Industry Info  
Industry InfoSchneider ElectricФилкаб
Л-Клас
СПМ Инструмент България ЕООД
Последно от новини

01.06.2023   |   УНСС създава видео обучителна програма за интернационализация на МСП


01.06.2023   |   Глобалните инвестиции в чиста енергия се очаква да достигнат 1,7 трилиона долара до края на 2023 г.


01.06.2023   |   Forward Green 2023 ще представи платформа за бизнес срещи с възможност за участие на български компании


01.06.2023   |   Международната ядрена конференция на БУЛАТОМ ще се проведе от 7 до 9 юни във Варна


01.06.2023   |   КАД Пойнт организира базов курс по Revit за ВиК

CAD PointСПЕЙСКАДАдара Инженеринг
Festo
Festo

Японски изследователи представиха нова децентрализирана система за рециклиране на батерии

Изследователи от Университета Рицумейкан в Япония обявиха, че са създали нова децентрализирана система за рециклиране на използвани алкални батерии, която е по-енергийноефективна и по-екологична от конвенционалните централизирани системи.
 
Традиционно отпадъците се събират локално, след което се транспортират и рециклират в големи централизирани съоръжения. При този подход голямо количество отпадъци се третира наведнъж, но високите транспортни разходи и голямото енергопотребление са сериозен проблем при прилагането му.
 
Според японските изследователи децентрализираните системи за рециклиране, включващи малки съоръжения по места, предлагат устойчива алтернатива на конвенционалните рециклиращи системи. Те могат да намалят използването на енергийни ресурси за транспортиране и имат потенциала да увеличат нивата на рециклиране. Този подход е все още в началния етап от развитието си, но редица изследователи проучват възможностите за прилагането му в рециклирането на пластмаса, фотоволтаични компоненти и отпадъчни води, като резултатите са особено обещаващи при децентрализираното рециклиране на пластмаса.
 
Децентрализираната система, създадена от изследователите от Рицумейкан, включва използването на микровълни, които позволяват селективно, бързо нагряване и намалено енергопотребление в сравнение с нагряване в пещ.
 
Изследователите първо провеждат емпирично проучване, за да проверят доколко приложима е тази микровълнова техника в рециклирането на негодни алкални батерии. След това правят и анализ, за да проучат ефективността на децентрализираната система за рециклиране в Япония. В анализа са обхванати общо 1710 общини, като изследователите приемат енергопотреблението и емисиите на парникови газове като критерии за тестването на ефективността на предложената система.
 
Резултатите от емпиричното проучване показват, че микровълновото нагряване постига извличане на 97% от мангановия оксид и цинка от алкалните батерии. Това ниво на извличане е 1,5 пъти по-високо от това при конвенционалното нагряване в електрически пещи, като при това отнема наполовина по-малко време. Анализът също дава доста оптимистични резултати, тъй като екипът забелязва, че балансът между централизираните и децентрализираните системи за рециклиране може да намали годишното енергопотребление и емисии на парникови газове в Япония.
 
Концепцията за децентрализация е новост при системите за рециклиране. В тази връзка откритията на японските изследователи са добра основа за проучване на възможностите за използване на децентрализирани системи за рециклиране с микровълново нагряване за извличане на метали. "Чрез внедряването на тази система в области, където няма природни ресурси, те могат да се превърнат в доставчици на вторични ресурси. Тази система може също да облекчи проблема с рециклирането на метали в развиващите се страни", смятат изследователите.

     
Източник: Университет Рицумейкан; Снимка: Dreamstime

Ключови думи: Университет Рицумейкан   алкални батерии   рециклиране  

Област: Електроапаратура  

Fanuc
АББ България ЕООД
FANUCМехатроникс
Подобни статии
Schneider Electric
Филкаб
Л-Клас
СПМ Инструмент България ЕООД

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОАПАРАТУРАТА
на специализирания портал Electrical-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


LD
Balkan Services
Последно от Технологии

19.05.2023   |   Създадоха нова суперсплав с помощта на адитивно производство


18.05.2023   |   Шведски изследователи създадоха функционален дървен транзистор


18.05.2023   |   Хидроенергията има важна роля за устойчиво производство и съхранение на енергия


04.05.2023   |   Създаването на миниатюрни вакуумни помпи вече е възможно с 3D принтиране


02.05.2023   |   Индустриалната метавселена – производствената реалност на бъдещето?

Мехатроникс
АББ България ЕООД
 
реклама
LDBalkan Services
Последно от Технологии

19.05.2023   |   Създадоха нова суперсплав с помощта на адитивно производство


18.05.2023   |   Шведски изследователи създадоха функционален дървен транзистор


18.05.2023   |   Хидроенергията има важна роля за устойчиво производство и съхранение на енергия


04.05.2023   |   Създаването на миниатюрни вакуумни помпи вече е възможно с 3D принтиране


02.05.2023   |   Индустриалната метавселена – производствената реалност на бъдещето?

IndustryInfo

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯОНЛАЙН СЪБИТИЯБизнесИндустриално видеоПредстоящоОбяви за работаПроектиСъбитияОбществени поръчки/ТърговеТехнологииЕкспертноКариери
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...