ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
12.08.2022 | Българска мебелна компания отвори нова производствена база в Ямбол
12.08.2022 | Удължава се срокът за кандидатстване за стажантската програма на R&М България Производство
12.08.2022 | Автоматизират управлението на светофарите в Бургас
12.08.2022 | НЕК търси доставчик на електроизолационни материали
12.08.2022 | За трета поредна година Schneider Electric оглавява класацията на Gartner на веригите за доставки в Европа
Устойчивите облачни услуги, решенията за измерване на въглеродния отпечатък и софтуерът за разширено управление на електрическите мрежи са трите набиращи популярност технологии, целящи постигане на климатична неутралност от страна на компаниите, които ще започнат да се използват масово в следващите една до три години, прогнозира консултантската компания Gartner. "Екологичната устойчивост не може да бъде отговорност само на няколко индустрии – ако искаме да защитим климата, устойчивият бизнес трябва да бъде глобален приоритет", смята Анет Цимерман, вицепрезидент проучвания в Gartner.
Според Gartner три са развиващите се технологии, които най-скоро ще повлияят на екологичната устойчивост - устойчивите облачни решения, инструментите за измерване на въглеродния отпечатък и софтуерните решения за разширено управление на електроснабдителните мрежи.
Целта на устойчивите облачни решения е постигането на устойчивост в икономическите, екологичните и социалните системи. Те включват както устойчиво функциониране и доставка на облачни услуги, така и устойчивото им използване.
Според Цимерман потенциалът на публичните облачни инфраструктури по отношение на постигането на устойчивост е голям. Доставчиците в този сегмент имат уникалната способност да инвестират в повишаване на устойчивостта например чрез преместване на центровете за данни по-близо до източници на възобновяема енергия, посочва Цимерман.
В следващите три години натискът върху доставчиците на облачни услуги за прозрачна климатична стратегия и ясна пътна карта ще се засилва. Gartner прогнозира, че през 2025 г. въглеродните емисии от хипермащабни облачни услуги ще бъде водещ критерий при взимането на решение за покупка на облачни услуги.
Въглеродните емисии на компаниите са три типа – директни емисии, генерирани от притежавани или управлявани от компанията източници, индиректни емисии от генерирането на използваната енергия и всички останали индиректни емисии, които се генерират по веригата на стойността на компанията. Последният тип емисии са най-трудни за измерване, но при някои компании те може да нахвърлят 95% от общите емисии.
Gartner очаква по-масово навлизане на технологиите за измерване на въглеродния отпечатък, тъй като компаниите се фокусират и върху трите типа емисии. Ръстът при този тип инструменти ще бъде подпомогнат и от разпространението на IoT сензорите, които увеличават количеството, качеството и актуалността на събраните данни. "В крайна сметка, всяка организация ще трябва да инвестира в инструменти за изчисляване на въглеродните емисии", коментира Цимерман.
Разширеното управление на мрежите включва софтуер за цялостен контрол и управление на автоматизирани системи (SCADA), системи за управление на енергоснабдяването и нови функции в реално време, които използват физически модели и машинно самообучение. Системните енергийни оператори използват този софтуер, за да наблюдават и управляват енергийните ресурси по електроенергийната мрежа, за да поддържат стабилността на системата и да диференцират капиталовите инвестиции.
Според Gartner около 5 до 20% от организациите вече инвестират в софтуер за разширено управление на електроенергийните мрежи и този процент значително ще нарасне през следващите една до три години. До 2026 г. над 60% от капиталовите програми на най-големите енергийни компании ще се фокусират върху нискорискови инвестиции във ВЕИ.
"Основното предизвикателство пред операторите на енергийни мрежи е да се справят с променливите нива на мощността и на енергийния профил", посочва Цимерман. "Софтуерът за разширено управление на мрежите ще подпомогне енергийния преход, като позволи на електрическите компании активно да управляват мрежите като балансират нестабилността, породена от повишаващите се обеми от възобновяема енергия от непостоянни източници".
Източник: Gartner; Снимка: DreamstimeКлючови думи: Gartner въглероден отпечатък облачни услуги управление на електроенергийни мрежи
За трета поредна година Schneider Electric оглавява класацията на Gartner на веригите за доставки в Европа
Приходите от полупроводникови компоненти в световен мащаб ще се увеличат с 13,6% през 2022 г.
Световните продажби на електронни компоненти за първи път надхвърлиха 500 млрд. щатски долара през 2021 г.
Schneider Electric призовава към неотложни стъпки в надпреварата за декарбонизация
Намаляване на въглеродните емисии с помощта на изкуствения интелект
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИНДИСТРИЯ
на специализирания портал IndustryINFO.BG.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всeки ден на вашия мейл!
11.08.2022 | НСИ отчита подобрение на бизнес климата в промишлеността и през юли
11.08.2022 | Cognex обяви нова версия на In-Sight Explorer с добавена функционалност за роботизирани приложения
11.08.2022 | Слабо развитата зарядна инфраструктура е основна пречка пред разпространението на електромобилите у нас
11.08.2022 | Индустриална зона Загоре обяви търг за продажбата на терен за производствен обект
10.08.2022 | 200 млн.лв. за собствени ВЕИ мощности ще получат българските компании по НПВТУ
11.08.2022 | НСИ отчита подобрение на бизнес климата в промишлеността и през юли
11.08.2022 | Cognex обяви нова версия на In-Sight Explorer с добавена функционалност за роботизирани приложения
11.08.2022 | Слабо развитата зарядна инфраструктура е основна пречка пред разпространението на електромобилите у нас
11.08.2022 | Индустриална зона Загоре обяви търг за продажбата на терен за производствен обект
10.08.2022 | 200 млн.лв. за собствени ВЕИ мощности ще получат българските компании по НПВТУ
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
© Copyright 2010 - 2022 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.