпа на дигитализация. Опаковъчната индустрия все още изостава по този показател. 80% от изпълнителните директори в сектора смятат, че дигитализацията спомага за повишаване на производителността, продажбите и иновациите. Само 40% обаче са инвестирали в технологии с изкуствен интелект. Тенденцията ще запази и дори ще увеличи влиянието си през 2023 г., защото дигитализацията е ключът към спечелването на нови потребители и важен компонент на новите бизнес модели.
Над 100 производители на опаковки с консолидиран оборот от над 10 млрд. евро се продават и интегрират годишно в Европа. Пазарната консолидация продължава във всички сегменти и технологични сфери. По-малките компании, които не успеят да намерят своята ниша, ще бъдат погълнати.
Източник: B+P Consultants; Снимка: DreamstimeКлючови думи: опаковъчна индустрия опаковки кръгова икономика устойчивост COVID-19
Област: Бизнес
Предстои трето издание на "Лаборатория за вятърни идеи" с фокус върху Североизточна България
МСП от осветителния сектор могат да кандидатстват с проекти за усвояване на модерни технологии по проект SILEO
БКДМП организира конференция за предизвикателствата и възможностите на кръговата икономика и екодизайна
Schneider Electric обяви постигнатия напредък по програмата за трансформация и устойчиво развитие
Разградско машиностроително предприятие ускорява прехода към кръгов модел на работа с европейски средства
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
04.09.2024 | Германските машиностроители се насочват към Малайзия като алтернатива на китайския пазар
04.09.2024 | ЕнергоСервиз изпрати поздравителен адрес по повод 50 години от откриването на АЕЦ Козлодуй
04.09.2024 | URACA разработи високонапорни помпи с нулеви емисии
03.09.2024 | Ивелина Николова е първият гост в новата рубрика на БАСЕЛ
03.09.2024 | Murata представи авангардно решение за справяне с антенните смущения в смартфони и носима електроника
04.09.2024 | Германските машиностроители се насочват към Малайзия като алтернатива на китайския пазар
04.09.2024 | ЕнергоСервиз изпрати поздравителен адрес по повод 50 години от откриването на АЕЦ Козлодуй
04.09.2024 | URACA разработи високонапорни помпи с нулеви емисии
03.09.2024 | Ивелина Николова е първият гост в новата рубрика на БАСЕЛ
03.09.2024 | Murata представи авангардно решение за справяне с антенните смущения в смартфони и носима електроника
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.