ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
05.07.2022 | НКИЗ ще изгражда Европейски цифров иновационен хъб в Божурище
05.07.2022 | u-blox обяви най-малкия GNSS модул
04.07.2022 | Пътуващото изложение Huawei Roadshow 2022 пристига в София
04.07.2022 | Български производител на облекла финансира разширяване на производството с IPO на BEAM пазара
04.07.2022 | Arburg Technology Days 2022 протекоха при засилен интерес
След силния старт на 2022 г. Европейските технологични компании понижиха значително годишната си прогноза за растеж заради войната в Украйна. Последният доклад на европейската асоциация на технологичните сектори Orgalim прогнозира ръст от 3,8% за машиностроителния сектор, електрооборудването и електронната индустрия, ИКТ и металообработващата индустрия в Европа въпреки двуцифрения растеж и многото поръчки през миналата година.
Технологичните производства отбелязаха ръст от 12,8% през 2021 г., възстановявайки се от пандемията от COVID-19. Проблемите с доставките обаче, включително на продукти като стоманени листове и електронни компоненти, се влошиха след началото на войната и доведоха до спад в производството, докато покачването на цените на промишлените метали, енергията и други суровини редуцира маржовете.
Проблемите в снабдителните вериги забавят растежа в металообработващата индустрия
Металообработващият сектор е до голяма степен засегнат от повишаването на цените и проблемите с доставките на промишлени метали. В Германия по данни на Германската асоциация на металообработващите компании (WSM) увеличението на поръчките миналата година е било по-голямо от ръста на производството – 14,8% срещу 8,6%. Много поръчки не са изпълнени заради недостига на материали. Въпреки това в Европа през 2021 г. е постигнат впечатляващ ръст на производството от 11,7%.
За тази година Orgalim прогнозира номинално увеличение на оборота от 4,2%. Това също зависи много от развитието във важни сектори потребители и най-вече в автомобилния сектор. Проблемите с доставките в някои региони водят до принудително спиране на производството, което има директно отражение върху доставчиците, а съответно и върху металообработващия сектор. Пример за това е спирането на производството на кабелни снопове в Украйна. Реалните резултати през 2022 г. ще зависят от способността на индустрията бързо и гъвкаво да компенсира подобни проблеми във веригата на доставки.
Ръстът в електрооборудването, електронната и ИКТ индустрията е спрян от проблеми с доставките
Растежът в този сектор продължава да се подхранва от повишеното търсене на електронни компоненти в световен мащаб в резултат на тенденциите за дигитализация и декарбонизация. Секторът беше сред двигателите на растежа на технологичната индустрия през миналата година с ръст на производството от 16,5%.
За тази година очакваният ръст е 2,9%. Все пак тази прогноза може да претърпи низходяща корекция с оглед на развитието от последните няколко седмици. Причините за това с много. Индустрията ще бъде засегната от недостига на полупроводникови компоненти в световен мащаб. Първоначално се очакваше подобрение в средата на 2022 г., но според Германската асоциация на производителите на електрическо и електронно оборудване (ZVEI) подобрението при доставките може да се забави. Прекъсването на доставките на неон от Украйна води до повишаване на недостига на чипове в електронната индустрия, тъй като половината от световните доставки на неон, който се използва в производството на чипове, идва от Украйна. Очаква се недостиг и на други материали като неръждаема стомана и други метали, дървесина, химически продукти и полупроводникови компоненти.
Машиностроенето се радва на повишено търсене, но рисковете също са големи
След огромния спад в началото на кризата, породена от пандемията, през 2020 г. машиностроителният сектор направи впечатляващо завръщане през 2021 г. С ръст на производството от 12% през годината индустрията надмина предкризисните нива по отношение на размера на оборота. Търсенето на капиталоемки стоки се повиши изненадващо бързо и отрази позитивното развитие в търсенето през миналата година.
В сферата на материалите производителите страдат от проблеми с доставките на електронни компоненти като контролери, но и на метални продукти, включително неръждаема стомана. Според проучване на германската асоциация на машиностроителните компании VDMA 77% от машиностроителите в Германия са в значителна степен или видимо засегнати от индиректните ефекти от войната в Украйна. Това не касае само директния внос и износ в кризисния регион, а по-скоро съществуващите проблеми са подсилени от ефектите на войната. Въпреки това Orgalim очаква ръст в оборота от 4,2% през 2022 г.
Цените на промишлените метали и други материали рязко скачат през 2022 г.
От началото на 2021 г. сме свидетели на почти безпрецедентно повишение на цените на промишлените метали. Очакваше се да достигнат своя връх през четвъртото тримесечие на 2021 г,. но вместо това през 2022 г. последва неочакван нов, дори още по-голям скок.
Цените започнаха да растат още преди началото на войната в Украйна. Причините за това са комбинация от растящите енергийни разходи, които оскъпяват производството, проблемите с транспорта и доставките, предизвикани от политиката за свеждане на случаите на COVID-19 до нула в Китай, а сега и от ограничения внос заради войната в Украйна.
Ключови думи: Orgalim металообработване електронна индустрия ИКТ COVID-19
Област: Бизнес
Как се възстановява европейската икономика след COVID кризата
Farnell стартира годишното проучване за предизвикателствата пред жените в електронната индустрия
България е с най-голямо увеличение на въглеродните емисии в ЕС през 2021 г.
Digital Burgas 2022 се фокусира върху технологиите и иновациите за умни градове
ИАНМСП организира делегация от български компании за участие в бизнес събития в САЩ
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
01.07.2022 | Siemens България отличи иновативни проекти в рамките на инициативата Siemens Superheroes
01.07.2022 | Стемо и Schneider Electric обединяват сили за развитието на Индустрия 4.0 в България
01.07.2022 | Нова книга помага на семейните компании да се справят с проблема с приемствеността
01.07.2022 | Бизнес климатът в промишлеността бележи ръст през юни
01.07.2022 | Топлофикация Враца ще въведе дистанционно отчитане на потреблението
01.07.2022 | Siemens България отличи иновативни проекти в рамките на инициативата Siemens Superheroes
01.07.2022 | Стемо и Schneider Electric обединяват сили за развитието на Индустрия 4.0 в България
01.07.2022 | Нова книга помага на семейните компании да се справят с проблема с приемствеността
01.07.2022 | Бизнес климатът в промишлеността бележи ръст през юни
01.07.2022 | Топлофикация Враца ще въведе дистанционно отчитане на потреблението
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
© Copyright 2010 - 2022 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.