ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
14.04.2021 | Нетера стартира строителството на нов център за данни
14.04.2021 | Rockwell Automation подобрявa сигурността и производителността на честотни регулатори PowerFlex 755T
14.04.2021 | DMG Mori засилва присъствието си в Китай с високоавтоматизирано производствено предприятие
14.04.2021 | Столичен електротранспорт търси доставчик на електроди и тел за заваряване
14.04.2021 | BMG организира онлайн семинар за новите решения на Autodesk Inventor 2022
Отминалата година изправи всички индустриални сектори пред сериозни предизвикателства. Глобалната пандемия и търговската война между Китай и Съединените щати принудиха компании от цял свят да търсят нови пътища за развитие на бизнеса си. Някои претърпяха значителни загуби, други обаче демонстрираха умение да се адаптират бързо към непредвидени обстоятелства и да намират начин да останат печеливши дори и в тази напълно нова реалност.
Според анализ на PwC основните предизвикателства, с които компаниите от сектора на електрониката се сблъскаха са глобалната несигурност, трудностите при наемане на нов персонал, увеличените рискове от кибератаки заради големия брой служители, работещи от домовете си, забавянията в производството и доставките, спадът в продажбите и необходимостта от съкращаване на разходите. Сериозен проблем се оказа и отмяната на бизнес срещи, форуми и специализирани изложения, което ограничи значително възможностите за нови бизнес контакти и промотиране на продукти и услуги. Проучване, проведено през май миналата година от Supplyframe сред представители на електронната индустрия, показа, че 50% от тях са отложили или отменили пускането на нови продукти заради пандемията, а 37% са отчели увеличение на разходите за компоненти. Интересни са данните на ByteSnap Design от първите месеци на пандемията, които показват каква е била визията за възможните решения на проблемите. Според проучването, проведено през май в Обединеното кралство, близо една трета (30%) от компаниите от сектора са вярвали, че ключът се крие в иновациите, 29% – в умението да проявят гъвкавост, а за 21% това е било доброто финансово планиране.
Глобалната пандемия заплаши много производствени предприятия от сферата на микроелектрониката със затваряне, което ги принуди да въведат безпрецедентни санитарно-хигиенни мерки и да модифицират и опростят веригата на доставки, демонстрирайки впечатляваща устойчивост. Също и компании, които нямат собствени производствени мощности, а разчитат на подизпълнители, успяха да ограничат щетите от пандемията.
Все пак не всички компании от електронната индустрия пострадаха сериозно заради пандемията. Освен онези, които произвеждат и доставят медицинско оборудване и компоненти за него, добре се справиха и компаниите, които произвеждат електронни устройства, подпомагащи дистанционната работа. Изкуственият интелект (AI) също е сред секторите, които се справиха добре, не само защото AI базираните технологии участват директно в търсенето на спасение от вируса, но и защото се използват в различни продукти с цел да се гарантира социална дистанция.
От края на миналата година индустрията вече гледа с оптимизъм напред, залагайки на скорошен край на пандемията, възможен благодарение на създадените ваксини. Избирането на Джо Байдън за президент на Съединените щати също се приема от пазарите като добър знак за развитието на глобалната икономика, което е от решаващо значение за индустрия като електронната, която е по-глобализирана от всяка друга.
Източник: TLL Media; Снимка: DreamstimeКлючови думи: електронна индустрия електронно производство микроелектроника изкуствен интелект AI
Област: Електроника
Плановете за нови производствени мощности за интегрални схеми могат да навредят на електронната индустрия
БСК стартира проучване за нуждите на пазара на труда в сферата на микроелектрониката
element14 и Farnell организират проучване за предизвикателствата пред жените в електронната индустрия
Очаква се поскъпване на електронните компоненти
ЕЛЕКТРОНИКА 2021 ще се проведе на 27 и 28 май в София
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОНИКАТА
на специализирания портал Electronics-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
14.04.2021 | Стартира новото издание на програмата за растеж Dare to Scale
13.04.2021 | Южнокорейски гигант проучва възможностите за инвестиции в ТИЗ
13.04.2021 | u-blox придоби Sapcorda Services
13.04.2021 | Европейският пазар на електронни компоненти бележи ръст през февруари
12.04.2021 | 100 години от рождението на Оскар Лапп
14.04.2021 | Стартира новото издание на програмата за растеж Dare to Scale
13.04.2021 | Южнокорейски гигант проучва възможностите за инвестиции в ТИЗ
13.04.2021 | u-blox придоби Sapcorda Services
13.04.2021 | Европейският пазар на електронни компоненти бележи ръст през февруари
12.04.2021 | 100 години от рождението на Оскар Лапп
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
© Copyright 2010 - 2021 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.
Други портали от групата IndustryInfo.bg