ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
13.12.2023 | Walter Tools разработи нова сплав за инструменти за нарязване на канали
05.12.2023 | Глобалният пазар на серводвигатели и сервозадвижвания се удвоява за десетилетие
05.12.2023 | Германският машиностроителен сектор отбелязва сериозен ръст на инвестициите в научни изследвания
05.12.2023 | Balluff представи иновативна система с радарна технология за детекция в опаковъчния сектор
05.12.2023 | Конференция за кръговата икономика в строителния сектор предстои в София
Европейският геотермален отоплителен пазар, доминиран само от малко на брой страни, е на път да се развие значително през следващите години в търсене на достъпна алтернатива на скъпото отопление с газ, показва проучване на Rystad Energy. Предвижда се общият инсталиран капацитет да надхвърли 6,2 гигавата топлинна енергия (GWt) през 2030 г., което е увеличение с 58% спрямо настоящото ниво от 3,9 GWt, Очаква се разработките да погълнат около 7,4 млрд. долара.
Геотермалната технология, която е възобновяем, надежден източник на отопление, съществува от десетилетия, но към момента се използва сравнително ограничено поради високите разходи за разработка спрямо други енергийни източници и рисковете, свързани с подземните условия и успеваемостта на сондажите. Притокът на нови играчи на геотермалния пазар в последно време, много от които идват от нефтената и газовата промишленост, стимулира компаниите да продължат с пилотни проекти, насочени към решаване на предизвикателствата в индустрията.
"Геотермалната енергия е практически неограничен източник на постоянна енергия, който може да играе решаваща роля за осигуряване на енергийна сигурност и достъпност през следващите десетилетия. Тъй като европейските страни се стремят към декарбонизация на енергийния си микс и преследват сигурни източници на отопление за зимните месеци в светлината на геополитическото напрежение, инвестициите в геотермални проекти ще скочат до небето", пояснява анализаторът от Rystad Energy.
Геотермалното отопление има дълга история в Европа, а водещо място в индустрията заемат Исландия, Франция и Унгария. През последното десетилетие към тях се присъединяват повече страни, като Германия и Нидерландия, в които нараства интересът към инвестиции в геотермални проекти.
Исландия, Франция и Унгария също се очаква да увеличат капацитета на своите инсталации, макар и с по-бавни темпове. Великобритания също планира ръст на инвестициите за геотермално отопление, които да достигнат 470 млн. долара до края на десетилетието.
Успехът при сондирането и разходите за разработка остават проблемни, отбелязват анализаторите. Отоплителната мрежа обикновено е най-същественият разходен компонент в проектите за геотермално централно отопление. Когато отоплителните мрежи са вече изградени на местно ниво, сондирането се превръща в основен разход по проекта. В зависимост от подземните температури на сондажа, дълбочините на кладенеца варират от няколкостотин до няколко хиляди метра. Частта на разходите за сондиране в общите разходи по проекта има тенденция да намалява при по-големите проекти, но дълбочината на кладенеца и степента на успех при сондирането остават два други важни фактора, уточняват от Rystad Energy.
Източник: Rystad Energy; Снимка: DreamstimeКлючови думи: Rystad Energy геотермална енергия централно отопление сондажи пазарно проучване
Област: ОВК
Възможности за бизнес с немски фирми в сферата на соларната, геотермалната енергия и когенерацията – на събитието на ГБИТК
Геотермалната енергия като ключова неоползотворена възможност за българската индустрия и енергетика
Програма LIFE финансира проектни идеи за преход към чиста енергия
Община Бургас планира да захрани всички детски заведения с геотермална енергия
С геотермална енергия ще се отоплява детска градина във Велинград
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ В ОБЛАСТТА НА ОВК
на специализирания портал HVAC-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
04.12.2023 | Световното производство на електронни компоненти се възстановява в края на 2023 г., за да започне отново да расте през 2024 г.
04.12.2023 | Phoenix Contact представи нов AC разпределителен модул за 19" зарядни станции
04.12.2023 | Голяма австрийска компания придобива българската Integra Plastics
01.12.2023 | Alfa Laval разширява бизнеса си в областта на водородните технологии
30.11.2023 | АПСТЕ публикува ръководството на SolarPower Europe за добри практики в агросоларната енергия на български
04.12.2023 | Световното производство на електронни компоненти се възстановява в края на 2023 г., за да започне отново да расте през 2024 г.
04.12.2023 | Phoenix Contact представи нов AC разпределителен модул за 19" зарядни станции
04.12.2023 | Голяма австрийска компания придобива българската Integra Plastics
01.12.2023 | Alfa Laval разширява бизнеса си в областта на водородните технологии
30.11.2023 | АПСТЕ публикува ръководството на SolarPower Europe за добри практики в агросоларната енергия на български
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.